فرهنگ و هنر

استندآپ کمدی

 استندآپ کمدی (stand up comedy) نوعی نمایش زنده است که طی آن کمدین در مقابل حضار ایستاده و همه هنر خود را برای خنداندن مخاطبان به کار می‌گیرد.
نمایش استندآپ کمدی اغلب به عنوان یکی از سخت‌ترین انواع نمایش تلقی می شود. این نوع از کمدی اساسا متشکل از یک فرد است که در مقابل حضار می‌ایستد و برای خنداندن آن‌ها تلاش می‌کند. بسیاری از متخصصان می‌گویند که کمدی ایستاده یا کمدی استندآپ نوعی از کمدی است که در آن اجرا کننده بدون وجود”دیوار چهارم” بصورت مستقیم با شنوندگان صحبت می‌کند.

دیوار چهارم چیست؟

دیوار چهارمدر هنر اصطلاحا به دیوار نامرئی گفته می‌شود که بین هنرپیشگان و تماشگران وجود دارد.

بر خلاف یک بازیگر، یک کمدینی که کار استندآپ کمدی انجام می‌دهد فقط وابسته به استعداد خودش است و همه چیز به توانایی شخصی او برمی‌گردد. یک بازیگر معمولا دیالوگ دارد و یک تیم از بازیگران دیگر با او در نمایش همراه هستند و می‌تواند بر آن‌ها تکیه کند ولی شوی کمدی فقط روی یک فرد با استعداد او بر بداهه گویی و انجام کار‌های خنده‌آور تمرکز دارد. نمایش‌های کمدی اشکال مختلفی دارند. از دسته نمایش‌های کمدی می‌توان به تقلید صدا، بیان حوادث سرگرم کننده که ممکن است گاهی حتی یک داستان را تشکیل دهد، تعریف نمودن جوک و … اشاره کرد. این نمایش‌ها را در تقریبا هر نقطه مانند باشگاه‌ها، کافه‌ها و گروه‌ها می‌توان انجام داد. این هنر رفته رفته دچار تغییرات بسیاری در نوع عملکرد شده است. این دلقک بازی‌ها از زمان واریته (Vaudeville) و زمان هنرمندان قدیمی مانند جورج برنز، باب هوپ و جک بنی آغاز شد. در دهه۱۹۶۰ و ۷۰ نوازندگان جدید با یک رویکرد متفاوت این نمایش را ایفا می‌کردند. کمدی‌های جدید همواره یک پیام کمدی به همراه داشت. در این گونه کمدی‌ها محتوای سیاسی و موضعی به منظور بالا بردن مسائل اجتماعی و تغییر تفکر مردم استفاده می‌شد.

بیشتر بخوانید  پیش تولید سریال «موسی (ع)» آغاز شد
 استندآپ کمدی
استندآپ کمدی

کمدین‌هایی مانند لنی بروس و بیل هیکس موانع کمدی را شکستند. لنی بروس چند بار برای نام تجاری خاص خود که در کمدی‌هایش استفاده می‌کرد دستگیر شد. این کمدین‌های استند آب نمایش ایستاده را به چالش کشیدند کمدی و آن را در یک جریان مبارزه‌ای قرار دادند. در دهه ۱۹۸۰ لگد کردن یک سبک کمدی شناخته شده و به عنوان شوخ طبعی آگاهانه در حوادث روزمره استفاده می‌شد. جری ساینفیلد یک استاد کمدی در این سبک بود. بسیاری ازکمدین‌های Stand Up به ایفای نقش در نمایش‌های تلویزیونی و فیلم می‌پرداختند. ستاره‌ها‌یی مانند رابین ویلیامز، ریچارد پریور، ادی مورفی و استیو مارتین همه اولین شوی کمدی خودشان را ساختند. یکی از بزرگترین مهارت‌های یک کمدین استند آپ این است که بداند چگونه خود را به حاضران اثبات کند. بهترین کمدین ایستاده کسی است که بتواند با در نظر گرفتن خواسته حاضران عمل کند.

اگر فکر می‌کنید که می‌خواهید وارد دنیای استند آپ کمدی شوید؛ مکان‌هایی برای این کار وجود دارد. مبتدیان می توانند در مقابل حضار ایستاده و سعی کنند بهترین کار خود را برای خنداندن آنها انجام دهند. البته ممکن است کمی طول بکشد تا یک فرد بسیار در این زمینه با استعداد و شجاع شود.

 

منبع:ستاره

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =

دکمه بازگشت به بالا