روانشناسی

کاریزما و شخصیت های کاریزماتیک

در ارتباطات روزمره گاهی از کاریزماتیک صحبت به میان می اوریم اما شاید به عمق معنی و مشخصات افراد دارای چنین ویژگی به خوبی تاکنون فکر نکرده ایم.

کاریزما در واقع نوعی خصوصیات فردی است که به گونه هایخاص و اثرگذار و جذاب روی دیگران تاثیرگذاشته تا حدی که در خیلی موارد الگوی آنها قرار میگیرند.

کاریزماتیک
کاریزماتیک

بسیاری فکر میکنند خصوصیات یک شخص کاریزماتیک ارثی است و افراد با همین حالات به دنیا می ایند و یا تربیت شده اند.منکر آن نخواهیم بود برخی از خصوصیات ارثی (کم) و روش های تربیتی در فضای جذابیت سازی افراد تاثیر دارد اما اکثر کسانی را که دارای چنین خصوصیاتی هستند وقتی مطالعه میکنیم مشاهده میکنیم اکثرا خود ساخته بوده و با تمرین و ممارست و از همه مهمتر خواست خود این مسیر را دنبال کرده اند.

اما یک نکته مهم در بیشتر این افراد شاخصه تاثیر گذاری آنان است و آن هم همان خصلتی است که ما در کحاوره روزمره به آن مثبت بودن میگوییم.ویژگی مثبت نگری در قدمهای اول حتما تاثیر به سزایی در ارتباطات و جذابیت های اجتماعی از خود بروز میدهد.

اما مهمترین تاثیرگذاری ها از شخصیت های کاریزماتیک به رهبری یک جامعه برمیگردد.کسانی که با قدرت شخصیت خود در سالهای متوالی زندگی بشر در جوامع مختلف توانسته اند مسیری از یک جامعه را رهبری نموده تا جائیکه افکار و بانات آنان برای افراد ان جامعه به عنوان یک الگوی محض قرار گرفته است ،برترین شخصیت های کاریزماتیک میباشند.

افراد کاریزماتیک در گام اول از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند و ارتباطات معمولا بسیار قوی را در تجربه خود دارند.آنها به خوبی گوش میکنند و به خوبی حرف میزنند .یکی از مهمترین اهرم های تاثیرگذاری آنان نحوه حرف زدن و سخن گفتن حرفه ای آنان است که میدانند در چه زمانی چه مطالبی را بایستی مطرح کنند.

بیشتر بخوانید  چرا در مهمانی‌ها «حرف مفت» زیاد می‌زنیم؟

کاریزما

کاریزماتیک
کاریزماتیک

آنان معمولا به راحتی ارتباط چشمی برقرار میکنند.

این افراد خوب میدانند با چه کسانی از چه شیوه هایی آغاز سخن و گفتگو را در پیش بگیرند تا بیشترین تاثیرگذاری را در مخاطبانشان داشته باشند.

البته همیشه یکی از موارد مهم و تاثیرگذار لباس و ظاهر افراد است .همیشه ظاهری گرانقیمت تاثیرگذاری حداکثری را به دنبال نخواهد داشت بلکه میبایست متناسب با فرهنگ و در خواست محیط و افراد مخاطب فاکتورها را انتخاب نمود.

اینگونه به نظر میرسد افراد با شخصیت کاریزماتیک و دارای کاریزما همیشه در تفکر تاثیرگذاری بخصوص از جنس مثبت بروی مخاطبانشان هستند و این روش را نوعی سرمایه گذاری تلقی میکنند.

تدوین:مجله ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × پنج =

دکمه بازگشت به بالا