سلامت

افزایش ابتلا به HIV بین زنان ایرانی

خبرگزاری ایرنا: رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: موارد ابتلا به عفونت HIV در ۵ سال اخیر بین زنان و انتقال این عفونت از طریق تماس جنسی افزایش یافته است. همچنین موارد ابتلا به HIV در بین جوانان نیز اندکی افزایش داشته و همه این موارد موجب نگرانی های بیشتر شده است.

ابتلا به HIV

ابتلا به HIV
ابتلا به HIV

محمد مهدی گویا روز یکشنبه درباره اهمیت پرداختن به موضوع انتقال HIV از طریق تماس جنسی افزود: در کنار پرداختن به موضوع پیشگیری از HIV بین معتادان تزریقی، باید به طور جدی به مساله پیشگیری از ابتلا به این عفونت بین افرادی که رفتارهای پرخطر جنسی انجام می دهند و به ویژه جوانان توجه جدی داشته باشیم.

وی ادامه داد: در این زمینه، پیشگیری اهمیت فوق العاده زیادی دارد و خانواده ها به ویژه والدین و اولیای مدارس در آموزش های پیشگیری از ابتلا به عفونت HIV می توانند نقش بسیار مهمی داشته باشند، زیرا در غیر این صورت باید شاهد افزایش ابتلا به این عفونت بین زنان و جوانان باشیم.

گویا اظهار داشت: طبیعی است که عدم توجه به آموزش های پیشگیرانه به زنان و جوانان، خطر دیگری به همراه دارد و آن انتقال عفونت HIV از مادر به کودک است.

سال گذشته ۱۱۳ مورد ابتلای زنان باردار به عفونت HIV در کشور شناسایی شد که با پیگیری دقیق و درمان همه این افراد، فقط ۲ مورد کودک مبتلا به HIV در کشور متولد شدند و این ثمره یک کار سنگین در سطح کشور است که اگر کوچکترین غفلت و تاخیری در آن صورت گیرد، پیامدهای بهداشتی و اقتصادی بسیار سنگینی در پی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید  خواص شیرین بیان

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: علاوه بر خانواده، مدارس و به خصوص دبیرستان ها و دانشگاه ها محیط هایی هستند که می توانند در آموزش های پیشگیری از ابتلا به عفونت HIV به جوانان نقش بسیار مهمی داشته باشند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 13 =