موفقیت

عادت ها چگونه مسیر زندگی ما را در دست میگیرند،روش تغییر عادت ها

هرچند برخی از واژه ها مانند عادت نیاز به تعریف ندارد چون در ضمیر ناخودآگاه ما باوری از معنای که در عمق جان و روح مان از آن تصور داریم ،نقش بسته است اما علمای علوم روانشناسی مانند ویلیام جیمز پدر روانشناسی آمریکا ،تعریف عادت را اینگونه بیان میکند:

عادت ها همان عواملی هستند که شرایط انجام کاری را برای ما بار اول برایمان فراهم نموده که این موضوع با سختی همراه است ،اما همان کار به زودی برایمان اسان و آسان تر میشود تا به جائی میرسیم که تقریبا بدون هیچگونه هوشیاری ،آن کارها را انجام میدهیم.

هرچند بسیاری از عادات خوب مردمام را در سراسر دنیا موفق نموده و آنان بخاطر این عادات از زندگی هدفمندی برخوردار شده اند اما عادات بد به مراتب زندگی بیشتری از مردم را در همه دنیا سخت تحت تاثیر قرار داده و یا زندگی آنان را به نابودی کشانده و یا در شرایطی غیر مطلوب  آنان را نگه داشته است.

لذا لازم است به این خصلت بسیار مهم توجه ویژه ای شود و چنانچه عادات اشتباهی در خود سراغ میگیریم ،سعی در اصلاح آنها نموده تا جایگزین آنها عاداتی را بنماییم که مسیر رشد و تکامل را برای ما به ارمغان بیاورند.

مهمترین بیان تایید عادت از ارسطو نقل شده است .او میگوید:

ما همانی هستیم که مکرر انجام میدهیم

عادت
عادت

عوامل شکل گیری عادت

چارلز دوهینگ در مورد شکل گیری عادات و عوامل آن نظریه ای ارائه نموده که در سه بخش عادات شکل میگیرند و نهادینه میشوند.

 • محرک ها یا نشانه ها
 • فعالیت یا اجرا
 • پاداش یا خرسندی از اعمال
بیشتر بخوانید  اصل پارتو قانون بیست هشتاد

برای بیان این موضوع لازم است مثالی بزنیم:

فرض کنید اتومبیل خود را در خیابان پارک کرده اید و به هنگام مراجعه با بارانی که باریده اتومبیل خود را کثیف و گل آلود میبینید.اینجا محرکی برای شما عمل میکند ،سپس تصمیم میگیرید در مسیر منزل اتومبیل خود را به کارواش برده و آنرا شستشو دهید پس انجام فعالیتیدر پی محرکی که برای شما بوجود آمده ،در دست انجام قرار میگیرد.

پس از شستشوی اتومبیل با لذت مضاعف به اتومبیل خود نگاه میکنید و از سوار شدن آن بسیار لذت میبرید و این لذت و تحسینی که برای خود در نظر گرفته اید در واقع پاداش این فعالیت انجامم شده است.

عادت ها بایستی جایگزین شوند

هنگامی که ما یا اطافیان دلسوز ما به عادات اشتباه هان ما را آگاه کردند یا خودمان در ارزیابی منصفانه بدون اینکه بخواهیم به خود دروغ بگوییمبه عادات غلط خود واقف شدیم باید بدانیم که طبق ضرب المثل قدیمی ((ترک عادت موجب مرض است)) عادات به راحتی قابل ترک کردن نیستند و هنگامی که ما دشواری ترک عادات را در ذهن خود بررسی میکنیم یا به زمان آن فکر میکنیم ناخوداگاه از اصل حرکت به سمت اصلاح پشیمان میویم.

اینجاست که لازم است عادات را جایگزین عادات دیگر نماییم تا عملا آن رفتاری که موجب عدم رشد و ترقی ما میشوند و یا به ما آسیب میزنند را کنار گذاشته و با عادات مثبت و سازنده در مسیر حرکت به سمت جلو ،اشتیاق دوچندانی برای بهترشدن پیدا کنیم.

در همین راستا میبایست از سه عامل تشکیل دهنده عادات عامل اول یعنی محرک و عامل شوم یعنی پاداش را نگه داشته و تنها عامل دوم را جایگزین کنیم.

بیشتر بخوانید  فصل امتحانات ، از شرایط محیطی تا خوردنی

زمان شکل گیری عادت

در سال ۱۹۶۰ میلادی پزوهشگری بنام ماکسول مالتز کتابی به عنوان روان ،فرمان شناسی منتشر نمود که در آن تجارب خود را در رابطه با بیمارانی که عمل زیبایی صورت برای آنها انجام داده بود به اطلاع عموم رساند.او گفته بود بطور معمول ۲۱ روز طول میکشد تا مراجعین او به صورت جدید پس از عمل عادت نمایند.

بعدها اساتید موفقیت و بهبود تکنیک های فردی مانند آنتونی رابینز روی این عدد تاکید فراوان نمودند و مقالات متعدد و سمینارهای گوناگونی ارائه نمودند که در ۲۱ روز تغییرات زیادی قابل انجام است.
اما آنچه محققان در بررسی های جامع در همه اح.ال مردم به آن دست یافته اند معمولا بین دو ماه تا ۸ ماه برای ترک یک عادت و جایگزینی یک عادت دیگر زمان لازم است.

عادت
عادت

اهرم اصلی ترک یا تغییر عادات

مهمترین عامل برای ترک عادات ،انگیزه های اشکار و نهان تصمیم به ترک یا تغییر آن عادات هستند.هر چقدر این انگیزه ها قوی تر باشند فرد برای انجام بنیادی ان تغییر مصمم تر خواهد بود.

لازم است گاهی اوقات از عواملی مانند دوستان همراه خوب یا افراد خانواده دلسوز که مشوق ما میتوانند باشند کمک گرفته تا با یادآوری دستاوردهای بدست آمده(پاداش ها)از ترک یا تغییر آن عادات ،انگیزه ما در جهت مسیر حرکت تقویت شود.

 پیشنهاد ترک  برخی از عادات

در پایان به برخی از عاداتی که در زندگی امروز بسیاری از افراد آنها را از مسیر رشد و ترقی باز میدارد اشاره میکنیم و پیشنهاد میکنیم تلاش های خود را در جهت ترک یا تغییر آنها در پیش بگیریم:

 • به تعویق انداختن کارها بخصوص کارهای مهم
 • بله گفتن به همه
 • فکر خود را درگیر افراد سمی کردن
 • مقایسه خود با دیگران
 • سخن چینی
 • ورزش نکردن
 • کمال گرایی
 • وابستگی به موبایل
 • وابستگی به تلویزیون
بیشتر بخوانید  مراحل رهایی از احساس عزت نفس پایین

تجارب خود را با ما در ذیل همین مطلب در خصوص تغییر در عادات به اشتراک بگذارید.

تدوین:مجله ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + 11 =

دکمه بازگشت به بالا