گردشگری

سوغات شیراز

شیراز را نه بخاطر فقط سعدی و حافظ بلکه بخاطر خیلی دلایل شهر فرهنگ و هنر میشناسیم و سوغات شیراز نیز در کشور ما از اهمیت و جایگاه ویزه ای برخوردار است.

معمولا مسافرین داخلی و توریست های خارجی حتما همراه خود سوغات شیراز را به همراه میبرند ،حال چه آنها خوراکی باشد یا صنایع دستی

حتما یکی از لذت های هر سفری به هرکجای دنیا سوغاتی خریدن است.شیراز نیز با توجه به گستردگی حضور مسافرین خارجی  و داخلی همیشه در این راستا از سوغات های پرباری بهره مند بوده که معمولا هیچ مسافری را دست خالی از این شهر راهی نمیکند.

در این مطلب مجله ایران به تعدادی از این سوغاتی ها اشاره ای خواهیم داشت:

سوغات شیراز

سوغات شیراز
سوغات شیراز

لیمو آب لیموی شیراز

وصف آب لیموی شیراز در همه جای کشور گسترده شده است.بخش مهمی از باغات شیراز مرکباتی است که ماحصل آن لیمو تازه و آب لیموی درجه یک کشور را رقم خواهد زد.با آب لیموی تازه نه تنها غذاهای خوبی بلکه دسرهای خوشمزه ای نیز میتوان تدارک دید.

خاتم کاری

خاتم کاری که یکی از ظریف ترین کارهای دست ایرانیان است در شیراز اساتیدی دارد که در عرضه تخصصی آن خوب اقدام نموده اند .البته این هنر منحصر به شیراز نیست اما در این شهر میتوانید نمونه های نابی از این صنایع دستی را در قالب های مختلف بنا به سلیقه خود تهیه کنید.

سفال گری

سفال گری نیز در بیشتر نقاط ایران از اساتید با تجربه ای برخوردار است اما شیراز با توجه به پیشینه تاریخی اش از این هنر بیشتر محافظت نموده و اساتید خوبی در آن نسبت به ارائه این هنر ایرانی اقدام مینمایند.

بیشتر بخوانید  کاخ شهرستانک، کاخ خوش گذران ترین شاه ایران (+تصاویر)
سوغات شیراز
سوغات شیراز

نقره جات

نقره کاران شیرازی آثاری را خلق میکنند که به راحتی نمیتوان از خیر دیدن و در صورت امکان خریدن انها صرف نظر نمود.نقره جات شیرازی در قالب های مختلف ظروف و سایر اشیا از جایگاه خاصی در سوغاتی های شیراز برخوردار است.

مینا کاری

قطعات رنگی وقتی با ظرافت و هنر ایرانی توام شده و کنار هم به نظم هنرمندانه ای می نشینند مینا تشکیل میشود.البته این هنر در اصفهان از اساتید بسیار بلند آوازه ای برخوردار است اما در شیراز نیز با علاقه ای که به آثار و صنایع دستی وجود داشته است این صنعت به خوبی زنده نگه داشته شده است.

مسقطی

این نوع شیرینی که در سایر شهرهای کشور نیز تولید و عرضه میشود در شیراز با دقت و ظرافت خاصی تهیه میشود.معمولا افرادی که به سوغاتس های خوراکی علاقه مند هستند حتما مسقطی شیراز را در برنامه خرید خود خواهند داشت.

عرقیات گیاهی

 باغ های اطراف شیراز محلی برای کشت و پرورش بسیاری از گیاهان داروئی و به طبع عرقیات گیاهی است.بسیاری از عرقیات گیاهی شیراز به سایر شهرهای کشور فرستاده میشود.

فالوده شیرازی

البته این نوع خوراکی خوشمزه و پرطرفدار شاید به عنوان سوغات قابل حمل نباشد اما معمولا مسافرین و تورسیت ها حتما از نوش جان کردن آن در دورانی که در شیراز هستند نمیتوانند به راحتی بگذرند.

گلاب میمند شیراز

هرچند میمند در شیراز به عنوان قطب گلابگیری در ایران شناخته نمیشود اما گلاب این منطقه از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار است و مسافرین آشنایی که با کیفیت این محصول آشنا هستند همراه خود چند شیشه از آن را به عنوان تحفه خواهند برد.

بیشتر بخوانید  جنگل الیمستان، سفر در سرسبزی مه آلود

البته مانند هر شهر دیگری   شما بنا به سلیقه میتوانید موارد دیگری نیز برای سوغات درنظر بگیرید مانند دمنوش های گیاهی ،آبغوره،صنایع دستی قلم زنی ،جاجیم بافی ،گلیم و ظروف و اشیا سرامیکی،گیوه پاپوش ،وسایل شیشه گری شده ،منبت کاری های ،معرق کاری ها و دیوان های نفیس و زیبای حافظ و سعدی

تدوین و گردآوری:مجله ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + 10 =

دکمه بازگشت به بالا