سلامت

علائم و علل درد استخوان ،راههای کاهش

درد استخوان را اگر خودمان تجربه نکرده باشیم در اطرافیانمان حتما دیده ایم.هرچند بروز شایع آن در بیماری های عادی مانند سرماخوردگی یکی از علائم این بیماری به شمار میرود اما بسیاری از افراد هستند که در غیر از دوران های سرماخوردگی که علائم آن آشکار است باز هم دچار درد استخوان میشوند که البته یا این دردها ادامه می یابد یا آنکه یک دوره کوتاه فرد را دچار ناراحتی میکند.بسیاری از بیماری های ساده و شروع آنها یا بیماری های جدی و سرطانها ،درد استخوان را به عنوان علائم اولیه برای مشاهده بروز میدهند.

مسلما بستگی به شرایط سنی و موقعیت افراد بایستی نسبت به این موضوع حساسیت نشان داد که چه بسا میتواند علائم بیماری هایی باشد که بتوان برای درمان آنها راه هایی را جستجو کرد.

به تعدادی از عوامل درد استخوان اشاره ای خواهیم داشت:

صدمه

طبیعتا شایع ترین دردهای استخوان صدمه انهاست.ضربه هایی که بر اثر حوادث مختلف فیزیکی عارض میشود ممکن است به استخوانهای بدن تا حد شکستگی آسیب برساند.

کمبود مواد معدنی

یکی از توصیه هایهمیشگی که از دوران کودکی به افراد میشود حفظ تناسب رژیم مواد معدنی از جمله کلسیم و ویتامین D  میباشد که برای برقراری سلامت استخوانهای بدن بسیار ضرورت دارد.توصیه به مصرف موادی مانند شیر و لبنیات بصورت منظم و جذب ویتامین D  از طریق نور خورشید با اصول صحیح به منظور پیش گیری این مشگل همیشه پیشنهاد میگردد.

درد استخوان
درد استخوان

عفونت

یکسری عفونت ها از استخوانها ناشی میشوند و بعد از شروع که گسترش پیدا کردند نوعی بیماری بنمام استئومیلیت ایجاد میکنند.این بیماری متاسفانه عامل تخریب سلولهای استخوانی شده که با درد استخوان خود را نشان میدهد.

بیشتر بخوانید  بهترین مواد غذایی برای زمانی که هوا آلوده است

سرطانهای متاستاتیک

اصطلاح متاستاز یا فراگشتری به نوعی بیماری اطلاق میشود که مشگلات سلولهای سرطانی از یک بافت به بافت های دیگر گسترش می یابد.

سرطانهای شایعی که در این  روند با گسترش شان به استخوان باعث درد میشوند را میتوان سرطانهای پستان،ریه،تیروئید،پروستات دانست.

درد استخوان

درد استخوان
درد استخوان

کم خونی

کم خونی در افراد ،روند جریان خون به استخوان را دچار مشگل نموده و ناخودآگاه بافت های استخوان رو به تضعیف شدن پیش میرود و ممکن است در برخی از نقاط بافت استخوان از بین برود.

درد استخوان ناشی از این نوع کم خونی ها معمولا قابل توجه هستند.

سرطان خون

سرطان خون یا لوسمی از مغز استخوان شروع شده و باعث شکل گیری گلبول های سفید به صورت غیر معمول میشود.معمولا این بیماری باعث درد استخوان شدید بخصوص در نواحی پاها خواهد بود.

عوامل دیگری که خیلی از آنها از بیماری های دیگر منشاء میشود باعث درد استخوان در انسان میشود که البته با توجه به سوابق ژنتیکی و عوامل محیطی بایستی توسط متخصص بررسی و آزمایشات لازم در خصوص تعیین دقیق دلایل آن انجام پذیرد تا برای درمان مسیر اصولی و درستی در پیش گرفته شود.

اما آنچه که مهم است رعایت رژیم غذایی سالم و از لحاظ مواد معدنی بصورت کامل از دوران کودکی ،فعالیت های ورزشی منظم ،پرهیز از سیگار و الکل عواملی هستند که کمک شایانی بجز موارد حوادث برای جلویگری از عوامل درد استخوان به اشخاص خواهند کرد.

تدوین:مجله ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + شش =

دکمه بازگشت به بالا