گردشگری

خانه فروغ الملک شیراز

شیراز کم دیدنی ندارد و یکی از آنها خانه فروغ الملک میباشد .هرچند بسیاری از شیرازی ها آنرا نمیشناسند اما بنا به دلایل مختلف از ویژگی های خاصی برخوردار است.این مکان که در حال حاضر به موزه مشکین فام شناخته میشود بصورت خصوصی و توسط خانواده هنردوست مشکین فام مدیزیت و اداره میشود.

خانه فروغ الملک
خانه فروغ الملک

تاریخچه این بنا به ابتدای دوره پهلوی اول برمیگردد.زمانیکه فروغ الملک قوامی داماد قوام زمینی به مساحت حدود هزار متر مربع را برای ساخت یک منزل اعیانی در نظر گرفت.

این بنا دارای بخش های متعددی برای زندگی است که نیازهای خانواده ای در آن روزگار را بصورت کامل تامین مینموده است.مانند بسیاری از بناهای آن زمان دارای سیستم اندرونی و بیرونی بوده و در سه طبقه قسمت های مورد نیاز حتی تا پاسدارخانه نیز برای آن پیش بینی شده است.

این اثر در سال ۱۳۷۷ به عنوان یکی از اثار ملی ایران به ثبت رسمی رسیده است.

خانه فروغ الملک
خانه فروغ الملک

این بنا در بافت قدیمی شهر شیراز خودنمایی نموده و در پشت امامزاده بی بی دختران شیراز قرارگرفته است.

این عمارت که زمانی به نیت استفاده آموزشی در آموزش و پرورش به این سازمانتوسط اسماعیل قوامی اهدا شده بود از سال ۱۳۲۷ تا اواسط دهه پنجاه استفاده آموزشی داشته و سردر آن کاشی دستان درج شده است.

اما در سال ۱۳۸۱ این عمارت در اختیار اقای مشکین فام قرار گرفته و به عنوان موزه هنر معاصر به روی علاقه مندان بازگشایی شده است.

صدها قطعه اثار هنری و تاریخی که ساعت ها وقت علاقه مندان را به خود جلب خواهد نمود به طر هنرمندانه ای در طبقه بندی های مشخص و در اطاق ها و طبقات ساختمان زیبای مورد نظر به رویت رسیده است.

بیشتر بخوانید  کدام پارک های تهران را باید دید؟

بخشی از این آثار هنری مربوط به خانواده هنردوست مشکین فام بوده که در عرصه های مختلف دست به هنر داشته اند و بخش های دیگر اثار بیشتر اثار ی از هنرمندان استان فارس که معاصر بوده اند بصورت تدریجی جمع آوری و به رویت علاقه مندان هنرهای مختلف میرسد.

این بخش ها شامل حجاری ها و نقوش برجسته،بخش های خوشنویسی،بخش نقاشی،هنرهای تجسمی و برخی از هنرهای دیگر میباشد.قسمتی نیز به عنوان فروشگاه در این ساختمان پیش بینی شده که برخی از اثار هنرمندان مختلف بخصوص شیرازی ها را در آن به علاقه مندان عرضه میکنند.

امید است هر کدام از ما به تهیه و خرید اثار مختلف هنری که کار دست هنرمندان گرانقدر ایرانی میباشد ضمن توجه و زنده نگه داشتن هنرهای نختلف نسبت به ایجاد اشتغال های سالم نیز یاری برسانیم.

تدوین و گردآوری:مجله ایران

 

 

خانه فروغ الملک

 

تصاویر خانه فروغ الملک

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 8 =

دکمه بازگشت به بالا