خانه داری

زعفران اصل را چطور تشخیص دهیم؟

تهیه زعفران اصل برای کسانی که از جنس اصلی سررشته ندارند دغدغه ای است که در خیلی از موارد ممکن است با مصرف جنس های بدل ،سلامتی افراد به خطر بیفتد.

معمولا برای جنس های گرانقیمت در خیلی از موارد بدل هایی وجود دارد که محل سوء استفاده برای برخی سودجویان است.بنابراین بهتر است روش های شناسایی زعفران اصل را نسبت به جنس های تقلبی بدانیم که استفاده از این گشاه ارزشمند که جزئی از موارد اصلی غذاهای ایرانی است برایمان سوآور باشد.

یکی از مهمترین روش های تقلب در طلای سرخ ،آغشته کردن آن با چربی،شکر،عسل و نمک است تا وزن آن بیشتر شده و سودجویان به اهداف خود برسند.

البته در آزمایشگاهها تشخیص این گیاه اصل به راحتی امکان پذیر است اما در خرید های روزانه تشخیص آنها کمی مشگل و دقت لازم را می طلبد.

شکل ظاهری زعفران اصل شبیه میخک است  و پایین گیاه میله ای و انتهای ان دندانه دار و قیچی شکل خواهد بود.

رنگ زعفران اصل میبایست قرمز تند باشد.

زعفران
زعفران

متاسفانه استفاده از رنگ های مصنوعی برای ایجاد جلوه بهتر در فروشنده یا تولیدکنندگان سودجو باعث ایجاد خطرات زیادی برای بدن انسان خواهد شد.

یکی دیگر از روش های تشخیص زعفران مرغوب و اصل استفاده از کاغذ کاهی برای تست است.دو تا سه عدد از کلاله های این گیاه را در بین یک کاغذ کاهی قرار دهید و آنرا فشار دهید.اگر بروی کاغذ اثرات چربی مشاهده کردید ،این زعفرانآغشته با ناخالصی هاست.

همچنین میتوانید از آب جوش استفاده کرده و دو تا سه عدد از کلاله ها را در آب جوش قرار دهید.اگر تا ۵ دقیقه این کلاله ها به سفیدی متمایل گردید ،نشان میدهد که زعفران مورد نظر شما از ناخالصی برخوردار است.

بیشتر بخوانید  فاکتورهای مهم در تشخیص برنج مرغوب

اما شاید مطمئن ترین و بهترین روش خرید طلای سرخ اصل ،خرید از شرکت ها و برندهای معروف و معتبر و قدیمی ایرانی است که برخی از آنها نزدیک یکصد سال در تولید و عرضه زعفران قدمت دارند.برخی از این شرکت ها نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا صاحب نام تجاری به ثبت رسیده در عرضه زعفران میباشند که با توجه به ارائه محصول با اصالت توسط آنها در بسته بندی هایی با شماره ثبت و مشخصات کامل ،اطمینان خریداران را بصورت کامل جلب مینمایند.

گردآوری :مجله ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 12 =

دکمه بازگشت به بالا