گردشگری

معرفی ایستگاه راه آهن تهران و مسیرهای دسترسی

آیا می دانستید که راه آهن تهران علاوه بر اینکه یک ایستگاه راه آهن است یک اثر ملی هم محسوب می شود؟

درست خواندید. این ایستگاه راه آهن در سال ۱۳۷۹ و در روز ۲۰ اسفند به عنوان یکی از آثار ملی کشور ثبت و شناخته شد. تاریخ ساخت بنای این ایستگاه به دوران پهلوی اول بر می گردد و در حال حاضر تحت نظر وزارت راه و ترابری قرار دارد. در این مطلب به این موارد می پردازیم:

  • تاریخچه و معماری
  • مسیرهای دسترسی به ایستگاه راه آهن + نقشه
  • موقعیت ایستگاه راه آهن نسبت به فرودگاه و پایانه اتوبوس تهران
  • دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی در ایستگاه راه آهن
  • آدرس و شماره تلفن ایستگاه

تاریخچه و معماری

مهرماه سال ۱۳۰۶ بود که عملیات ساخت این ایستگاه راه آهن شروع شد. با اینکه معماری ساختمان راه آهن توسط یک معمار روسی انجام شده، اما روح و شکوه معماری ایرانی در آن مشهود است. در واقع در ساخت این بنا از معماری ایران باستان الهام گرفته شده است.

این ساختمان با استفاده از مصالحی همچون آهن و سیمان ساخته شده است و در ساخت پنجره های آن هم از برنز و آهن و در نهایت برای ساخت نمای ساختمان از تراورتن (نوعی سنگ رسوبی با کاربرد تزئیناتی و مقاومت بالا) استفاده شده است. مساحت این ایستگاه راه آهن در حدود ۱۷۴ هکتار است و در محدوده جنوب تهران قرار دارد.

راه آهن تهران
راه آهن تهران

مسیرهای دسترسی به این ایستگاه راه آهن + نقشه، آدرس و تلفن

خوشبختانه در تهران از نظر دسترسی به مکان های مختلف دردسر چندانی نخواهید داشت و در هر منطقه ای از شهر حداقل یک نوع از وسایل حمل و نقل عمومی برای استفاده موجود است.

بیشتر بخوانید  کرمان پنجمین شهر تاریخی ایران

در بسیاری از نقاط شهر هم چندین وسیله نقلیه عمومی در دسترس است. یکی از قسمت ها بخشی از شهر است که این ایستگاه راه آهن در آن قرار دارد. برای رسیدن به ایستگاه راه آهن می توانید از مترو، اتوبوس و تاکسی استفاده کنید.

ایستگاه مترو راه آهن، بهترین مسیر دسترسی به راه آهن تهران

ایستگاه مترو راه آهن در خط ۳ مترو قرار دارد. (خط مترو با رنگ اختصاصی آبی فیروزه ای) همانطور که در تصویر زیر می بینید از طریق ایستگاه های تئاتر شهر، میدان ولیعصر و شهید بهشتی می توانید از خطوط ۴، ۶ و ۱ می توانید به خط ۳ مترو متصل شوید. ایستگاه مترو راه آهن در اردیبهشت ماه سال ۹۳ بهره برداری شد.

دسترسی از طریق اتوبوس

از طریق خطوط مختلف اتوبوسرانی شهر تهران نیز می توانید به ایستگاه راه آهن دسترسی داشته باشید.

یکی از مهمترین خطوطی که به این بخش از شهر منتهی می شود خط اتوبوس های تندرو (BRT) شمال به جنوب است که از ایستگاه میدان تجریش در شمال شهر حرکت کرده و پس از عبور مسافتی طولانی مسافرین را به جنوب شهر و ایستگاه نهایی راه آهن متصل می کند. این خط اتوبوس در طول مسیر با خطوط دیگر اتوبوسرانی هم در ارتباط است.

دسترسی با استفاده از تاکسی

خوشبختانه تاکسیرانی شهر تهران بسیاری از مکان های پراهمیت شهر را به خوبی پوشش داده است.

در حال حاضر از چندین نقاط شهر می توان با استفاده از تاکسی به ایستگاه راه آهن دسترسی داشته باشید. علاوه بر این می توانید از خدمات تاکسی های آنلاین هم برای رسیدن به ایستگاه راه آهن استفاده کنید.

  • آدرس : خیابان ولیعصر، ضلع جنوبی میدان راه آهن، ایستگاه راه آهن تهران
  • تلفن روابط عمومی ایستگاه : ۵۱۴۹ ۰۲۱
بیشتر بخوانید  سوئیس را بهتر بشناسیم
راه آهن تهران
راه آهن تهران

موقعیت ایستگاه راه آهن نسبت به فرودگاه های تهران و ترمینال اتوبوسرانی

فاصله این ایستگاه راه آهن تا فرودگاه بین المللی امام خمینی بسیار زیاد است. فاصله بین فرودگاه مهرآباد نیز تا این ایستگاه راه آهن کم نیست،

اما خوشبختانه میان ترمینال اتوبوسرانی جنوب تهران و این ایستگاه راه آهن فاصله زیادی وجود ندارد.

ترمینال جنوب در خیابان رجایی قرار دارد و این خیابان در فاصله ای بسیار نزدیک به ایستگاه راه آهن قرار دارد. البته این نزدیکی در حد اتصال نیست و برای جا به جایی به این دو محل از وسیله نقلیه استفاده کنید.

به دلیل قرارگیری فرودگاه مهرآباد در غرب تهران و قرارگیری فرودگاه امام خمینی در خارج از شهر هم فاصله زیادی بین راه آهن تا این دو فرودگاه وجود دارد.

راه آهن تهران
راه آهن تهران

دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی

این ایستگاه راه آهن در حال حاضر مهمترین ایستگاه راه آهن کشور می باشد و با این وجود دارای ۳۲ ورودی جهت دسترسی مسافران به مسائل کاربردی و مورد نیاز شهروندان است.

دسترسی به وسایل عمومی به خوبی در این ایستگاه راه آهن وجود دارد. از طریق یکی از ورودی های ضلع جنوبی خیابان شوش و ورودی اصلی در میدان راه آهن می توانید به مترو و اتوبوس به راحتی دسترسی داشته باشید. البته متاسفانه با وجود ورودی های فراوان راه مناسبی برای اتصال به ترمینال جنوب برنامه ریزی نشده است.

علاوه بر این در این ایستگاه راه آهن و در نزدیک درب های ورودی ایستگاه های تاکسی و مینی بوس نیز قرار دارند.

۴۳ خط اتوبوس، ۵ خط مینی بوس و ۵ خط تاکسی رانی در نزدیکی ورودی های ایستگاه راه آهن قرار دارند که شما را به نقاط مختلف شهر متصل می کنند. تاکسی اختصاصی راه آهن نیز بیش از ۹۰ درصد شهر تهران را پوشش می دهد.

بیشتر بخوانید  از سندرم پاریس چه میدانید؟

داخل ایستگاه

 

راه آهن تهران
راه آهن تهران

 برای کنسل کردن بلیط قطار می توانید از طریق ایستگاه راه آهن تهران و به صورت حضوری اقدام کنید. برای کنسل کردن بلیط می توانید به بخش خدمات مسافرین ایستگاه که جنب ورودی ایستگاه راه آهن قرارگرفته اقدام به کنسلی بلیط خود کنید. البته تنها در ساعات ۸ صبح تا ۹ شب امکان کنسل کردن بلیط به صورت حضوری وجود دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 4 =

دکمه بازگشت به بالا