گردشگری

کشور چین را کاملتر بشناسید

چین یکی از قدیمی ترین تمدین های دنیاست که از قدیم به عنوان شاخصه پرجمعیت ترین کشور شناخته میشود.این کشور در شرق آسیا واقع شده و با احتساب آب های داخلی ،سومین کشور پهناور دنیا محسوب میشود.

در حال حاضر حزب کمونیست چین سکاندار این کشور است که با نظام تک حزبی پرجمعیت ترین کشور دنیا را اداره میکند.

این کشور دارای شهرهای مهم پکن،شانگهای،چونگ کینگ بوده و از دو منطقه اداری ویژه خودمختار هنگ کنگ و ماکائو تشکیل شده است.

چین
چین

اقتصاد چین

مهمترین عاملی که در دهه های اخیر چین را بیشتر شناسانده است ،اقتصاد این کشور است.هرچند در ایران با پدیده کالای چینی بسیار مواجه ایم اما این موضوع مختص ایران نیست و ضریب نفوذ تجارت این کشور به همه جای دنیا و حتی کشورهای توسعه یافته زیاد شده است.

شاید در حال حاظر به جرات بتوان گفت اقتصاد این کشور دومین اقتصاد بزرگ دنیاست.

حدود ۵۰ درصد مردم این کشور کشاورزند و یک چهارم از مردم در بخش صنعت مشغول فعالیت بوده و بقیه در بخش های بازرگانی و سایر بخش ها روزگار میگذرانند.

در سالهای اخیر در بیشتر بازارها مانند بازار خودرو،بازارهای الکترونیک،بازارهای پوشاک،بازارهای اسباب بازی و ماشین آلات رشد بی سابقه ای در تولید و به دست آمدن سهم بازار های نختلف دنیا از آسیا گرفته تا اروپا و آمریکا را داراست.

بانک جهانی ،محیط اقتصاد کلان این کشور را مطلوب میداند و با ثبات ارزیابی میکند.به همین دلیل این کشور موفق شده بسیاری از سرمایه های خارجی را به سمت کشور خود جذب نماید و این موضوع باعث ایجاد اشتغال برای بسیاری از مردم این کشور شده است.

واحد پول این کشور یوان است.

چشم انداز طبیعی و جغرافیایی

با توجه به وسعت پهناور این کشور دارای انواع زمین ها و منابع طبیعی است،مزارع،جنگل ها،بیابان ها و استپ های مختلف و … اما رشته کوهها بیشتر در این کشور گسترانیده شده و به همین دلیل کمتر از ده درصد وسعت این کشور امکان کشاورزی پیدا کرده است.تمامی اقلیم ها را در این کشور پهناور میتوان جستجو کرد اما غالب آب و هوای ان با توجه با میانگین نیم کره شمالی در نظر گرفته میشود.

طبیعت خارق العاده برخی از مناطق این کشور ،گردشگران را بخصوص در سالهای اخیر با اشتیاق به سوی این کشور می کشاند.

بیشتر بخوانید  نقش رستم، یادمانی باستانی پادشاهان ایرانی

سابقه تمدن و تاریخ چین

همانطور که اشاره شد این کشور یکی از قدیمی ترین تندن های دنیا را با خود یدک میکشد که گفته میشود به ۶ هزار سال قبل برمیگردد.

سلطنت های مطلقه موروثی بصورت مدون از ۲ هزار سال قبل از میلاد مسیح با سلسله ((شیا)) بررسی شده است.

آخرین سلسله پادشاهی این کشور در سال ۱۹۱۱ میلادی با تشکیل جمهوری چین خاتمه یافت.در سال ۲۲۱ قبل از میلاد با تسلط دودمان ((چین))  و شکست پادشاهان توسط این سلسله نخستین دولت متحد چینی تشکیل گردید.چین شی هوانگ امپراتور این دودمان خود را ((نخستین امپراتور)) نامید و دست به اصلاحات بسیاری در کشور زد.او نسبت به یکسان سازی زبان چینی ،واحد پول و واحد های اندازه گیری اقدام نمودو پایه ساخت دیوار چین را بنا گذاشت.

