سلامت

مضرات سیگار و روشهای ترک سیگار

هر چند همه کسانی که سیگار می کشند مضرات سیگار را میدانند اما اینکه چقدر مشگلاتی که ایجاد میکند را میدانیم مهم است.

صرف نظر از هزینه های مالی که با توجه به تورم و گرانی های گوناگون بخشی از درآمد شما به این دشمن دوست نما هزینه میشود سیگار یکی از ۵ عامل مهم مرگ و میر در دنیا شناخته شده است.

همچنین با چهارهزار سم شیمیایی که با خود برای بدن انسان به ارمغان می آورد سبب نزدیک به ۷۰ نوع سرطان مختلف برای وی میشود.

معمولا افراد سیگاری ۴۰ درصد بیشتر از سایرین در معرض ابتلا آب مروارید چشمهایشان قرار می گیرند.

مضرات سیگار

مضرات سیگار
مضرات سیگار

همچنین پنج برابر بیشتر از افراد سالم دچار خرابی و تخریب دندان ها شده که به مراتب مشگلات دیگری فراهم خواهد شد.

افرادی که سیگاری تلقی میشوند معمولا به ناراحتی های قلبی و عروقی دچار شده و در خیلی از موارد همین ناراحتی های قلبی و عروقی آنها را از پا در می آورد.

معمولا سیگار مقاومت معده را در برابر باکتری ها پایین آورده و موجب تضعیف کارایی عملکرد سالم معده شده که در پی آن زخم معده معمولا ایجاد می شود.

سیگار یکی از عوامل تخریب پوست بخصوص در ناحیه صورت افراد است و بانوان سیگاری سقط جنین ۲ تا ۳ برابری نسبت به بانوان دیگر را تجربه میکنند.

روش های ترک سیگار

هر چند بسیاری از کسانی که تصمیم به ترک سیگار میکشند موفق نمیشوند ولی بایستی مهمترین عامل و اهرم ترک سیگار را در خواست خود شخص دانست.برای ترک سیگار دو روش پیشنهادی وجود دارد یکی ترک یکباره و کامل و دیگری ترک تدریجی و به مرور زمان با کاهش تدریجی مصرف سیگار.

بیشتر بخوانید  علائم و علل درد استخوان ،راههای کاهش

نکته ای که بسیار مهم است جایگزین کردن فکری فرد در مواقعی که احساس نیاز به سیگار میکند با موارد دیگر مانند جویدن آدامس مفید و … میباشد.

ضمنا در این راستا افراد سیگاری میتوانند  از انجمن هایی که به این منظور فعالیت میکنند و روش های خودیاری را به صورت صحیح آموزش میدهند نیز بهره بگیرند.

مضرات سیگار
مضرات سیگار

البته در سالهای اخیر برخی از ابزارها مانند چسب های نیکوتین دار ، آدامس های نیکوتین دار و … در بازار عرضه شده که در برخی از افراد با موفقیت هایی برای ترک سیگار همراه بوده است.

همزمان با ترک سیگار میبایست از خوراکی هایی که به این مسیر کمک میکند استفاده نمود.

نوشیدن آب یکی از آنهاست.همچنین مولتی ویتامین ها با نظر پزشک،مصرف میوه و سبزیجات بیشتر از گذشته ،آب انگور و جینسینگ و عسل کمک خوبی به مسیر ترک سیگار خواهند نمود.

ضمنا ورزشی مناسب حال و هوای خودتان و حداقل پیاده روی را در برنامه روزانه بگنجانید.

ومهمترین عامل ترک سیگار دلیل آنست که بایستی در روش های مختلف به خود آنرا یادآوری نمود.

تدوین:مجله ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا