گردشگری

تهران را چقدر می شناسید؟

تهران پایتخت ایران را تقریبا میتوان یک کشور دانست.بزرگترین شهر ایران و شاید خاورمیانه

اظهار نظر در خصوص این شهر ،بسیار دشوار است چرا که این کلانشهر مجموعه ای از خرده فرهنگ های مختلف کشور را در برگرفته است و تقریبا از همه قویمت ها میتوان در آن جستجو نمود.

شهری با جمعیت حدود ۹ میلیون نفر (طبق آمارهای سال ۱۳۹۵) که البته جمعیت فعال آن بسیار بیشتر از این اعداد است(جمعیت فعال افرادی هستند که در طول روز در آن شهر به سر میبرند) .

تهران بیست و پنجمین شهر پرجمعیت دنیاست.

تهران
تهران

این شهر دارای ۲۲ منطقه شهری و ۳۷۴ محله است که در سالهای متمادی رشد روزافزونی از جمعیت و نمادهاش شهری به خود دیده است.قبل از انتخاب تهران به عنوان پایتخت توسط آغامحمدخان قاجار این مکان از رونق خاصی برخوردار نبود و از سال ۱۷۸۸ میلادی که وی این شهر را به عنوان پایتخت اعلام و نام گذاری نمود تاکنون این شهر پایتخت باقی مانده و بعید به نظر می رسد با توجه به زیرساخت های حاصل از فعالیت های دهه های گذشته ،دیگر بتوان پایتخت را به جای دیگر منتقل نمود.

۷۳۰ کیلومتر مربع وسعت تهران قلب تپنده کشور را ایجاد نموده و بزرگترین فعالیت های سیاسی ،اجتماعی،فرهنگی،علمی کشور تحت تاثیر فعالیت های در حال انجام در این شهر میباشد.

هرچند بسیاری از مردم ساکن و غیر ساکن این شهر از وضعیت های اجتماعی و مشگلات اقتصادی آن گله و شکایت دارند اما برخی دیگر از هموطنانمان تهران را زمینه رشد و ترقی زندگی و کار و تحصیل خود میدانند.

شهری که بیشترین مبادلات با سایر کشورها راداراست و بسیاری از افراد،از این مبادلات در جهت بهبود شرایط زندگی بهره برداری درستی انجام میدهند.

زبان غالب بر فرهنگ روزمره مردم در این شهر فارسی با لهجه تهرانی است اما پس از فارسی ،آذری زبانان که  از جمعیت  زیادی در این شهر برخوردار هستند بین خودشان از زبانشان استفاده میکنند که در خیلی از محاوره ها شما احساس نیاز میکنید که آذری هم بلد باشید.

هرچند از لحاظ دینی اقلیت هایی مختلفی مانند ارمنی ها،مسیحی ها و .. در این شهر زندگی میکنند و از حقوق خاصی نیز برخوردار هستند اما غالب مردم ساکن تهران مسلمان و شیعه مذهب میباشند.

تقریبا از سال ۱۹۶۳ میلادی این شهر برای اولین بار خواهرخواندگی خود را با سئول پایتخت کره جنوبی اعلام نمود ،بعداز آن شهر بیست و یک شهر دیگر در سالهای متوالی از کشورهای مختلف دنیا و به مناسبت های مختلف خواهرخواندگی خود را با تهران اعلام داشته اند.از ایالات متحده آمریکا گرفته تا اروپا و آسیا.

تهران
تهران

تهران با ۲۲ شهر خواهرخوانده است:

