اخبار

پیش بینی بانک جهانی از پایان رشد منفی اقتصاد ایران در سال آینده

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود موسوم به دورنمای اقتصادی جهان پیش بینی کرد اقتصاد ایران که از سال ۲۰۱۸ وارد رکود شده است در سال آینده وارد رونق شود و رشد ۲٫۱ درصدی را در سال ۲۰۲۱ تجربه کند.

این نهاد بین‌المللی رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ را منفی ۴٫۷ درصد و در سال ۲۰۱۹ منفی ۸٫۲ درصد محاسبه کرده است.

بر اساس پیش بینی بانک جهانی در سال ۲۰۲۰ نیز رشد اقتصادی ایران بهتر از منفی ۵٫۳ درصد نخواهد شد. شیوع ویروس کرونا و کاهش فعالیت های خدماتی و تولیدی یکی از علل منفی شدن رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰ اعلام شده است.

* اقتصاد آمریکا امسال ۶٫۱ درصد کوچک می شود

بانک جهانی در گزارش جدید خود پیش بینی اش از رشد اقتصادی ایران در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ را اصلاح کرده است. این نهاد در گزارش ماه ژانویه رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰ را صفر و در سال ۲۰۲۱ را ۱ درصد پیش بینی کرده بود.

این بانک در گزارش خود اعلام کرد که اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی ۵٫۲ درصد دچار رکود خواهد شد. بنا بر گزارش بانک جهانی، فعالیت‌های اقتصادی در اقتصادهای پیشرفته ۷ درصد در سال ۲۰۲۰ کوچک خواهد شد چرا که تقاضای داخلی و عرضه، تجارت و امور مالی به شدت مختل شده است.

پیش بینی می‌شود که اقتصاد آمریکا امسال ۶٫۱ درصد دچار رکود شود در حالی که اقتصاد منطقه یورو ممکن است ۹٫۱ درصد کوچک شود.

براساس این گزارش، انتظار می‌رود که بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه امسال ۲٫۵ درصد منقبض شوند که این اولین انقباض گروهی در مدت حداقل شصت سال اخیر محسوب می‌شود.

به طور خاص فعالیت اقتصادی در آمریکای لاتین و کارائیب نیز ممکن است ۷٫۲ درصد در سال ۲۰۲۰ کوچک شود.

بانک جهانی همچنین پیش بینی کرد که رشد اقتصادی در آسیای شرقی و اقیانوسیه در سال ۲۰۲۰ به ۰٫۵ درصد برسد، تنها منطقه‌ای که در جهان امسال شاهد رشد است. پیش بینی می‌شود اقتصاد چین امسال ۱ درصد رشد کند.

در این گزارش، چشم‌انداز اقتصاد جهانی «بسیار نامشخص است و ریسک‌های نزولی غالب هستند». احتمال طولانی شدن این بیماری همه گیر و کاهش تجارت جهانی و سست شدن پیوندهای بخش عرضه در جهان نیز پیش بینی شده است.

بر اساس یک سناریوی نزولی، رکود اقتصاد جهانی به ۸ درصد نیز ممکن است برسد و به دنبال آن بهبودی آهسته در سال ۲۰۲۱ رخ دهد و تقریبا بیش از ۱ درصد باشد و تولید در بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه نیز در سال جاری تقریباً ۵ درصد کاهش یابد.

منبع:تسنیم

بیشتر بخوانید  گوشی‌های آزادشده به چه کسی می‌رسد؟

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − پنج =

همچنین ببینید

بستن