موفقیت

اصول کارگروهی برای موفقیت تیم شما

شکی نیست که کارگروهی در بسیاری از موارد موجب سرعت و ترقی امور است و در خیلی از آنها بدون وجود یک تیم منسجم یا کارها پیش نمیرود و یا اگر هم حرکتی در آن مشاهده میشود نمیتوان دستاوردهای قابل توجهی از آن انتظار داشت.لذا کارگروهی و تشکیل یک تیم برای پیشبرد کارها بخصوص کارهای اقتصادی و تجارت از لازمه های اولیه طرح آن کار است.

اما در خیلی مواردکه در عملکرد تیم ها مطالعاتی انجام میدهیم ،مشاهده میکنیم علی رغم اینکه اسم تیم و گروه را با خود یدک میکشند متاسفانه کارهاباز هم محوریت به یک یا تعداد کمی از اعضا تیم برمیگردد.

بنابراین لازم است اصول صحیح کارگروهی را بدانیم و بر اساس آنها نسبت به انتخاب و راهبری تیم و گروه مورد نظرمان اقدام نماییم.

در غیر از بکار بردن اصول صحیح تیم داری و کارگروهی نمیتوان انتظار نتایج برنامه ریزی شده را داشته و برعکس با هدررفت وقت و تولید هزینه های غیرمفید ،عملا راه  و رسم کارگروهی را به اشتباه انتخاب نموده ایم.

ویژگی های یک تیم موفق و کارگروهی اصولی

با در نظر گرفتن پذیرش اهمیت و قدرت کارگروهی به فاکتورهای تعیین کننده کارگروهی بصورت اصولی اشاره ای خواهیم داشت.

کارگروهی
کارگروهی

تعیین انتظارات و انتخاب افراد مناسب

مدیر و راهبر یک مجموعه و سازمان در قدم اول میبایست با مشاوره های اصولی و مطالعه های گسترده با توجه به اهداف ترسیم شده اش انتظارات از هر واحد را در راستای پیشبرد کاری خود تعیین نموده و محدوده مسئولین های ان را تعیین کند.

در اینصورت میتواند با تست گرفتن از افراد مورد نظر خود ،نسبت به انتخاب افراد کارآمد آن جایگاه به درستی اقدام نماید.مسلما انتخاب افرادی به عنوان آچار فرانسه برای امکان کار در همه قسمت ها میتواند در مواقعی کمک های خوبی به سازمان بنماید اما از کیفیت کارهای تخصصی هر قسمت ممکن است بکاهد.

بیشتر بخوانید  اگر هدفی در زندگی نداشته باشید، زودتر می‌میرید!

پس از انتخاب افراد مناسب برای جایگاههای پیش بینی شده،توجیه آنها بصورت کامل و ایجاد حس درک متقابل از اولویت های بعدی مدیر مجموعه است.

وضوح در اهداف کلی

هنگامی که اهداف کلی سازمان برای افراد تیم درست مشخص گردد ،از آنها بایستی خواست با توجه به انجام وظایف محوله در قسمت تخصصی خود حتما در راستای اهداف کلی سازمان حرکت کنند.چه بسا اگر غیر از این عمل انجام پذیرد ممکن است عملکردهای حاشیه ای هرکدام از افراد علی رغم انجام کارهای خودشان در جهت منافع سازمان مربوطه پیش نرود.

متعهد بودن تک تک اعضاء

هنگامی که از رویه انجام وظیفه شخصی را بررسی میکنیم ظاهرا ایرادی به آن نمیتوان گرفت ،چرا که وی معتقد است کارهای محوله را به خوبی انجام داده است.

اما علاقه و عشق پیشرفت سازمان میبایست در تعهد تک تک افراد موج بزند تا خلاء های موجود را پوشش دهند.هنگامی که افراد با علاقه واقعی نسبت به رشد سازمانشان متعهد باشند از هیچگونه کاری در جهت این روند مضایقه نخواهند کرد و هیچفرصتی در این مسیر از دست نخواهد رفت.

کارگروهی
کارگروهی

تخصص و صلاحیت

صرف حضور افراد در یک جایگاه کاری مسلما نمیتواند کارهای آن قسمت را به نحوه احسن پیش ببرد.