    کره جنوبی سئول، کوریای جنوبی: از ۱۹۶۳

    ایالات متحده آمریکا لس‌آنجلس، آمریکا: از ۱۹۷۲

    قرقیزستان بیشکک، قرقیزستان: از ۲۳ مه ۱۹۹۴

    تاجیکستان دوشنبه، تاجیکستان از ۱۱ جولای ۱۹۹۵

    کوبا هاوانا، کوبا: از ۱۲ فوریه ۲۰۰۱

    برزیل برازیلیا، برزیل از ۲۵ سپتامبر ۱۹۹۶

    سودان خارطوم، سودان: از ۲۱ اکتبر ۱۹۹۶

    فرانسه پاریس، فرانسه: از ۱۷ اوت ۲۰۰۰

    فلسطین قدس، دولت فلسطین: از ۱۷ نوامبر ۲۰۰۰

    ونزوئلا کاراکاس، ونزوئلا: از ۷ مارس ۲۰۰۱

    آفریقای جنوبی پرتوریا، آفریقای جنوبی: از ۱۴ مارس ۲۰۰۲

    یمن صنعا، یمن: از ۱۰ مه ۲۰۰۴

    بلاروس مینسک، بلاروس: از ۷ نوامبر ۲۰۰۶

    ترکیه استانبول، ترکیه: از ۲۰۰۶

    عراق بغداد، عراق: از ۲۶ فوریه ۲۰۰۸

    ویتنام هانوی، ویتنام: از ۱ دسامبر ۲۰۱۲

بیشتر بخوانید  اینجا ورود آقایان ممنوع است

    ترکیه آنکارا، ترکیه: از ۱۸ دسامبر ۲۰۱۳

    چین پکن، چین: از ۲۷ فوریه ۲۰۱۴

    مجارستان بوداپست، مجارستان: از ۴ مه ۲۰۱۵

    گرجستان تفلیس، گرجستان: از ۲۰ مه ۲۰۱۵

    افغانستان کابل، افغانستان از ۲۶ مه ۲۰۱۵

    روسیه مسکو، روسیه: از ۱۶ نوامبر ۲۰۱۵

تهران
تهران

تقسیم بندی جغرافیایی شهری

این شهر عظیم برای سهولت گفتار مردم از دهه های گذشته به پنچ منطقه اصلی تقسیم شده است:

منطقه شمال تهران

منطقه های شهرداری ۱ و ۲ و ۳ در این قسمت قرار دارند و نزدیک به رشته کوه البرز واقع شده است.زندگی در این مناطق از سبک و سیاق متفاوتی برخوردار است .زندگی های لاکچری و هزینه های زیاد در قسمت های مختلف و در همه ابعاد زندگی از املاک گرفته تا هزینه های روزمره زندگی

کاخ های معروف نیاوران،سعدآباد در این منطقه واقع شده اند و همچنین مجموعهتفریحی دربند را نیز میتوان در این قسمت جستجو کرد.

شرق تهران

منطقه های شهرداری ۳ و۴ و۸ و۱۳ و ۱۴ در بخش شرقی تهران قرار دارند.

تهران پارس،نارمک،تهران نو از منطقه های معروف این ناحیه میباشند.

پارک های مشهوری مانند لویزان،یاسفسرخه حصار و بوستان مینیاتوری در این ناحیه قرار دارند.

غرب تهران

 مناطق شهرداری ۵ و ۹ و ۲۱ و ۲۲ در غرب تهران پوشش دهنده مناطقی مانند ستارخان،تهرانسر،آزادی،اشرفی اصفهانی،فرودگاه مهرآباد و دهکده المپیک میباشد.

مجموعه چیتگر،بام لند،پارک جنگلی کوهسار،شهرک سینمایی غزالی و برج آزادی در این منطقه واقه شده است.

جنوب تهران

مناطق شهرداری ۱۴ و۱۵ و۱۶ و۱۷ و۱۸ و۱۹ و۲۰ در این منطقه تقسین بندی شده اند.

خوشبختانه بسیاری از بافت های قدیمی تهران در این منطقه هنوز حفظ شده و یادآور زندگی های شیرین پرمحبت گذشته است.

شاه عبدالعظیم،چشمه علی،امام زاده عبدالله در این منطقه واقه شده اند.

مرکز تهران

مناطق شهرداری ۶ و ۷ و ۱۰ و ۱۱ و ۱۲ در مرکز تهران قرار گرفته اند.بازار تهران،یوسف آباد،خیابان جمهوری،سهروردی،لاله زار،پامنار،دانشگاه تهران،جمالزاده،کشاورز،مطهری از مناطق مرکزی شهر تهران میباشند.

بسیاری از ادارات و وزارت خانه ها در این منطقه قرار گرفته اند و شلوغی های بی اندازه نیز مسلما مربوط به این منطقه میباشد که البته با روش های مانند طرح های ترافیکی،طرح زوج و فرد و … سعی در کنترل میشود.

البته جاذبه های خاص این منطقه نیز کم نیستند و از جمله میتوان به : پارک شهر،تئاتر شهر،پارک لاله،موزه ملی ایران،پارک دانشجو و … اشاره نمود.

اقامت در تهران

از آنجائیکه این شهر مرکز مبادلات در کشور است پیش بینی های مناسبی برای اسکان افراد مختلف با نیازها و سلایق شخصی فراهم آمده است.هتل های لوکس پنج ستاره که در بسیاری از آنان از هئیت های خارجی نیز پذیرایی میشود تا هتل های معمولی در نقاط مختلف شهر از شمال گرفته تا جنوب پذیرای شما هستند.

البته هتل آپارتمانها ،مسافرخانه ها و خوابگاههای آقایان و بانوان نیز پاسخگوی نیاز متقاضیان با سطوح مختلف هستند.

جنبه های هنری و فرهنگی

با توجه  به وجود امکانات زیاد در خصوص حوزه های هنری و فرهنگی طبیعی است بیشترین رویدادهای هنری و فرهنگی در این شهر اتفاق بیفتد.