مانند هر کشور دیگری که از حکومت های امپراتوری برخوردار است این کشور تا زمان تشکیل جمهوری چین در ابتدای قرن بیستم از فراز و فرود های بسیار و حکومت های مختلف برخوردار بوده و در بسیاری از زمانها از دیدگاه اقتصادی و نظامی قدرت های شاخص دنیا به شمار می رفته است.

در سال ۱۹۱۱ ((سون یات سن)) که پدر چین مدرن لقب گرفته است با براندازی امپراتوری قبلی به عنوان اولین رئیس جمهور این کشور معرفی گردید.

افت و خیز ها ادامه داشته تا سال ۱۹۴۹ مائوتسه تونگ رهبر حزب کمونیست ،تایید  جمهوری مردمی چین را اعلام نمود.در این دوران با اعتقاد مائو جمعیت این کشور به شدت رو به فزونی گذاشت و از ۵۰۰ میلیون نفر به ۹۰۰ میلیون نفر افزایش یافت.هرچند تلاش های زیادی توسط حزب کمونیست جهت بهبود کشور انجام گرفت اما این اقدامات در خیلی از موارد به شکست منجر گردید.

اما این کشور از سال ۱۹۹۰ به بعد با تغییر رهبری ،روی رشد و بهبود را لمس نمود و بسیاری از مردم از فقر مطلق خارج شدند.

چین عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و همچنین سازمان تجارت جهانی ،سازمان همکاری های شانگهای و گروه ۲۰ میباشد.

این کشور دارای سلاح هسته ای بوده و دارای بزرگترین ارتش دائمی دنیاست.جمعیت چین در سال ۲۰۱۸ میلادی بالغ بر یک میلیارد و سیصد و هفتاد و نه میلیون نفر بوده و زبان چینی با حدود یک میلیارد و هفتصد میلیون نفر گوینده پرشمارترین زبان دنیا محسوب میشود.

بیشتر بخوانید  بازار تجریش

سیاست تک فرزندی

دولتمردان برای کنترل جمعیت و پاسخ به نیازهای انان از سال ۱۹۷۹ میلادی برنامه ای بنام سیاست تک فرزندی را در این کشور اجرا نمودند.بر اساس این قانون خانواده ها تنها حق دارند یک فرزند داشته باشند .البته استثناهایی نیز برای آن دیده شده است.مسلما این سیاست در کاهش جمعیت بسیار موثر بوده تا جائیکه کارشناسان معتقدند در صورتیکه این شیوه بکارگرفته نشد بود ،جمعیت این کشور همکنون ۴۰۰میلیون نفر بیشتر از جمعیت کنونی بود.

دین مردم چین

از آنجائیکه این کشور دستخوش تغییرات زیادی در طول تاریخ بوده است،ادیان مختلف در فرهنگ و باور مردم ریشه کرده است.مکاتبی مانند کففسیوس گرایی،بوداییفتائویی در باور دینی مردم این کشور سهم زیادی دارند. اما در نظر سنجی های اخیر نزدیک یک سوم از مردم ابراز کرده اند که اعتقاد به نیروهای فراطبیعی دارند.

البته جمعیت بودایان زیاد بوده و حدود ۳ الی ۴ درصد مردم نیر مسیحی هستند . یک درصد مردم این کشور مسلمان هستند.

شهرهای مهم چین

سرعت رشد شهرها در این کشور در سی سال اخیر بسیار قابل توجه بوده است .بخش عمده آن مربوط به رشد اقتصادی این کشور و شهرهای مربوطه است.هر چند پکن پایتخت آین کشور است اما پرجمعیت ترین شهر چین نیست.

چند شهر مهم این کشور عبارتند از :

شانگهای

بزرگترین شهر این کشور و شاید بزرگترین قطب اقتصادی دنیا به شمار میرود.این شهر با ۲۲ میلیون نفر جمعیت یکی از مهمترین بنادر و کانون های مبادلات اقتصادی در دنیاست.

