سلامت

جوش های سرسیاه و درمان طبیعی آن

جوش های سر سیاه که بیشتر در صورت و اطراف بینی و گاهی در سایر نواحی صورت دیده میشوند برای بسیاری که به ظاهر خود اهمیت میدهند آزاردهنده تلقی میشود.البته معمولا همه دوست دارند صورتی خالی از ایراد داشته باشند.هرچند بسیاری از این جوش های سرسیاه پس از مدتی از بین میروند ولی گاهی برای برخی از افراد حجم این جوش ها آنقدر هست که کمی در صورت آنها تغییر بوجود آید.وقتی منافذ پوستی باز میشوند و چربی های زیر پوستی که برای نرمی پوست ترشح میشوند با هوا تماس حاصل میکنند جوش های سر سیاه تشکیل میشوند.هرچند خیلی ها از فشار دادن آن لذت میبرند اما اگر کسانی مدام به آنها گرفتار میشوند بهتر است روش های اصولی برطرف شدن آنها را انتخاب نمایند.

بهترین روش ها انتخاب مواد طبیعی است که از ذل طبیعت برآمده و اثار مضر شیمیایی برای پوست ایجاد نمیکنند.به برخی از روش های طبیعی و خانگی برطرف شدن جوش های سرسیاه اشاره ای خواهیم داشت.

ماسک شیر و عسل

شیر و عسل هرکدام به تنهایی برای طراوت و شادابی و جوان سازی پوست موثر هستند .ترکیب آنها با یکدیگر نه تنها کمک به برطرف شدن و کم شدن جوش های سرسیاه خواهد نتمود بلکه در برطرف شدن سلولهای مرده پوستی نیز بی تاثیرنخواهد بود.

شما میتوانید با مخلوط کردن این دو و گذاشتن یک ماسک از آنها روی صورت خود به مدت حدود ۳۰ دقیقه و تکرار دوبار در هفته نتیجه مطلوبی از این روش برای بهبود پوست صورت خود و برطرف شدن جوش های سرسیاه بگیرید.

بیشتر بخوانید  مقایسه آب پرتقال با خود پرتقال

جوش شیرین و آب

جوش شیرین یکی از توصیه های قدیمی برای از بین بردن جوش های سرسیاه میباشد اما یادتان باشد افراط در آن موجب خشکی پوست شما شده و در پی آن مشگلاتی به بار می آورد.

کافی است از کمی جوش شیرین و آب خمیری درست کردن و روی پوست صورت خود قرار دهید .در این مرحله ماساژ صورت خود را فراموش نکنید و پس از ۵ دقیقه صورت خود را شستشو دهید.

جوش های سرسیاه

جوش های سرسیاه
جوش های سرسیاه

آبلیمو

آبلیمو که حاوی ویتامین C  میباشد در جوان سازی پوست و از بین بردن سلولهای مرده موثر است .این ماده کمک شایانی به کاهش جوش های سرسیاه خواهد نمود.با یک پارچه تمیز آغشته به آبلیمو طبیعی صورت خود را ماساژ دهید و پس از ۵ دقیقه شستشو کنید .اگر  حساسیت پوستی دارید از آبلیمو استفاده نکنید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا که در سالهای اخیر استفاده از آن خیلی مورد توجه واقع شده است خواص و مزایای زیادی برای سلامتی بدن دارد.یکی از این خواص برای بهبود شرایط سلولهای پوستی و متعاقب آن کاهش جوش های سر سیاه ارزیابی میگردد.

زردچوبه

یکی از کاربردهای زردچوبه شفافیت پوست است که در ناحیه صورت علاوه بر کاهش و رفع لکه ها به از بین بردن و کاهش جوش های سرسیاه نیز کمک خواهد نمود.

پوست خیار

پوست خیار یکی از ساده ترین روش های بهبود سلولهای پوستی بخصوص در ناحیه صورت است.البته بسیاری از خانمها از این روش مرتبا استفاده میکنند اما در کنترل جوش های سرسیاه نیز میتوان از خواص آن استفاده نمود.حداقل یک روز در میان از مزایای پوست خیار که در حالت تازه که از خیار جداشده است برای بهبود و آبرسانی پوست خود بهره بگیرید.

بیشتر بخوانید  با میوه ها به جنگ کلسترول برویم

جلوگیری از جوش های سرسیاه

تمیری و نظافت پیوسته صورت بخصوص با توجه به شرایط آب و هوای مناطق مختلف و گردوغبارها و آلودگی شهرهای بزرگ میتواند تا حدود زیادی از مشگلات اینچنینی جلوگیری نماید.از سوی دیگر آرایش های پی در پی و باقی ماندن این آرایش ها روی پوست شمابخصوص شب تا صبح به افزایش جوش های سرسیاه و سایر مشگلات پوستی در ناحیه صورت دامن خواهد زد.

تدوین و گردآوری:مجله ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 2 =

دکمه بازگشت به بالا