اخبار

مکرون در فرانسه وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد

رئیس جمهور فرانسه با اعلام وضعیت اضطراری اقتصادی در این کشور گفت که با اقدامات قاطع شامل کاهش مالیات به مبارزه با شرایط دشوار اقتصادی می‌روند.

به گزارش فارس، سخنرانی «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه درباره تظاهرات و اعتراضات اخیر «جلیقه زردها» آغاز شد.

ماکرون با درست دانستن خشم مردم فرانسه از بسیاری جهات، گفت: « ما همه با هم می‌توانیم راه برون‌رفت از این شرایط را بیابیم».

فرانسه وضعیت اضطراری

فرانسه وضعیت اضطراری
فرانسه وضعیت اضطراری

وی به وجود بسیاری از مشکلات در فرانسه اعتراف کرده و توضیح داد که در یک سال و نیم گذشته به خوبی به این مشکلات پرداخته نشده و شخص او نیز در این مساله مسئولیت دارد.

رئیس جمهور فرانسه با اعلام وضعیت اضطراری اقتصادی در فرانسه، تاکید کرد: «از دولت و پارلمان می‌خواهم هر چه می‌توانند برای بهبود وضعیت زندگی مردم به عمل آورند».

ماکرون ضمن اشاره به اینکه در شرایط اقتصادی دشواری قرار دارند، گفت با اقدامات قاطع شامل کاهش مالیات به مبارزه با آن می‌روند.

وی با بیان اینکه افرادی که کمتر از ۲۰۰۰ یورو در ماه درآمد دارند، مشمول مالیات نخواهند شد، تصریح کرد: «برخی از من می‌خواهند که در مالیات بر ثروت تجدید نظر کنم. این به نفع ما نیست. ما نمی توانیم به عقب برگردیم».

رئیس‌جمهور فرانسه با بیان اینکه نمی‌توان در غیاب آرامش، به سازندگی پرداخت، افزود: «اما هیچ خشمی نمی‌تواند این آشوب‌ها را توجیه کند… مشروعیت من از شما (مردم) نشأت می‌گیرد… مشکلات اقتصادی در فرانسه ریشه‌ای ۴۰ ساله دارند ولی در ۲ سال اخیر فوران کرده‌اند».

ماکرون ضمن تاکید بر لزوم افزایش ۱۰۰ یورویی حداقل حقوق ماهانه در فرانسه، ادامه داد: «خواستار اصلاح عمیق دولت هستیم. قوانینی که برای همگان عادلانه‌تر و شفاف‌تر باشد. اگر می‌خواهیم یک ملت موفق باشیم، باید مشکلات را با هم حل کنیم».

بیشتر بخوانید  امروز بی‌سابقه‌ترین ذخائر اسکناس در کشور وجود دارد

اعتراضات مردمی در فرانسه تحت عنوان «جلیقه ‌زردها» که از چهار هفته پیش شروع شده، با وجود عقب نشینی رئیس‌جمهور این کشور از گران کردن بنزین و تعلیق طرح گرانی بنزین، کمابیش ادامه دارد. تظاهراتی که بیش از هزار و ۷۰۰ بازداشتی داشته است.

دولت فرانسه اگرچه این طرح را به حالت تعلیق درآورد، اما جلیقه‌زردهای فرانسوی خواستار لغو آن هستند و از همین روی، همچنان آتش تظاهرات در کل فرانسه شعله‌ور است.

دولت فرانسه قصد دارد در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر هر لیتر گازوییل را ۶.۵ و هر لیتر بنزین ۲.۹ سنت افزایش دهد؛ سیاستی که جرقه اعتراضات سراسری را زده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − چهار =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا