فرهنگ و هنر

بالاترین حضور فیلمسازان زن در جشنواره استکهلم

در این دوره از جشنواره استکهلم ۱۵۰ فیلم حضور دارند که ۳۹ درصد از آنها به کارگردانی زنان ساخته شده و بالاترین درصد حضور زنان در فستیوال‌های بین‌المللی را به خود اختصاص می‌دهد.

این فستیوال در ۷ نوامبر با اکران جهانی فیلم «ایکس و وای» به کارگردانی خانم «آنا اودِل» که تماماً به هویت جنسیتی در ملل مختلف می‌پردازد، آغاز خواهد شد.

 پس از موفقیت فیلم کارگردان، «دوباره به هم پیوستن» که برنده جایزه «فیپرِسی» جشنواره «ونیز» و برنده «بهترین فیلم» و «فیلم‌نامه» جشنواره «گلدبَگِیجز» سوئد شد، که «ایکس و وای» فیلم برتر این دوره از جشنواره استکهلم شود.

جشنواره استکهلم
جشنواره استکهلم

«ایکس و وای» یکی از ۲۲ عنوان رقابتی است که برای کسب جایزه «اسب نقره‌ای» به کارگردان‌هایی اعطا می‌شود که تاکنون بیشتر از ۳ فیلم نساخته‌اند. از بین ۲۲ فیلم شرکت کننده در این بخش ۱۰ عنوان را کارگردانان زن ساخته‌اند که از آن میان می‌توان به «کفرناحوم» از «نادین لَبَکی» لبنانی، «خدمتکار» به کارگردانی «لیلا آویلِس» و «آشپزخانه اسکِیت» ساخته «کریستال موسِل» اشاره کرد.

از دیگر فیلم‌های بخش رقابتی فستیوال استکهلم می‌توان از «دختر» به کارگردانی «لوکاس دانت»، «حیات وحش» ساخته «پُل دانو»، «جنِسیس» به کارگردانی «فیلیپ لِسِیج» و «مسیح» فیلم اول «هیروشی اوکویاما» برنده جشنواره اخیر «سن سباستین» نام برد.

جشنواره فیلم استکهلم به ریاست «گیت شِینیوس» یکی از بنیان‌گذاران این رویداد در سال ۱۹۹۰ و یکی از معدود زنان رئیس جشنواره‌های فهرست A برگزار می‌شود.

او می‌گوید: «سال‌ها تلاش و زحمت صرف شده که اکنون فهرست بلند بالایی از زنان کارگردان در اینچنین رویدادی به چشم می‌خورد. این تعداد از بین ۶ هزار عنوان فیلم بازبینی شده و انتخاب شده‌اند و تصادفی نبوده است. رسیدن به این تعداد با سختی و مطالبه زنان برای حضور بانوان کارگردان برای حضور در جشنواره‌های درجه یک جهانی بدست آمده است. البته مرحله انتخاب جدای از آن تلاش‌های صنفی زنان بوده و مرحله انتخاب کاملا بر اساس اصول هنری انجام گرفته است. این کار بسیار زمان‌بر و مشکل بود لیکن ارزشش را داشت. حضور گسترده بانوان و نیز حضور ۸۰ درصدی در بخش «کشف» با کارگردانی زنان هرگونه شک را در مورد کنار رفتن دوره پوسیده قدیم از بین برد و آن دوران فروپاشید و دوران جدید جایگزین آن شده و نام‌هایی نو آماده کشف شدن هستند.»

بیشتر بخوانید  شرط حمیدنژاد برای ساخت «بانوی عمارت ۲»

 

منبع:فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 10 =

دکمه بازگشت به بالا