روانشناسی

روش های عذرخواهی

در زندگی های امروزی ما و ارتباطات گسترده روش های عذرخواهی یکی از مهارت هایی است که باید ختما یک انسان متمدن و اجتماعی به آن مسلط باشد.هرچند قدیمی ها میگوسند کار اشتباهی نکنید تا نیاز به عذرخواهی نباشد اما در خیلی از مناسبات اجتماعی و خانوادگی سوء تفاهم ها و مشگلات روزمره و ناراحتی های روحی ناشی از فشارهای زندگی گاها در مقابله با افراد مختلف انسان را به اشتباه وارد میکند.

بنابراین بهتر است این موضوع را به عنوان یکی از مهارت های لازم برای بهبود ارتباطات مان بدانیم.

روش های عذرخواهی

روش های عذرخواهی
روش های عذرخواهی

در قدم اول باید دانست اگر اشتباهی از طرف ما رخ داده است حتما شجاعت لازم را بایستی در خود برای قدم گذاشتن تقویت کنیم.

در مرحله بعدی باید یادمان باشد هدف از عذرخواهی تعامل بهتر با فرد مقابلمان است و اگر در گفتگوی مورد نظر سعی در مقصر جلوه دادن او باشیم حتما عذرخواهی موثری انجام نخواهد شد.

بنابراین از ضمیر من در گفتگوبهره بگیرید.

در قدم بعدی به خاطر داشته باشیم توجیه کردن اشتباه مانند عذر بدتر از تقصیر است.به راحتی میتوان گفت که به دلایلی این اشتباه از سوی شما رخ داده است.

البته پذیرش مسئولیت کامل اشتباهات پیش آمده خودش برای طرف مقابل شما بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

در مراحل ناراحتی های فرد مقابلتان سعی کنید تا به او بصورت کامل گوش کنید تا دلخوری های خود را بصورت کامل بروز دهد.چنانچه حرف های ناگفته ای در ذهن او باقی بماند ،ثمره این عذرخواهی مقطعی خواهد بود  و روابط عمیق شما بهبود پیدا نمیکند.

بیشتر بخوانید  خوش بینی چیست

یادآوری کنید(بدون منت گذاشتن) تمام هدف شما بهبود شرایطی است که اشتباه شما منجر به آن شده است.

پشیمانی وقتی در وجود شما بصورت واقعی باشد حتما بخش عمده ای از کار را خودش حل میکند و ناخودآگاه حس و حال شما و زبان بدن و ارتباطات چشمی شما در جهت بهبود روابط تاثیر به سزایی از خود بروز خواهد داد.

مناسب حال شخص و شخصیت و سن و سال و جنس طرف مقابل کیفیت عذرخواهی را انتخاب کنید.

عذرخواهی با یک پیامک گاهی کار را بدتر از شرایط فعلی رقم خواهد زد و در خیلی از موارد برای عمق بخشیدن به اصلاح روابط بایستی حتما حضورا اقدام به عذرخواهی شود.

یادمان باشد در همه گفتگوها که نیاز به تاثیرگذاری روی مخاطب مان داریم مانند گفتگوهای عذرخواهی حتما زمان و مکان درستی بایستی انتخاب کنیم چه بسا بسیاری از گفتگوها بخاطر زمان و مکان نامناسب بی نتیجه رها میشوند.

تدوین:مجله ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا