ورزشی

محمد دادگان: وزارت ورزش نگذاشت کی روش بماند

محمد دادگان درباره شرکت نکردن در انتخابات فدراسیون فوتبال گفت: الان شرایط برای نامزدی مناسب نیست. وقتی شرایط مناسب نیست چطور بگویم من نامزد می‌شوم که دیده شوم.

او درباره وضعیت فوتبال ایران در بخش‌های مختلف به خصوص از نظر مسائل اقتصادی اظهار کرد: چرخاندن فوتبال از یک دبستان راحت‌تر است، اما در کشور ما به علت دخالت نهاد‌های مختلف در فوتبال، کار دشوار است. مدیریت نسبت به زمان ما در اختیار دیگران بوده و فشار‌های بیرون از فوتبال روی تصمیمات تاثیر گذاشته است.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال که در برنامه ورزش و مردم حضور داشت، ادامه داد: شما یک تصمیمی می‌گیرید، اما وزارت ورزش از بیرون تصمیم می‌گیرد. ما ۹ مربی را برای مربیگری تیم ملی در نظر گرفتیم، اما انتخاب نشده‌اند. من با تاج صحبت کردم و گفتم اجازه نده کی‌روش از ایران برود. گفت: تصمیم من هم همین است، اما وزارت ورزش اجازه نمی‌دهد. در نهایت کی‌روش رفت. چه چیزی گیر فوتبال ایران آمد؟ هزینه‌ها زیاد شد و وضعیت تیم ملی به، اما و اگر رسید. نمی‌گویم در هیچ زمانی اینطور نبوده، اما الان وضعیت بدتر است.

دادگان خاطرنشان کرد: نمی‌توانیم بگویم تاج مسئول این شرایط است، اما نهاد‌های دیگر هم سهیم بودند. الان چه کسی مربی تیم ملی را انتخاب کرده است؟

رئیس سابق فدراسیون فوتبال در واکنش به انتخاب اسکوچیچ و عدم انتخاب مربیان ایرانی مانند قلعه‌نویی، دایی، گل‌محمدی و حتی مربی خارجی مانند برانکو اظهار کرد: اسکوچیچ در چند تیم ایرانی موفق بوده است. او در هر تیمی از جمله ملوان و صنعت نفت آبادان نشان داده که فوتبال را می‌فهمد و در جهت فوتبال کشور ما زحمت کشیده است، اما نوع انتخاب سرمربی تیم ملی برای مردم ایجاد شبهه کرده است. قبل از اینکه او را انتخاب کنند گفتند مربی تیم ملی ایران است. مگر می‌توان با مربی ایرانی صحبت کرد؟ باید ابتدا با باشگاه صحبت می‌کردند. در واقع قصدشان این بود که وقت را بکشند تا انتخاب خود را انجام دهند. اگر ابتدا با سپاهان درباره قلعه نویی صحبت می‌کردند و در وهله دوم سراغ مربی می‌رفتند بهتر بود. آقای دایی هم برای فوتبال ما زحمت کشیده و برند فوتبال ما است. چهره‌هایی مانند مهدوی‌کیا، هاشمیان، کریمی و … برند فوتبال هستند.

او با اشاره به تصمیم فدراسیون فوتبال درباره علی دایی، گفت: معلوم است که نمی‌خواستند او را انتخاب کنند. الان هم کسی نمی‌گوید با چه دلایلی اسکوچیچ را انتخاب کردند. متاسفانه با مردم صحبت نمی‌کنند و کسی حاضر نیست دلایل را بگوید.

دادگان ادامه داد: وحید هاشمیان هم می‌توانست برای بازی با کامبوج و هنگ کنگ سرمربی شود. بعد از آن بازی می‌توانستند سرمربی جدید را انتخاب کنند و در آن صورت رئیس فدراسیون هم انتخاب شده بود. وضعیت نشان می‌دهد ما با مردم صادق نیستیم.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال درباره وضعیت اساسنامه این فدراسیون گفت: این اساسنامه از سوی وزارت ورزش و جوانان تایید شده است و من در آوردی است. من در جریان تایید این اساسنامه بودم و اعتراض هم داشتم، اما در جلسات بعدی من را دعوت نکردند. کسانی که در این جلسه بودند به نفع ورزش و فوتبال کار نکردند. یک نوع دلالی در آن جلسه صورت گرفت. قبلا برای تعیین رئیس فدراسیون دو باشگاه رای می‌دادند. در واقع قهرمان لیگ برتر و جام حذفی رای می‌دادند، اما الان ۳۴ باشگاه رای می‌دهند. نماینده‌های ریاست جمهوری هم در جلسات بودند. الان نماینده باشگاه‌ها می‌گویند به ما فشار آوردند که به فلان نفر رای بدهند و اگر رای ندهند بودجه نمی‌دهند. خلاف شده است که از دو باشگاه به ۳۴ باشگاه رسیده است. من در آن جلسه اعتراض کردم. مسئول اجتماعی ریاست جمهوری می‌تواند حرفهایم را تایید کند. من گفتم دو باشگاه را ۱۰ باشگاه کنید نه اینکه ۳۴ باشگاه شود. این مسائل باعث افزایش اهرم فشار وزارت ورزش می‌شود.