گالری های متعدد در طول سال آثار هنرمندان را ارائه مینمایند ،فستیوال های مختلف و همچنین بخاطر وجود گرو های فعال تئاتر و علاقه مندان و امکانات کافی برای سالن های نمایش ،گروه های تئاتر پایتخت قوی ترین و متنوع تریننمایش ها را عرضه میمنند.

در بیشتر ایام سال گروه های فعال موسیقی به اجرای کنسرت موسیقی حتی از نوع خارجی مشغول بوده و برای علاقه مندان به این حوزه همشه رویدادی برای مراجعه وجود دارد.

بیشتر بخوانید  جزئیات تیراندازی شب گذشته ماموران پلیس در خیابان نیروی هوایی

حوزه های ورزشی

امکانات زیاد و وجود سالن ها و زمین های ورزشی مختلف ،خیلی از فضاهای ورزشی را به تهران کشانده است.چند تیم فوتبال لیگ های مختلف همیشه از این شهر حضور دارند که شاخص آنها تیم های پرسپولیس و استقلال تهران هستند که با بازی های خود شوق و شور زایدالوصفی در علاقه مندان به این رشته ایجاد میکنند.

جنبه های علمی و تحصیلی

طبیعی است که با توجه به احداث اولین دانشگاه ایران در این شهر ،زمینه گسترش حوزه های علمی در این شهر نسبت به سایر شهرها بسیار بیشتر باشد.بهترین دانشگاههای  ایران در تهران قرار داشته و بسیاری از کسانی که علاقه به حوزه تحصیلات در مقاطع مختلف دارند و اهداف بلندمرتبه ای در زندگی خود جستجو میکنند سعی میکنند در دانشگاههای زبانزد تهران تحصیل نمایند.

دانشگاه تهران،دانشگاه شریف،دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی،دانشگاه بهشتی،دانشگاه علامه طباطبایی،دانشگاه خوارزمی،دانشگاه امیرکبیر،دانشگاه علوم پزشکی ایران و واحد های مختلف دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور فرصت های متفاوتی برای متقاضیان فراهم نموده اند.

جنبه های پزشکی و درمانی تهران

بسیاری از مراکز درمانی پیشرفته در تهران سرویس های قابل قبول و استانداردی به متقاضیان ارائه میدهند.

برخی از این سرویس ها نه تنها در کشور خودمان ایران بلکه در سایر کشورهای دیگر مانند کشورهای همسایه و غیر همسایه از شهرت خاصی برخوردار است.یکی از شهرت ها در اعمال جراحی ،اعمال جراحی زیبایی است که مشتریانی از همه جای دنیا را به تهران میکشاند.

تهران

اقتصاد تهران

شکی نیست بایستی انتظار داشت بخاطر تجمع سرمایه های کلان از گذشته در این شهر بیشتر از سرانه جمعیت اقتصاد این شهر در کل کشور تاثیر گذار میباشد.

آمارها نشان میدهد بین یک سوم تا یک چهارم از مبادلات اقتصادی در بسیاری از عرصه ها در تهران انجام میگیرد.در همین راستا و طبف آمارهای موجود از فعالیت های شهر تهران تقریبا یک سوم مالیات کشور حاصل میشود.

موزه های تهران

طبیعی است که بیشترین تعداد موزه ها در تهران وجود دارد.تعدادی از این موزه ها عبارتند از :

موزه ملی ایرام در خیابان سی تیر

موزه آبگینه در خیابان سی تیر

موزه ملی جواهرات در خیابان فردوسی

موزه ملک در خیابان امام خمینی

موزه سینما در باغ فردوس خیابان ولیعصر

موزه برادران امیدوار

موزه هنرهای معاصر در خیابان کارگر شمالی

موزه فرش ایران در پارک لاله

موزه رضا عباسی در خیابان شریعتی

پارک های تهران

علاوه بر وجود پارک هایی از گذشته در سالهای اخیر تعداد بوستانها و پارک های این شهر به مراتب افزایش یافته و یکی از جاذبه های این شهر تلقی میشود.

تعدادی از این پارک ها عبارتند از :

پارک چیتگر،پارک ملت،پارک آب و آتش،پارک لاله،پارک پردیسان،پارک لویزان،سرخه حصار ،بوستان گفتگو ،بوستان باغ ایرانی

غذا در تهران

شما در تهران اهل هر نوع سلیقه ای که باشید از غذاهای سنتی تا غذاهای مدرن و حتی غذاهای خارجی و ملل میتوانید آنها را جستجو و صرف نمایید.

هرچند در برخی موارد هزینه های آنها بسیار زیاد میباشد اما کسی نیست که سلیقه غذایی اش در تهران بدون پاسخ بماند.

در قسمت شمال شهر و در مسیر دربند شما میتوانید علاوه بر غذاخوری از فضای طبیعت کوهستانی نیز لذت دوچندان ببرید.

