موفقیت

فصل امتحانات ، از شرایط محیطی تا خوردنی

فصل امتحانات یکی از زمانهای استرس زا در طول سال نه تنها برای دانش آموزان و دانشجویان است بلکه برای والذین آنها نیز استرس به همراه  می آورد.

هرچند توصیه قدیمی در طول سال درس بخوان تا شب امتحان استرس نداشته باشی را همه شنیده ایم اما با توجه به خیلی از شرایط باز هم اتفاق می افتد که بسیاری از دروس و مطالعه آنها برای شب امتحان باقی میمانند.

لذا برای کنترل استرس و بهینه استفاده کردن از اوقات شب امتحان بهتر است چند نکته را با هم مرور کنیم.

حفظ آرامش

ابتدا باید با واقعیت روبرو شد و هرچند در طول سال فرد تلاش کافی برای درس خواندن نکرده است با تشدید استرس باید دانست چیزی حل نمیشود.در طول مدت درس خواندن برای امتحان و قبل از جلسه امتحان با دیگران از دلشوره ها و استرس های گفتگو نکنید.

برنامه ریزی و استفاده مفید از فرصت باقیمانده

هرچند ممکن است زمان زیادی در طول سال از دست رفته باشد اما برای همین وقت باقیمانده نیز سعی کنید برنامه ای درست نموده تا حداکثر استفاده را بنمایید.اینکه تنها به خواندن مستمر بپردازید نتیجه خوبی برای شما همراه نخواهد داشت.

عجله کردن در یادگرفتن فصل های مختلف درس خواندن باعث تشدید استرس شما میشود. به آرامی فصل های درسی را طبقه بندی نموده و بر اساس توصیه اساتید خود سعی کنید چارچوب اصولی محتوی اموزشی خود را مطالعه نموده و نکات مهم تر را بیشتر دقت کنید.

اگر جزوه قابل استنادی در دسترس شما از یادداشتهای کلاسی میباشد ،این موضوع کمک شایانی برای سرعت عمل شما خواهد بود.

بیشتر بخوانید  پیشنهاد چند راهکار برای تقویت اراده

فصل امتحانات

فصل امتحانات
فصل امتحانات

اتلاف وقت ممنوع

با توجه به وقت های باقیمانده سعی کنید از حواشی که موجب تلف شدن وقت شما در مسیر مطالعه میشود مانند تلویزیون ،گوشی موبایل،چرخ زدن در شبکه های اجتماعی و … پرهیز نمایید.این مسائل نه تنها وقت شما را هدر میدهند بلکه موجب عدم تمرکز شما خواهند شد.

استراحت و خواب کافی

هر چند بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان با اهرم قهوه و… خود را در شبهای امتحان بیدار نگه میدارند اما باید در این خصوص بدانید برعکس آنچه تصور میشود در خیلی موارد این روشها نتیجه عکس خواهد داشت.

قدرت تحلیل و سرعت عمل شما را در هنگام برگزاری امتحان بهم ریخته و نتیج خوبی را به ارمغان نخواهد آورد.اگر نیاز به استفاده مفید از زمان دارید حداقل خواب را در شبهای امتحان تا مرز ۶ساعت حتما در برنامه خود داشته باشید.

خوراکی های مفید در فصل امتحانات

هر چند موضوع تنظیم برنامه غذایی معمولا به عهده خانواده هاست اما بهتر است در طول فصل امتحانات خانواده ها تغییراتی برای بهبود شیوه ذهنی فرزندانشان و آمادگی بیشتر برای امتحانات فراهم آوردند.

صبحانه خوردن در طول فصل امتحانات از مهمترین نکات است.صبحانه کامل همراه با شیر و غلات و در صورت امگان گردو و عسل کمک خوبی به تنظیم انرژی لفراد میکند.

لبنیات و میوه و سبزیجات در طول مدت امتحانات به تنظیم متعادل متابولیسم نوجوانان و جوانان کمک های زیادی خواهد نمود و بیشتر نیازهای آنان را از این طریق برآورده میسازد.

حتما و حتما در طول فصول امتحانی از خوردن فست فودها پرهیز نمایید و همچنین خوراکی هایی که یکباره قند خون شما را افزایش میدهند مانند نوشابه ها و شکلات ها را فعلا از برنامه غذایی خارج نموده تا با افت یکباره پس از افزایش قند در خون باعث بی حالی شما نشود.

بیشتر بخوانید  اصول کارگروهی برای موفقیت تیم شما

و مهمترین توصیه در طول سال تحصیلی درسها را به مرور بخوانید و مواظب تغذیه خود در تمام مدت سال باشید تا از بسیاری از نگرانی ها و استرس ها در امان باقی بنمانید.

تدوین :مجله ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 7 =

دکمه بازگشت به بالا