پکن

پکن پایتخت چین محسوب میشود و ۱۹ میلیون نفر جمعیت دارد.این شهر بزرگترین فرودگاه جهان را داراست.

تیانجین

این شهر با ۱۱ میلیون نفر جمعیت یکی از مهمترین مراکز مبادله ای اقتصادی این کشور است

گوانجو

این شهر نیز ۱۱ میلیون نفر جمعیت دارد .البته این شهر به عنوان یکی از قطب های صنعتی این کشور شناخته میشود که واحدهای صنعتی و تولیدی زیادی در آن برای مردم اشتغال فراهم نموده اند.

شنزن

شهر شنزن شهری با ده میلیون نفر جمعیت از مهمترین مراکز صنعتی این کشور شمرده میشود.سرعت رشد این شهر در دنیا زبازد بوده است.

هنگ کنگ

توسعه یافته ترین شهر این کشور هنگ کنگ به شمار میرود.این شهر بالاترین نرخ هزینه های زندگی در میان شهرهای این کشور را داراست و از بسیاری از تکنولوزی های قدرتمند در رقابت با شهرهای پیشرفته دنیا چیزی کم نمی آورد.

بیشتر بخوانید  هملون؛ آبشار یخ‌زده‌ای در همسایگی تهران

جاذبه های گردشگری چین

این کشور با توجه با سابقه های تمدن و پهناوری  از جاذبه های بی شماری برای گردشگران و توریست ها برخوردار است که هر کدام از آنها شاید به تنهایی انگیزه ای برای سفر محسوب گردد.اما تعدادی از این جاذبه ها بیشتر زبانزد هستند که به آنها اشاره ای خواهیم داشت:

دیوار چین

شاید بزرگترین معماری دست بشر دیوار چین محسوب شود.دیواری که حدود ۲۷۰۰ سال پیش برای محافظت از کشور و به طول ۶۷۰۰ کیلومتر از میان صحراها ،چمن زارها،کوهها و فلات ها ساخته شده است.

شهر ممنوعه

اگر به دنبال بزرگترین معماری چوبی جهان میگردید باید به شهر ممنوعه چین سفر کنید .این مجموعه که حدود سال ۱۴۰۰ میلادی بناگذاری شده است مرکز فرماندهی و امپراتوری نزدیک به ۲۴ امپراتور از زمان ساخت تا زمان تشکیل جمهوری چین بوده است.از سال ۱۹۲۴ در قالب موزه بازدید آن برای عموم آزاد گردید . زمینی به مساحت ۷۲ هکتار ساختمانهای دوران امپراتوری چین را در دل خود جای داده است.

در فرهنگ  چینی اژدها نمایش دهنده قدرت امپراتور بوده و وجود ۱۳ هزار شکل و نماد اژدها در این مجموعه خود از شگفتی های بی نظیر آن است.

گفته شده حدود یک میلیون نفر در دوران های مختلف در ساخت این بنای منحصر به فرد نقش داشته اند.

میدان تیان آن مین

بزرگترین میدان شهری دنیا در شهر پکن بنام تیان آن مین قرار دارد.وسعت این میدان ۱۰۹ هکتار است.این میدان با بناهای مختلف و هزاران گل و گیاه بسیار زیبا و همچنین موزه ملی چین و تالار بزرگ خلق احاطه شده است.

مجسمه غول پیکر بودا

مجسمه ای از بودا در دل کوه در منطقه  سی چوان یکی از دست ساخته های عجیب بشر در دوران کهن است.

البته با توجه به سرعت رشد اقتصادی این کشور در سالهای اخیر ،مجموعه های جذابی برای جذب گردشگران مانند شهربازی ها ،مجموعه های آبی ،سازه ها و بناهای عجیب مانند هتل ها و پل های منحصر به فرد در این کشور جذابیت ها را برای توریست ها دوچندان نموده است.

 

نقشه چین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گردآوری:مجله ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × یک =

دکمه بازگشت به بالا