خرید در تهران

البته خود این شهر دارای اجناس خاصی نیست که بتوان از آن به عنوان سوغات نام برد اما از آنجائیکه بیشتر سوغات شهرستانهای ایران بصورت کامل در این شهر وجود دارند میتواند ایده ای برای خرید شما محسوب شود.

بیشتر بخوانید  بام لند تهران و جذابیت هایش

البته عده زیادی از کسانی که به تهران سفر میکنند علاقه مندند که از این شهر لباس های خود را تهیه نمایند.مسلما تنوع لباس های مختلف آقایان و بانوان و کودکان در این شهر بیشتر از شهرهای دیگر تلقی میشود.

اما مراکزی برای خرید در تهران وجود دارد که علاوه بر مسافرین ،خود تهرانی ها نیز علاقه خاصی برای خرید از آنجاها دارند.

مراکزی مانند:

مرکز خرید تیراژه نزدیک اتوبان اشرفی اصفهانی

مرکز خرید پالادیوم در خیابان مقدس اردبیلی

مرکز خرید ونک

مرکز خرید میلاد نور نزدیک فرحزاد

مرکز خرید هایلند نزدیک بلوار مدرس

مرکز خرید تندیس میدان تجریش

مجتمع تجاری کورش بزرگراه ستاری

دپارتمان سنتر روشا در نیاوران

مرکز خرید الماس ایران در بلوار ارتش

جاذبه ها و نمادهای شهری

این شهر از قدیم الایام به نماد برج ازادی شناخته میشده است.هرچند از زمان احداث برج میلاد به عنوان بلندترین ساختمان در ایران این نماد هم به شهر تهران اضافه شده است .

اما تعدادی از مجموعه های دیگر نیز جزء نمادهایی برای یادآوری شهر تهران محسوب میشوند.مانند پل طبیعت،باغ کتاب،گنبد مینا

خیابان های تهران

این شهر بسیار وسیع دارای خیابانها و کوچه های بسیار زیادی است که نام بردن از همه آنها به راحتی امکان پذیر نمیباشد.اما تعدادیاز این خیابانها و میدان ها از دوران گذشته با ثبت خاطرات گوناگون در ذهن نه تنها تهرانی ها بلکه همه مردم ایران نقشی متفاوت بسته است.

خیابان ولیعصر بلندترین خیابان خاورمیانه از میدان تجریش تا میدان راه آهن

بلوار کشاورز

میدان امام خمینی(میدان توپخانه)

میدان حسن آباد

میدان تجریش

خیابان انقلاب

خیابان شریعتی

بهشت زهرا

تا سال ۱۳۴۹ شمسی تهرانیان برای وفات یافتگان خود به قبور پراکنده و امامزاده های شهر تهران مراجعه میکردند.اما از این سال عملا آرامگاه اصلی برای شهر تهران ایجاد و بهره برداری شد.

زمینی به مساحت ۳۱۴ هکتار که در مقاطع دیگر زمانی به آن افزوده گردید میزبان آرامگاه ابدی ساکنین شهر تهران است.

حمل و نقل در تهران

جابجایی در این شهر با همه وسایل نقلیه حتی با موتور سیکلت امکان پذیر است . بستگی دارد شما از کجا به چه مقصدی قصد عزیمت دارید.

خطوط چندگانه مترو امروز جزئی از زندگی روزمره تهرانی ها شده و تصور تهران بدون مترو تقریبا غیر ممکن است.در مسیرهای اصلی به راحتی میتوانید از مترو استفاده کنید.همچنین خطوط اتوبوس رانی شهری  در انواع معمولی و تند رو کمک شایانی به حمل و نقل این شهر بخصوص برای مسیر های خاص و یک طرفه مینماید.

تاکسی های مختلف عادی و اینترنتی با هزینه ها و سرعت های مختلف میتواند به شما در امر حمل و نقل سرویس دهی کند.

سامانه ای برای راهنمایی متقاضیان در نظر گرفته شده که شما با مشخص کردن مبدا و مقصد خود میتوانید رانمایی کاملی از مسیر خود دریافت نمایید.

اینجا کلیک کنید

آب و هوای تهران

تقریبا آب و هوای این شهر  میانگینی از اب و هوای متعادل نیمه شمالی کشور است.در بهار هوای دل انگیزی را استشمام میکنید  اما در تابستان هوای بسیار گرمی را تجربه می کنید که اگر با آلودگی هوا توام باشد شما را کلافه خواهد نمود.

پاییز در تهران تماشایی میشود و زمستان تقریبا فصلی است با بارش های متفاوت.

تصاویر برفی رشته کوههای البرز لذت دوچندانی از نگاه به سمت شمال را برای شما به ارمغان می آورد.

گردآوری:مجله ایران

 

تهران
تهران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 12 =

دکمه بازگشت به بالا