گوناگون

تاریخچه و تصاویری از اتومبیل های لیموزین

قدیمی ترین اتومبیلی که لیموزین نام گرفت در منطقه ای در فرانسه به همین نام ساخته شد.در دسته بندی های اتومبیل ها ،لیموزین یک سدان است البته از نوع لاکچری آن و بیشتر کاربرد تشریفاتی دارد و ممکن است در اختیار سیستم های دولتی و یا خصوصی استفاده گردد.

لیموزین
لیموزین

این خودرو فرانسوی که در ابتدا حالت کالسکه ای داشت در فرانسه بسیار مورد استقبال واقع شد و بسیاری از خانواده های متمول رو به سمت استفاده از آن آوردند.هرچند لیموزین های آن زمان بسیار متفاوت با انواع امروزی میباشند اما در نوع خود در همان موقع نیز این نوع اتومبیل ها بسیار گرانقیمت محسوب میشدند.

چند نمونه از آن حوالی ابتدای قرن ۲۰ به آمریکا راه پیدا کرد و آمریکایی ها به سرعت دست به کار شده و انواع آن را شروع بع طراحی و شاخت نمودند. کارخانه کادیلاک در سال ۱۹۱۰ اقدام به ساخت اولین لیموزین آمریکایی نمود.

 

لیموزین
لیموزین

بسیاری از لیموزین ها در ده های اخیر دارای ۲ درب هستند یکی برای راننده و یکی برای سرنشینان در قسمت عقب و انتهای اتومبیل سمت راست.معمولا فضای کابین راننده و فضای سرنشینان خودرو از یکدیگر جداست و در صورت نیاز به تماس بین آنها اینکار با گوشی های مخصوص تعبیه شده برای اینکار انجام میشود.

در آمریکا و در حوالی سالهای ۱۹۳۰ این اتومبیل ها برای جابجایی رهبران اکسترهای موسیقی بیشتر استفاده می گردید و به همین منظو تا مدتها اسم آنها را اتوبوس متعلق به بزرگان موسیقی می نامیدند.

اما برای اولین بار در سال ۱۹۳۹ شرکت لینکولن اولین لیموزین را برای رئیس جمهور وقت آمریکا روزولت ساخت.

بیشتر بخوانید  افزایش ۲۳ درصدی فروش کاست در آمریکا

اما در سالهای اخیر بخصوص کمپانی های معروف اتومبیل سازی مانند کادیلاک لیموزین های بسیار خاصی را طراحی و تولید نموده اند که از امکانات بسیار قدرتمندی برخوردار است.یکی از این اتومبیل ها که برای باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ میلادی ساخته شد در آمریکا بنام جانور The Beast

نامیده میگردید.

اما جالب آنست که بدانید برای رئیس جمهورهای مختلف آمریکا لیموزین های مختلفی ساخته شده تا سیستم های تکنولوژی جدیدی در آنها بکار گرفته شود و اتومبیل قبلی برای فاش نشدن اسرار ساخت آن کاملا نابود میگردد.

 

 

 

 

تدوین و گردآوری:مجله ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + دو =

دکمه بازگشت به بالا