سلامت

علت گرفتگی گوش در شرایط مختلف چیست؟

در میان افراد مختلف علت گرفتگی گوش متفاوت است که از جمله شایع‌ترین آن‌ها می‌توان به وجود التهاب، عفونت، جرم و نیز بزرگ شدن لوزه سوم در کودکان اشاره کرد.

علت گرفتگی گوش

علت گرفتگی گوش
علت گرفتگی گوش


آیا با دلایل گرفتگی و کیپ شدن گوش آشنا هستید؟ به طور معمول گرفتگی گوش‌ها به دلیل جمع شدن مایع پشت پرده گوش، وجود جرم و التهاب و دیگر موارد است. دراین مقاله درباره علت گرفتگی گوش و درمان‌هایی برای این عارضه مطالبی عنوان خواهد شد.

عوامل شایع گرفتگی در گوش‌ها

از جمله عوامل شایع در ایجاد گرفتگی گوش، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • افزایش بیش از اندازه ترشحات گوش
  • زیاد شدن جرم و انباشته شدن آن بر روی هم
  • وجود التهاب و عفونت به دلیل بیماری‌هایی همچون آلرژی و سرماخوردگی
  • ورود آب به گوش
  • تغییرات فشار هوا
  • دلایل ارثی
  • مشکلات لوزه سوم
علت گرفتگی گوش
علت گرفتگی گوش

علت بیماری

۱. گرفتگی گوش خارجی 

به طور کلی گرفتگی در گوش خارجی دو دلیل عمده دارد:

  •  تجمع جرم در کانال گوش

یکی از دلایل عمده احساس گرفتگی و سنگینی در گوش خارجی وجود جرم زیاد در کانال گوش است. شستشو، ساکشن و پاک کردن جرم‌های گوش راه حل رفع گرفتگی در گوش به علت تجمع جرم در آن است.

  • وجود التهاب و عفونت‌های گوش خارجی
به وجود آمدن التهاب و عفونت در گوش می‌تواند به دلیل وجود قارچ و یا میکروب باشد. در این صورت کانال گوش به قدری ملتهب و متورم می‌شود که راه آن بسته شده و باعث خروج ترشحات عفونی از گوش خواهد شد. همچنین سرماخوردگی نیز به دلیل تجمع عفونت در کانال گوش یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن احساس گرفتگی و سنگینی در گوش‌ها خواهد بود. رفع عفونت در گوش به وسیله شستشو و ساکشن کردن گوش می‌تواند از روش‌های اصلی درمان این نوع گرفتگی گوش باشد.

۲. گوش میانی

از جمله دلایل اصلی گرفتگی گوش میانی تجمع مایع پشت پرده گوش است؛ که به طور معمول با تجمع این مایع احساس سنگینی و گرفتگی در فرد مبتلا به وجود می‌آید. از عوارض مهم این نوع گرفتگی کاهش شنوایی است. برای رفع گرفتگی در گوش میانی علاوه بر شست و شو و ساکشن کردن گوش‌ها باید مایع جمع شده در پشت پرده گوش از بین رفته و در صورت وجود عفونت درمان‌هایی دارویی صورت پذیرد.

۳. گرفتگی گوش در کودکان

یکی از دلایل شایع گرفتگی گوش در کودکان تجمع مایع میانی در گوش میانی به دلیل بزرگی لوزه سوم است. بزرگ شدن لوزه سوم باعث افت فشار روی شیپوراستاش شده و در نتیجه باعث کاهش شنوایی و اختلال در عملکرد گوش خواهد شد. درمان بزرگی لوزه سوم و نیز درمان‌های دارویی برای از بین بردن عفونت برای رفع گرفتگی گوش کودکان به کار برده می‌شوند.

بیشتر بخوانید  گل محمدی و خواص اعجاب انگیز آن

۴. گرفتگی گوش به دلیل مشکلات پرده گوش

یکی دیگر از دلایل شایع گرفتگی گوش، ضخیم شدن و یا از دست دادن حالت ارتجاعی پرده گوش است که این امر باعث احساس سنگینی و گرفتگی در گوش خواهد شد. برای درمان این عارضه نیاز به بررسی‌های دقیق و درمان‌های پزشکی توسط متخصص گوش و حلق و بینی وجود دارد.

علت گرفتگی گوش
علت گرفتگی گوش

۵. گرفتگی گوش به دلیل ورود آب به گوش

از دیگر انواع علت گرفتگی گوش به وجود آمدن جرم و گرفتگی در گوش‌ها به دلیل وارد شدن آب گوش است. به همین دلیل ممکن است افراد پس از شنا دچار گرفتگی گوش شوند. برای پیشگیری از چنین موضوعی نیاز به استفاده وسیله مخصوص برای جلوگیری از ورود آب به گوش است.

۶. گرفتگی گوش به دلیل تغییرات فشار هوا

رابطه میان گوش میانی و بینی که شیپور استاش نامیده می‌شود در هنگام تغییر فشار هوا ممکن است توانایی تنظیم فشار داخل گوش را از دست داده و فشار منفی در گوش‌ها ایجاد کند؛ که البته احتمال وقوع این مشکل در افرادی که دچار سرماخوردگی و دیگر التهابات هستند بیشتر است. برای پیشگیری و درمان این بیماری در زمان پرواز با هواپیما در هنگام فراز و فرود اقدام به مکیدن آب نبات و یا جویدن آدامس کنید.

چه زمانی باید برای رفع علت گرفتگی گوش به پزشک مراجعه شود؟

به طور کل در بسیاری از مواقع گرفتگی گوش موقت بوده و به خودی خود از بین خواهد رفت. اما در صورتی که این گرفتگی بیش از دو یا سه روز به طول بیانجامد و یا اگر این گرفتگی گوش با عوارض علائم دیگری مانند سرگیجه و سردرد همراه باشد باید به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود تا درمان‌های تخصصی و لازم برای رفع این عارضه صورت پذیرد.
منبع:ستاره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − 5 =

دکمه بازگشت به بالا