روانشناسی

افراد خودخواه

خودشیفتگی بارزترین نشانه افراد خودخواه است و این افراد معمولا به علت ترس از دست دادن برخی از امتیازات در بیشتر موارد اهداف و خواسته های خود را مقدم بر خواسته های دیگران میدانند.

افراد خودخواه با ضعفی روبرو هستند که از مقدم شمردن دیگران بر خود همیشه در نگرانی به سر میبرند و تصور میکنند با این روند دست آوردهایی را از دست خواهند داد و از مسیر پیش رو عقب خواهند افتاد.

بدیهی است بسیاری از ما (البته اگر خودمان دچار این گرفتاری نباشیم) در اطرافیانمان خود کسانی را داریم که دچار این مشگل بوده و در خیلی موارد از کارهای ساده و جزئی تا کارهای مهم و تعیین کننده امور زندگی و کاری ما را دچار اختلال میکنند.

مسلما در همه موارد نمیتوان راهکارها را در ترک این افراد دانست چه بسا که اصلا اینکار به راحتی امکان پذیر نباشد.پس بایستی روش های اصولی در برخورد با آنها انتخاب نمود تا علاوه بر اینکه خودمان کمتر دچار آسیب شویم ،آنها نیز به مرور زمان نسبت به چالش اخلاقی خود آگاه شوند و چه بسا درصدد تغییر برخی از روش های خود برآیند.

افراد خودخواه
افراد خودخواه

روش های پیشنهادی برای برخورد اصولی با افراد خودخواه

  • در قدم اول یادمان باشد کسانی که دچار این خصلت هستند از ضعف های متعددی رنج میبرند سعی در مقابله و تزاحم فکری با آنان کاری بیهوده خواهد بود.
  • در فضاهای جمعی مانند محیط منزل با شرط حضور خانواده یا محیط های کاری و دوستان میتوان با هماهنگی با سایرین این افراد را با روشهای عملی بصورتی مجبور کرد تا در مسیر خواست جمع قرار گیرند.
  • تعیین مرزهای شخصی شما باعث میشود این افراد که معمولا برای کارهای خود نیازی به هماهنگی و کسب اجازه از کسی نمیبینند ،حواسشان را به قاطعیت تعیین مرزهای شما بیشتر جمع کنند و از آن مرزها عبور نکنند.
  • با گفتگوهای صمیمانه سعی کنید بدون فضای نصحیت گونه او را متوجه رفتار غیراخلاقی خود بنمایید.یادمان باشد بسیاری از آنان نیاز به توجه بیشتر از معمول دارند که بایستی این فضا را برای آنان به شکل صحیح بوجود آورد.
  • نباید به اینگونه افراد وابستگی نشان داد و شرایطی را بوجود آورید که تعاملات شما با آنان کمتر شوند.مسلما اگر از کسانی باشند که مرتبا در کنار شما حضور دارند متوجه تغییر رفتار شما شده و حداقل نسبت به شما تغییر موضع خواهند داد.
  • قاطعیت معمولا در برخورد با این افراد کمک شایانی خواهد نمود البته یادمان باشد بدون مجادله و مباحثه بی نتیجه و تنها با روش های عملی .
بیشتر بخوانید  چگونه از دام گفتگو‌های درونی منفی رها شویم؟

چنانچه در برخورد با این افراد از روشهای سودمندی استفاده کرده اید آنها را با سایرین در پایین همین مطلب به اشتراک بگذارید.

مجله ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =

دکمه بازگشت به بالا