او در واکنش به اینکه اگر فدراسیون فوتبال در تقابل با وزارت ورزش باشد، این فوتبال است که لطمه می‌خورد و هیچ کمکی به فوتبال نمی‌شود، گفت: مسئولین وقت وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک بگویند که در چهار سالی که من بودم به من کمک کرده‌اند. من هیچ کمکی نگرفتم، اما بیشترین فشار هم روی من بود. کار وزارت ورزش این است که امور کلان ورزش را انجام دهد. کار وزارت انتخاب سرمربی، دبیرکل و نایب رئیس نیست.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال تاکید کرد: فوتبال یک ورزش وارداتی است. وقتی ما از این فوتبال استفاده می‌کنیم باید ببینیم چرا این وضعیت به وجود آمده است؟ وقتی من در فدراسیون فوتبال بودم، درآمدزایی کردم، باشگاه استقلال، پرسپولیس و فدراسیون فوتبال را خریدم و یک مبلغی هم گذاشتم و رفتم. الان مشخصه افراد مهم است. مدیرانی که برای ریاست ثبت نام کردند آیا ماهانه یک میلیارد تومان می‌توانند تامین کنند؟ وقتی دانش، تجربه، تخصص، مقبولیت اجتماعی و … را ندارید نباید بروید در انتخابات فدراسیون فوتبال ثبت نام کنید. شما در وجود خودتان چه دیدید که نامزد فدراسیون فوتبال شدید؟

دادگان درباره بحث بازنشسته‌ها در انتخابات فدراسیون فوتبال نیز اظهار کرد: اصولا فیفا به تصمیم کشور‌ها احترام می‌گذارد. وزارت در دوران کمیته انتقالی تغییراتی را ایجاد کرد و بخشی هم به تایید فیفا رسید و گفته شد بخشی هم در دوران آقای کفاشیان به تایید رسید. الان تغییرات در اساسنامه ایجاد شده و وزارت ورزش رای اول را دارد و هیات‌ها صاحب رای نخست نیستند. این تغییرات جهت بهبود کار در فوتبال ایجاد شده است؟ فیفا بازنشستگی و ۶۵ سال را قبول ندارد. رئیس فیفا بالای ۷۵ سال داشت. این‌ها مقررات داخلی است. با این حال این مسائل در فوتبال باید حل شود.

او درباره راه‌های درآمدزایی در فوتبال گفت: ما در چندین بازی ملی هیچ اسپانسری نمی‌گرفتیم تا اینکه سقف اسپانسری روی پیراهن تیم ملی به یک میلیارد و ۱۳۰ میلیون تومان رسید. ما با پوما قرارداد بستیم و ۸۰۰ میلیون تومان هم گرفتیم. از جوراب فوتبال تا کلاهش می‌توان پول در آورد. باید ببینیم چه کسی حضور دارد؟ الان تبلیغات دور زمین در این چند سال به کجا رفته است؟ الان یک نفر مثل فرهاد مجیدی که عاشق فوتبال است، می‌گوید من در فوتبال مدارکی دارم، اما قوه قضاییه کی با او صحبت کرده است؟ چرا کسی رسیدگی نمی‌کند، آیا حرف بدی می‌زنم. خوشحالم که یحیی گل‌محمدی مربی پرسپولیس شد. مدیرعامل وقت پرسپولیس که می‌خواست یحیی را عوض کند، گفتم این کار را نکن، او آینده‌دار است. الان یحیی به پرسپولیس برگشته است و می‌گوید ما هیچی نداریم. بروید رسیدگی کنید. یک نفر نیست بگوید که این تیم بدهکار بوده است. الان هر دو باشگاه ۱۰۰ میلیارد تومان بدهکار هستند. دو مربی جوان این تیم همیشه مبادی آداب بودند و الان انرژی خود را صرف چه مسائلی کردند؟

رئیس سابق فدراسیون فوتبال اظهار کرد: نامزد‌های فدراسیون فوتبال اگر در خود این توانایی را می‌بینند که فوتبال را اداره کنند، بمانند، اما اگر نمی‌توانند در آمدزایی کنند، این فوتبالی را که ۵۰ درصدش هم ضعیف شده، رها کنند.

دادگان خاطرنشان کرد: من از این ۹ نفری که نامزد فدراسیون فوتبال شدند می‌خواهم که خودشان را قضاوت کنند و ببینند تخصص، دانش، تجربه و مقبولیت دارند یا خیر؟ چرخاندن فوتبال در کشور ما سخت است، اما من به عنوان کسی که موهایم را در فوتبال سفید کردم، این سوال را می‌پرسم که می‌توانند کار کنند یا خیر؟

منبع:فرارو

بیشتر بخوانید  سلطانی‌فر: امیدوارم تیم ملی فوتبال پس از 44 سال قهرمان جام ملت‌های آسیا شود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 19 =

دکمه بازگشت به بالا