کسب و کار

ویژگی های شخصیتی کارآفرینان

بررسی ویژگی های شخصیتی کارآفرینان بزرگ و موفق راهی است تا در جزئیات آنان را با خود مقایسه نموده  و درصورتیکه تمایل داریم جا پای آنها بگذاریم و حتی بهتر از آنها عمل نماییم در این مسیر ویژگی های مهم را در خود تقویت نماییم.باید بخش های اصولی شخصیت آنان را برای خود شبیه سازی کرده تا زمینه های ایجاد کارآفرینی در ما نیز فراهم شود.

البته در این مطلب قصد تعریف کارآفرینی را نخواهیم داشت اما تنها به اشاره ای به این نکته بسنده میکنیم که یک کارآفرین موفق فقط ثروت خلق نمیکند بلکه علاوه بر ثروت فضایی برای ثبات درآمد برای خود فراهم نموده و این امکان پذیر نمیشود مگر آنکه برای دیگران نیز اشتغال فراهم آورد.بنابراین یک کارآفرین موفق در قدم اول بایتی با چشم اندازی سازمانی با افراد متخصص و دلسوزفراهم نموده که با تلاش آگاهانه در مسیر خواسته و اهداف خود قرار گیرد.

اما چند نکته ای وجود دارد که در بیشتر کارآفرینان ایران و جهان بطور عمومی در آنها دیده میشود و اگر ما تمایل به حرکتی مشابه آنها داریم بهتر است در اصول اولیه خودمان را با آنها مقایسه نماییم.

انگیزه و شور

مسلما عامل اصلی که هر فرد را در مسیر موفقیت بخصوص کارآفرینی که با زوایای پیچیده و سخت همراه است،قرار میدهد انگیزه اوست.

آیا انگیزه ای در خودمان مشاهده میکنیم تا در هیچ صورتی عقب نشینی نکنیم و خسته نشویم.ایا عاملی وجود دارد که از خیلی تمایلات امروزمان به امید فردایی مستحکم تر صرف نظر کنیم.محور اصلی هر موفقیتی برای انسان همین انگیزه است که بایستی به درستی به درک آن رسید.

ویژگی های شخصیتی کارآفرینان

ویژگی های شخصیتی کارآفرینان
ویژگی های شخصیتی کارآفرینان

خودباوری و تعهد

اگر با مطالعه کافی و دانش کامل در مسیری قدم بگذاریم مسلما در قدم اول توانایی های خود را در محک آزمایش قرار خواهیم داد.در این حرکت باور خود یکی از ویژگی های مهم افرادی است که می دانند از بقیه چیزی کم ندارند .ضمنا با همان انگیزه بسیار مستحکم تعهدهایی در ابتدا به خود و در گامهای بعدی به اطرافیان و جامعه خود دارند که احساس میکنند هیچ عاملی نباید مانع محقق شدن این تعهدات گردد.

برنامه ریزی

موضوع برنامه ریزی که یکی از مهارت های مهم انسان است جنبه های بسیار پررنگتری در کارآفرینان به خود میگیرد.آنان میدانند از کجا شروع میکنند و در کدام مسیر قرار میگیرند و مقاصدشان کجاست.برای عوامل پیش بینی نشده نیز تا حدودی خود را آماده نموده و راههای جایگزینی برای حرکت خود پیش بینی میکنند.البته همه نکات و روش های کارآفرینی بر اساس برنامه ریزی قابل انجام نخواهد بود بخصوص که عواملی که از شرایط اراده انسان خارج باشد.مانند عوامل محیطی

گاهی برنامه ریزی های آنها دچار خلل میشود و در همین نقطه است که بایستی یک کارآفرین از شخصیت انعطاف پذیری نیز برخوردار باشد تا در مواقع لازم با راههای جایگزین اصل اهداف خود را مخدوش نکند.

ارتباطات قدرتمند

ارتباطات انسانی یکی از مهمترین نکات پیش برد هر انسان در جوامع مختلف است.انسانها بدون ارتباط تقریبا به ندرت امکان دستیابی به موقعیت های قابل قبول را خواهند داشت.شیوه های ارتباطی خود یک مهارت است که بایستی در تمرین های مختلف و مکرر در قوت آنها تلاش لازم را انجام دهیم.

تیم حرفه ای

یک کارآفرین قدرتمند حتما میداند که تمامی کارهایش از دست خودش به تنهایی برنخواهد آمد و لذا لازم است به مرور زمان در ایجاد یک تیم دلسوز و حرفه ای قدم برداشته و در همین زمان به تک تک افراد تیم خود نشان دهد که آنهابرای او بسیار مهم هستند.

ویژگی های شخصیتی کارآفرینان
ویژگی های شخصیتی کارآفرینان

کسب اعتبار مهمتر از کسب پول

کارآفرینان موفق و اینده نگر میدانند که اعتباری که در جامعه و بازار کسب میکنند از پولهایی که بدست می آورند بسیار مهمتر و تعیین کننده تر است.اعتبار افراد برای آنان همه دستاوردها را به ارمغان خواهد آورد . بنابراین اتکا اصلی افراد موفق در تفکر کارآفرینی کارکردن در افزایش اعتبارشان میباشد.

سرمایه گذاری روی خودشان

کارآفرینان میدانند هرچقدر به دانسته های تخصصی کار خودشان مسلط باشند زمینه های تصمیم گیری های مناسب و بجا را برای خود هموارتر میکنند.لذا بخشی از وقت و پول خود را در مسیر افزایش دانش و تجربه خود بکار خواهند گرفت.

البته بسیاری از خصوصیات دیگر نیز در کارآفرینان دیده میشود که در این مطلب مجله ایران تنها به نکات مختصری از آنها اشاره نمودیم.برخی از این خصوصیات با توجه به فرهنگ و جامعه ای که آنها در حال تلاش و زندگی در آن هستند شدت و ضعف پیدا میکند ولی معمولا به نکاتی دیگری نیز اهمیت خواهند داد مانند :اهمیت به سلامت خود و اهمیت به خانواده،نظم پذیری ،در دسترس بودن همیشگی،استفاده از فناوری های مدرن و به روز..

تدوین :مجله ایران

بیشتر بخوانید  ۴ نکته کلیدی برای نوشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای و موثر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =