گوناگون

رونمایی از وَن لوکس آلمانی

وَن لوکس آلمانی

وَن لوکس آلمانی

وَن لوکس آلمانی
وَن لوکس آلمانی

وَن لوکس آلمانی

تاریخچه اوپل

شرکت خودروسازی اوپل یک شرکت خودروسازی آلمانی است که مقر آن در شهر روسلزهایم واقع در ایالت هسن آلمان می‌باشد.

اين شركت در ۲۱ ژانويه سال ۱۸۶۳توسط آدام اوپل (Adam Opel) تاسيس شد كه در ابتدا سازنده چرخ خياطي بود. اوپل اولين چرخ خياطي خود را در سال ۱۸۸۲ روانه بازار کرد و سپس با گسترش كار خود به توليد دوچرخه نيز پرداخت كه توليد دوچرخه تا سال ۱۹۳۷ ادامه داشت.

آدام در سال ۱۸۸۶ به انگليس سفر كرد تا در مورد صنعت خودروسازي، اطلاعاتي كسب كند. او نمونه‌اي كوچك با خود به آلمان آورد؛ ولي عملا موفق به توليد خودرو نشد.

آدام اوپل در سال ۱۸۹۵ درگذشت و کارخانه خودروسازي اوپل بعد از مرگ بنيانگذار خود شروع به توليد خودرو سواري نمود. در آن سال‌ها، پسران آدام اوپل با تشويق مادرشان تصميم به توليد خودرو گرفتند و در نهايت موفق به توليد اولين خودروي خود در سال ۱۸۹۹ شدند و در سال ۱۹۰۲ نمونه‌اي ديگر از اين خودرو را ساختند.

۷ سال بعد يعني در سال ۱۹۰۹، آنها يك خودروي دونفره براي استفاده پزشكان ساختند كه به ماشين پزشك (Doktorwagen) معروف شد. در سال ۱۹۱۴ شركت اوپل به بزرگ‌ترين توليدكننده خودرو در آلمان تبديل شد به طوريكه در سال ۱۹۲۸، ۳۷٫۵ درصد از بازار خودرو آلمان را به خود اختصاص داده بود.

در سال ۱۹۲۰ اين شركت آنقدر گسترده شد كه به ركورد توليد يك ميليون خودرو در سال دست يافت و به دليل همين موفقيت‌ها، شركت خودروسازي آمريکايي جنرال موتورز در سال ۱۹۲۹ با خريد ۸۰ درصد سهام شركت اوپل به بزرگترين شريك اوپل تبديل شد و در سال ۱۹۳۱ با خريد ۲۰ درصد مابقي از سهام شركت اوپل، شركت جنرال موتورز مالك ۱۰۰ درصدي آن شد.

آرم شرکت اوپل از سال ۱۹۳۷ شامل يک شکل پيکان مانند بود که درون يک دايره قرار داشت. اين شکل پيکان مانند يک پرنده مهاجر تيزپرواز را تداعي مي‌کرد که در حال طي کردن محيط کره زمين بود. اکنون اين لوگو به يک صاعقه کوچک در راستاي افقي در يک دايره تبديل شده است. اين صاعقه از طرفي نماد تند و تيز بودن است و از طرف ديگر نمادي از نيروي الکتريسيته مي‌باشد، چون تاسيس کارخانه اتومبيل سازي اوپل مصادف بود با آغاز عصر الکتريسيته.

اين شركت در سال ۱۹۴۰ در زمان جنگ جهاني دوم مورد حمله هوايي قرار گرفت و ويران شد. پس از اندكي بازسازي، شركت اولين كاميون جنگي ۵/۱ تني خود به نام «اوپل بليتز» را ساخت و در سال ۱۹۴۷ نيز كاميون جنگي المپيا را توليد كرد، اما طي اين سال‌ها شركت با ركود مواجه بود و تنها ۸۳۹ خودرو توليد كرد.

بعد از پايان جنگ، شركت با بازسازي كامل، دوباره توليدات عادي خود را از سر گرفت و به دوران اوج خود بازگشت، در سال ۱۹۶۲ به دوران محبوبيت خود رسيد و مجددا در سال ۱۹۷۲ بزرگ‌ترين توليدكننده خودرو در آلمان شد.

در سال ۱۹۷۷، اوپل مدل‌هاي سناتور و مونزا را عرضه كرد كه بسيار مورد توجه قرار گرفت. در سال ۱۹۸۲ اوپل خط توليد جديد خود را در زاراگوزا و اسپانيا براي توليد خودروي معروف اوپل كورسا راه‌اندازي كرد كه اين خودرو به محبوبيت زيادي رسيد.

شركت اوپل در سال ۱۹۹۳ كارخانه توليد موتور را در آمريكاي شمالي به راه انداخت و در سال ۱۹۹۴ با توليد بيش از ۳۰ ميليون خودرو در سال به عنوان مهم‌ترين حامي‌مالي از طرف فيفا براي جام‌جهاني ۱۹۹۴ در آمريكا انتخاب شد. اوپل در سال ۱۹۹۵ اولين كارخانه خود را در هلند و سپس در سال ۱۹۹۷ كارخانه‌اي ديگر را در ايتاليا تاسيس كرد.

در سال ۲۰۰۹ با ورشکستگي شركت جنرال موتورز ، اين شرکت مجبور به فروش جزئي مالکيت اوپل به متقاضيان متعددي شد. ۲۰ درصد از سهام اوپل اکنون متعلق به شرکت کانادايي مگنوم اينترنشنال، ۱۰ درصد مربوط به اتحاديه کارمندان و فروشندگان اوپل، ۳۵ درصد يك بانک در روسيه و ۳۵ درصد ديگر متعلق به جنرال موتورز مي‌باشد.

امروزه شركت خودروسازي اوپل با شهرتي كه به دست آورده، محصولاتش به بيش از ۹۰ كشور جهان صادر مي‌شود و از آنجا كه محصولات اوپل كيفيت و زيبايي خاصي دارند، در دنيا با استقبال خوبي مواجه مي‌شوند.

بیشتر بخوانید  پیش‌بینی قیمت مسکن در سال آینده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =