روانشناسی

تفاوت بین عشق و هوس

پدیده عشق سراغ بسیاری از سنین خواهد آمد اما تفاوت بین عشق و هوس را چگونه میتوان ارزیابی نمود تا واقعا دریافت که دوطرف یک رابطه احساسی واقعی دارند و دچار یک حس هیجانی زودگذر نشده اند.

اگر این تفاوت ها را تشخیص ندهیم در بسیاری از موارد که هیجانات این روابط کاهش پیدا نمود حتما پشیمانی هایی به سراغمان خواهد آمد که در برخی از فاکتورهای آن ممکن است ضربه های عمیقی بر وجود جسم و روح ما وارد اید.

اگر شما بدانید که عشق واقعی بین دوطرف حاکم نیست و یا امکان تکامل این عشق ذاتا وجود ندارد مسلما نباید سرمایه گذاری های مختلفی مانند انرژی های روحی مضاعف ،وقتی و حتی مالی بنمایید.

بنابراین به چند نکته که ممکن است در این مسیر بتواند تابلوهای راهنمای شما قرار گیرد اشاره ای خواهیم داشت امابایستی یادمان باشد این پدیده یکی از مهمترین فاکتورهای زندگی هرانسانی به شمار میرود و چنانچه با تفکر به آن نگریسته نشود حتما ضربه های غیر قابل جبرانی به این افراد وارد خواهد شد.

عشق و هوس
عشق و هوس

چند گزینه برای تفاوت بین عشق و هوس

  • در روابط غیر عمیق معمولا از نکات مهم زندگی صحبتی به میان نمی آید و یا اگر هم گفتگویی درمیگیرد صحبت های سطحی و غیر تعیین کننده میباشد.
  • در روابط هوس گونه وقتهای دوطرف معمولا محدود و اوقاتی که مفید بوده و تاثیر بهبود در دوطرف داشته باشد را باهم نمی گذرانند.
  • درخیلی از گفتگوها ،مسیر به لذت دو طرف سوق پیدا میکند و هر نکته ای در این رابطه برای آنان و یا یک طرف از آنها پررنگ تر خواهد بود.
  • در تنهایی ها اگر افراد منصف باشند به احتمال زیادخودشان را سرزنش خواهند نمود چرا که میدانند احساس آنها به طرف مخاطب شان یک احساس عمیق و با آینده نخواهد بود.
  • در روابط با دوست داشتن های سطحی دوطرف در جاهای جدی ومهم به اتفاق ظاهر نمیشوند و بیشتر سعی در وقت گذرانی بایکدیگر خواهند داشت.
  • در روابط هوس گونه هرکدام از طرفین ممکن است تاکید به خودخواهی های خود داشته باشند مثلا عنوان اینکه بی تو میمیرم یا این رفتار تو مرا رنج میدهد و …این برخوردها گاها نشان از خودخواهی داشته که در عشق های عمیق و واقعی کمتر باید انها را ببینیم.
  • عشق واقعی طلب کردنی نیست بلکه بایستی با شناخت و در نهاد افراد بوجود اید.هوس ها هستند که افراد به خاطر انها شخصیت خود را به سویی سوق میدهند و عزت نفس خود را ممکن است ندیده بگیرند.
  • عشق واقعی محدود کننده مخاطب شما نخواهد بود و معمولا وقتی بیشتر هوس ها حاکم باشند وزنه خودخواهی بیشتر شده و بدبینیها افزایش می یابد.آنگاه بجای احترام به شخصیت طرف مقابل افراد در صدد توجیه خودشان در راستای قدرت عشق هستند که از جائیکه من تو را آنقدر زیاد دوست دارم حساسیت هایی وجود دارد البته در این رابطه گاهی به خانم ها باید حق هایی را داد چرا که خانم ها معمولا از حساسیت های بیشتری نسبت به برخی از جزئیات برخوردار هستند.
  • در هوس ها پنهان کاری ها زیاد است و اهرم این نوع پنهان کاری ها با توجیهات مختلفی مانند درک شرایط خاص فعلی پوشش داده میشود.
بیشتر بخوانید  حد و مرز انتقاد از همسر چیست؟

ومهمترین نکته اینکه در هیجانات پاسخ به نیازها که در چهارچوب اصولی آن کاملا مورد تایید و مورد نیاز است ،هورمونها مشغول به تعیین کنندگی هایی هستند در حالیکه در عشق واقعی صداقت و احترام و همدلی بین افراد اهرم های اصلی و پایدار خواهند بود.

تدوین:مجله ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + هشت =

دکمه بازگشت به بالا