اخبار

دستگیری بازداشت ۱۷ نفری که با جعل مدارک در سیستان و بلوچستان ۳۰۰ میلیون دلار وام گرفتند

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در یکصد و سی و دومین نشست خبری خود با اصحاب رسانه که ظهر امروز(یکشنبه ۲۲ مهرماه) برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت هفته نیروی انتظامی اظهار کرد: نیروی انتظامی طی ماه‌های گذشته در دستگیری قاچاقچان و محتکران نظام ارزی بازوی قوه قضاییه بوده و کمک زیادی به این دستگاه کرده است.

وی با اشاره به پرونده‌های اخیر افزود: در تهران در رابطه با اخلاگران نظام ارزی و قاچاق ۱۹۶ نفر بازداشت شدند که دستگیری ۱۳ نفر از آن‌ها مربوط به روزهای اخیر بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: به افرادی که در حوزه ارز به صورت غیر مجاز فعالیت می‌کنند هشدار می‌دهم که برای آن‌ها پرونده تشکیل و به صورت ویژه رسیدگی و به غیر از اعدام، احکام سنگینی صادر می‌شود، زیرا در این شرایط که دشمن تمام توان خود را برای ضربه به نظام گذاشته، نباید با آنان همراهی کنند.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: در تهران بیش از ۴۹ مورد کیفر خواست صادر شده است که هر کیفر خواست چند متهم دارد و برای پرونده ۱۰۰ نفر تعیین وقت شده است.

وی افزود: در سیستان و بلوچستان ۱۷ نفر با اعمال نفوذ در سیستم بانکی و مدارک جعلی، ۳۰۰ میلیون دلار گرفته بودند و قرار بود که ۳۰۰ میلیون دلار دیگر هم دریافت کنند.

محسنی اژه‌ای
محسنی اژه‌ای

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: در خراسان رضوی ۴ نفر و همدان ۷ نفر بازداشت شدند و برخی از احکام قطعی شده است که عبارتند از احکام در کرمانشاه: نریمان بختیاری ۱۵ سال حبس، وحید محمدی ۱۵ سال، صدیق ظاهری ۵ سال حبس، حسین نیک روش ۵ سال حبس، هومن بهره‌من ۵ سال حبس و مصادره اموال، حسن عزیزی ۵ سال حبس، محمد مرادی ۵ سال، سردار محمدی فرزند احمد ۵ سال حبس و ضبط اموال، خانم بهیه اسین‌چیله ۵ سال حبس. احکام در شیراز: عبدالبصیر کاظمی ۱۲ سال حبس و جزای نقدی معادل ارزش کالا. احکام در بندرعباس: علیرضا جهانی ۱۵ سال حبس ۳۰ ضربه شلاق، علی نسرین، محمدنفر سفیردشتی، حمیده احمدی ۲ سال حبس،آرش حسینی ۶ ماه حبس ۱۰ ضربه شلاق، احمد پوریوسفی ۲ سال حبس جزای نقدی و محرومیت، مزدک پورهادی ۵ سال محرومیت،کوبک نرسیسیان ۲ سال حبس، رسول شاهرخی ۲ سال حبس، حسین نادری یک سال، عقیل احمدی پور، عبدی کوه ۶ ماه حبس، علیرضا عسگری ۶ ماه، صابر خداداد ۶ ماه حبس.

بیشتر بخوانید  انتخاب شهردار از شنبه آغاز می شود/«هاشمی» یکی از نامزدها است

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: در اصفهان دادگاه ویژه تشکیل و پرونده به آنجا ارسال شده، اما هنوز تعیین وقت نشده است و در استان‌های دیگر هم اگر نیاز باشد دادگاه ویژه تشکیل می‌شود.

وی افزود: پرونده‌های دیگری هم در رابطه با مفاسد مالی در بندرعباس داشتیم که در این پرونده‌ها به اتهام ارتشاء در سازمان ثبت استان فارس، مجید فاتحیان کارمند اداره ثبت استان فارس به ۱۰ سال حبس، ۳ سال انفصال و معادل رشوه برگرداندن مال محکوم شد، حمیدرضا فرخی به ۱۰ سال حبس به جرم رشوه و ۷۴ ضربه شلاق هردو، علی اورنگی‌نژاد به اتهام ارتشاء به ۱۰ سال حبس، عبدالرسول ارمی به ۱۰ سال حبس، حجت‌الله خورشیدی پیمانکاری که رشوه پرداخت کرده که میزان حبس نوشته نشده و ضبط اموال اعلام شده است، محمدباقر علیزاده و محمدهادی کوشش به اتهام پرداخت رشوه به شلاق و ضبط اموال محکوم شدند.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به این سوال که هئیت نظارت بر مطبوعات در رابطه با رسیدگی به تخلفات رسانه‌ها دوگانه عمل می‌کند، گفت: هئیت نظارت بر مطبوعات جدا از قوه قضاییه بوده و تنها یک عضو آن از قوه قضاییه است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: اگر رسانه‌ای دارای شاکی خصوصی باشد و پرونده به قوه قضاییه ارسال شود، بدون توجه به جناح و حزب خاصی به آن رسیدگی می‌شود.

وی افزود: ممکن است به رسانه‌ای اتهام اقدام علیه امنیت ملی داده شود که بعد از ارسال به قوه قضاییه و بررسی پرونده، اگر اتهام وارد نباشد، قوه قضاییه آن را رد می‌کند.