مدیر توانمند و آگاه میبایست پس از آموزش های لازم افراد را در جایگاه صحیح نصب نموده که صلاحیت کارهای محوله را داشته باشند .در غیر اینصورت و با انتخاب حلقه های ضعیف در مسیر سازمان ،در بسیاری از موارد شاهد تخریب عملکرد سایرین بدست افراد غیرمتخصص و با توانایی ضعیف میباشیم.

آنچه که برای یک مدیر در انتخاب اعضا تیمش مهم است جلوگیری از احساسات در گام های اولیه انتخاب است.

بیشتر بخوانید  بررسی مهارت تصمیم گیری

انتخاب افرادی ضعیف که از روحیه جنب و جوش کارگروهی برخوردار نیستند،هزینه های غیرقابل پیش بینی را به سازمان مربوطه تحمیل خواهد نمود.

ارتباطات و خلاقیت

در تعاریف کارهای  گروهی ،مدیر بایستی واحدهای سازمان را به صورتی به یکدیگر متصل نماید تا در روند کار ضمن انجام کارهای تخصصی خود با توجه به ارتباطات سازنده نسبت به خلاقیت های موردلزوم اقدام شایسته انجام گیرد.خلاقیت های یک سازمان که از نحوه تعریف ارتباطات اعضا سیستم آن مجموعه میتواند تقویت و بارور گردد،میتواند سازمان را با رشد و ترقی قابل ملاحظه ای روبرو کند.

توجه به روحیه اعضا تیم

مسلما وقتی اعضا یک تیم درک میکنند که تنها به عنوان یک عامل کار به آنها نگاه نمیشود و از زاویه انسانی نیز آها را همراهی میکنند ،تمایل بیشتری برای از دل و جان کارکردن پیدا میکنند.

مدیر با اصول سازمانی تعریف شده خودحتما بایستی با تک تک اعضا سیستم به نحوی ارتباط داشته باشد که آنها احساس کنند همیشه کارهایشان و از آن مهمتر خودشان دیده می شوند.در غیر انصورت روحیه ضعیف فرد یا افرادی از یک تیم به سرعت به سایرین نفوذ کرده و نغمه های مخالف مانع از روند صحیح کار خواهد شد.

توجیه پوشش نواقص توسط اعضا تیم

هیچ کارگروهی نیست که خالی از ایراد باشد،مسما هرچه گروه مربوط بزرگتر میشودممکن است خطاهای رایج نیز بیشتر دیده شوند.

اینجا مدیر با اصول صحیح راهبری خودو بکارگیری افراد با علاقه در سیستم خود آنها را بایستی به گونه ای توجیه کند که همگی در راستای پوشش نواقص بربیایند.

در انصورت مدیر میتواند به کار اصلی خود که همانا سازماندهیو پیشبرد گروه است رسیدگی کند در غیر انصورت وقت بیشتر مدیر بایستی به برطرف کردن نواقص بگذرد.

بیشتر بخوانید  بهترین روش های پس انداز کردن حتی برای ولخرج ها

احترام و اعتماد

یک رهبر موفق سازمان میداند که سازمان او هرچقدر که باشد بایستی اعضا تیمش با اعتماد به سازمان و به یکدیگر نگاه کنند و از سوی دیگر احترام واقعی برای یکدیگر و مسیر پیشبرد داشته باشند.

تردیدها در اعضا سیستم موجب بهم خوردن احترام های واقعی شده و نتایج آن تنش هایی است که بجای رشد و ترقی میبایست مدیر مرتباآنها را حل و فصل کند.

رشد و آموزش مهارت های فردی

در سازمانهایی که در نظر دارند در مسیر حرکت گوی رقابت را از دست ندهند و از سوی دیگر از استحکام و ماندگاری خوبی برخوردار شوند میبایست اعضا تیم و گروه مرتبا انگیزه برای رشد و یادگیری و بهتر شدن داشته باشند.

چه در غیر اینصورت با سرعت زیاد رقابت ها به زودی گروه مربوطه از مسیر رشد بازمانده و ممکن است حتی منجر به پاشیده شدن سازمان و از دست رفتن اعضا گروه گردد.

تدوین :مجله ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا