سلامت

اطلاعاتی در خصوص هورمون آدرنالین

بارها در گفتگوهای روزانه میشنویم کسی که از هیجان زیادی میخواهد وصف حال کند میگوید آدرنالین خونم زیادشده است.

اما واقعا آدرنالین چیست و چه وظایفی داشته و چه اثراتی در بدن انسان دارد.

آدرنالین یا اپی نفرین یک هورمون است که از غدد فوق کلیوی ترشح میگردد و معمولا با ترشح آن ضربان قلب افراد زیاد شده و عروق خون منقبض میشوند.این هورمون معمولا در مواقع هیجان زیاد و ناگهانی ترشح شده تا سیستم بدن را آماده واکنش برای رویدادهای پیش آمده بنماید.

غدد فوق کلیوی بالای کلیه ها قرار گرفته اند و آدرنالین یکی از چندهورمونی است که از آن ترشح میگردد.اصطلاحا در برخورد با مطالعه این هورمون از واژه واکنش جنگ یا گریز استفاده شده که در صورت شرایط خاص و در برابر واکنش به شرایط اضطراری بدن میبایست از خود سرعت عمل و عکس العمل مناسب و سریع و به موقعی بروز دهد.

آدرنالین
آدرنالین

هنگامی که مغز درکی از شرایط ویژه برای انسان داشته باشد با دستور هیپوتالاموس در مغز فرمانی به غدد فوق کلیوی ارسال تا این هورمون ترشح شود.

یکی از نتایج ترشح این هورمون افزایش آگاهی و تنفس افراد است که معمولا ممکن است تا ساعتی با سرگیجه همراه گردد.اما از آنجائیکه برای تولید یکباره انرژی زیاد بایستی قند یکباره در خون ترشح گردد ،این قند باید بوسیله حرکات فیزیکی مانند ورزش سوزانده شود تا بدن به شرایط عادی خود برگردد.

البته یادمان باشد وجود و ترشح مدام این هورمون در خون  و بدن در بلند مدت ممکن است به ناراحتی های قلبی منجر شود.همچنین یکسری پریشان احوالی های متعدد و بی نظمی در خواب افراد نیز یکی دیگر از آثار ترشح مدام این هورمون گزارش شده است.

بیشتر بخوانید  توصیه‌ای برای استفاده از ماسک در فصل گرما

البته از این هورمون برای برخی از درمانها و بهبود شرایط نقاهت تعدادی از بیماری ها توسط متخصصین با تجربه استفاده میشود.

گردآوری:مجله ایران

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 11 =

دکمه بازگشت به بالا