وی در رابطه با افزایش قیمت‌ها و نظارت قوه قضاییه بر افزایش قیمت‌ها افزود: کنترل بازار و قیمت‌ها در دست دولت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تعزیرات است، البته ممکن است برخی کالاها قیمت گذاری نشوند، اما در عین حال باید روی این کالاها هم نظارت شود تا به هر قیمتی به فروش نرسند. اگر دستگاه دولتی قیمت‌ها را بدون ضابطه و قیمت مصوب افزایش دهد، سازمان بازرسی کل کشور هم می‌تواند ورود پیدا کند.

بیشتر بخوانید  رضایت ۶۹درصدی مردم از پاسخگویی ادارات!

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: قوه قضاییه خود کار تعیین قیمت برای کالاها را انجام نمی‌دهد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: تا امروز سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با گرانفروشی گزارش‌هایی ارسال کرده است.

وی در رابطه با کشف چندین کانتینر کاغذ قاچاق در بندرعباس افزود: چندین پرونده در این رابطه در بندرعباس تشکیل و برای یک مورد آن حکم صادر شده است و برای بقیه پرونده‌ها نیز به زودی حکم صادر می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با دستگیری فردی در یک شبکه نفوذ به نام توکلی که تابعیت گرجستانی دارد، گفت: این فرد دوتابعیتی است و توسط وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شده است که به چند دستگاه نفوذ کرده بود و برای وی به اتهام جاسوسی دادگاه تشکیل و حکم هم در دادگاه تجدید نظر قطعی شد و به ۸ سال و نیم حبس و ضبط مال به میزانی که از این راه کسب کرده بود به مبلغ ۴۸ هزار دلار محکوم شده است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در رابطه با پرونده شهرام جزایری گفت: این فرد تا امروز حرف‌های متفاوتی زده، اما بعید است که این فرد به صرف بدهی مالیاتی به قصد خروج غیر قانونی و با اسناد جعلی فردی غیر ایرانی و پرداخت رشوه بخواهد از کشور خارج شود.

وی افزود: هنوز برای این فرد کیفر خواست صادر نشده و پرونده در حال تحقیقات است و افرادی هم که همراه جزایری بودند نیز دستگیر شدند.

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص پرونده محیط زیستی‌ها گفت: پرونده دادگاه نرفته بود و ایراداتی داشت که در حال رفع است و هنوز برای این پرونده کیفرخواست صادر نشده است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در رابطه با راه‌های ارتباطی مردم با قوه قضاییه گفت: بیش از ۱۰۰ هزار نفر از طریق وب و ۷۰ هزار نفر از طریق تلفن گویا با قوه قضاییه در ارتباط بودند و به بیش از ۶۷ هزار نفر مشاوره حقوقی داده شده است که بیشتر سوالات مربوط به مهریه و پرونده‌های طلاق و خانواده بوده است که این موضوع نشان می‌دهد مردم در رابطه با مشکلات خانواده نیازمند آموزش هستند.

وی در رابطه با محکومیت قضات و کارکنان قوه قضاییه و رسیدگی به پرونده‌های آن‌ها افزود: در هفته‌های اخیر کارمندی داشتیم که به اتهام ارتشاء به ۱۰ سال حبس و جزای نقدی و شلاق محکوم شده که حکم آن هنوز قطعی نشده است و چند بازپرس در کرج و تهران داشتیم که از کار برکنار و دستگیر شدند و پرونده برای آن‌ها تشکیل شده و چند وکیل هم از کانون وکلا دستگیر و پرونده‌هایی برای آن‌ها در حال تشکیل است.

بیشتر بخوانید  وزارت ارتباطات موظف به اطلاع‌رسانی تخلفات رانندگی از طریق پیامک به مالکان خودرو شد

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که پرونده افراد نظامی در رابطه با حادثه تروریستی اهواز در سازمان قضایی نیروهای مسلح در دست بررسی است و این افراد چه کسی هستند؟، گفت: پرونده تشکیل و به تهران ارسال شد و از ۱۱ نفر نیز تحقیق به عمل آمد و یک نفر هم بازداشت شده است که همگی نظامی هستند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در رابطه با شکایت رئیس دولت اصلاحات از سردار نقدی و شریعتمداری و یک نماینده مجلس تصریح کرد: این فرد از چهار نفر شکایت کرده است که نمی‌دانم نماینده مجلس بین آن‌ها هست یا خیر؟

وی در پاسخ به این سوال که دو وکیل رئیس دولت اصلاحات به نام‌های رضا باقری و محمدرضا انجام مدعی شده‌اند پرونده شکایت موکلشان از سردار نقدی و شریعتمداری راکد مانده است، افزود: به این ادعاها رسیدگی می‌شود که آیا پرونده‌ها راکد هستند یا خیر؟

سخنگوی قوه قضاییه گفت: اگر روی پرونده‌ای کاری انجام نشود، خلاف قانون است، اما اگر روی آن کار انجام شود و زمان ببرد و نیاز به استعلام داشته باشد، خلاف نیست.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در رابطه با پرونده سیف و اینکه آیا برای وی حکم انفصال به خدمت در دیوان محاسبات کشور صادر شده است؟، تصریح کرد: چنانچه تخلفی انجام شده باشد و انفصال داده شد، اما به آن عمل نشد، قوه قضاییه وارد نمی‌شود و اگر دیوان محاسبات در اثنای رسیدگی به پرونده قبلی به جرم جدیدی برسد به قوه قضاییه می‌فرستند.

وی افزود: دیوان محاسبات در خصوص سیف جرمی تشخیص نداده و به قوه قضاییه اعلام نکرده است. پرونده وی در دیوان محاسبات در مرحله تجدیدنظرخواهی بوده و برای آن حکم صادر، اما قطعی نشده است.

منبع:باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + 5 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا