سلامت

کمبود میوه و سبزیجات چه اتفاقی را در بدن انسان باعث میشود؟

هرچند فواید میوه و سبزیجات برکسانی که مطالعه سطحی نیز داشته باشند پوشیده نیست ،اما باید منصفانه در خصوص امکان خرید آن نیز بررسی های لازم انجام گیرد.

حتی اگر بسیاری از افراد میوه و سبزیجات را با نگاه فواید آن استفاده نکنند ،لذت استفاده از انها در خیلی موارد بیسار پررنگ است.

در عین حال در این مطلب مجله ایران بصورت کلی به برخی از فواید میوه و سبزیجات اشاره ای خواهیم داشت.

مشگلات گوارشی

بطور کلی فیبرهای موجود در انواع  میوه ها و سبزیجات کمک شایانی به بهبود روندهضم و دفع دستگاه گوارش بدن دارند.اولین مشگلات ناشی از به هم خوردن وضعیت سیستم گوارشی بر اثر کمبود فیبر ،ایجاد یبوست و سپس هموروئید است.متاسفانه یبوست با خود بسیاری از عوارض را همراه خواهد داشت.برخی از علمای طب قدیم این مشگل را مادر بیماری ها میدانستند.

میوه و سبزیجات

میوه و سبزیجات
میوه و سبزیجات

افزایش احتمال سرطان

هرچند هیچ ماده غذایی نمیتواند انسان را در برابر سرطان بصورت کامل محافظت کند اما پژوهش دانشمندان ثابت کرده ارتباط بسیار مستقیمی بین مصرف میوه و سبزیجات با کاهش سرطان ها وجود دارد.وجود آنتی اکسیدان ها و تنظیم رادیکال های آزاد ،وتامین های E,C   و کارتنوئیدها همچنین بتاکارتن تاثیر به سزایی در کاهش احتمال سرطان ها در بدن خواهد داشت.

احتمال افزایش وزن

با توجه به اینکه میوه ها و سبزیجات از کالری های کمتری نسبت به برخی از مواد غذایی دیگر مانند چربی ها و هیدروکربن ها برخوردارند،هنگامی که افراد از میوه  و سبزیجات استفاده میکنند با احساس سیری که گاهی برای آنان بوجود می آید تمایل کمتری برای استفاده از مواد غذایی پرکاری خواهند داشت.

بیشتر بخوانید  راهکاری برای پیشگیری از پرخوری
میوه و سبزیجات
میوه و سبزیجات

افزایش فشار خون

استفاده منظم از میوه ها و سبزیجات در سیستم بدن منجر به کاهش سدیم خواهد شد که نتیجه مفید آن کنترل و کاهش فشار خون در بدن میباشد.

بهم خوردن سیستم متابولیسم و سیستم ایمنی بدن

از آنجائیکه وجود ویتامین ها تاثیر زیادی در فعل و انفعالاتشیمیایی و سیستم های سوخت و ساز بدن دارند،کمبود آنها در ایجاد مشگلاتی مانند ناراحتی های روحی و جسمی بسیار تاثیر گذارند.سیستم صحیح متابولیسم بدن و حفظ قدرت سیستم ایمنی بدن برای محافظت از عوامل بیماری زا نیاز به مواد مغذی و ویتامین ها و آنتی اکسیدان های موجود در میوه و سبزیجات دارند.

 

مجله ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × دو =

دکمه بازگشت به بالا