گردشگری

ویزای شینگن؛ شرایط، مدارک مورد نیاز و چگونگی دریافت آن

در این مطلب به تمام اطلاعات درباره ویزای شینگن، از جمله چیستی و چگونگی دریافت آن، دلیل اهمیت این ویزا، انواع ویزای شینگن و تفاوت‌هایشان، کارگزاری‌های تهران، مدارک مورد نیاز و … و پاسخ به سوالات متداول دسترسی خواهید داشت.

 


 ویزای شینگن (SCHNGEN VISA) پرتقاضاترین ویزای جهان است که دارنده آن، امکان سفر به بیش از ۲۵ کشور اروپایی را دارد. ویزای شینگن گردشگری، ویزای شینگن تجاری، دیداری و برای امور پزشکی با تاریخ اعتبار (VALIDITY DATE) مختلف، بر اساس نیاز مسافران تعیین شده و توسط سفارتخانه های اروپایی در تهران صادر می شود.

اگر می‌خواهید بدانید چگونه می‌توان ویزای شینگن گرفت ما دراین گزارش، شما را با همه چیز درباره ویزای شینگن و راهکارهایی برای دریافت آن آشنا می‌کنیم. پس قدم به قدم با ما همراه باشید.


 


ویزای شینگن چیست و ۲۶ کشور عضو پیمان شینگن کدامند؟

در اوسط دهه ۸۰ میلادی بین ۵ کشور اروپایی (بلژیک، فرانسه، آلمان، لوکزامبورگ و هلند) در محلی نزدیک به شهر شینگن لوکزامبورگ؛ قراردادی به نام توافقنامه شینگن (Schengen Agreement) بسته شد که بر طبق این قرارداد، محدودیت مرزی برای رفت و آمد اتباع این کشورها برداشته شود. در سال‌های بعد دیگر کشورهای اروپایی نیز کم کم به این پیمان ملحق شدند و مرزهای توافقنامه شینگن گسترش یافت.

اکنون بیست و شش کشور، عضو پیمان شینگن هستند. یعنی با داشتن ویزا از هر کدام این کشورها،‌ حق ورود بدون نیاز به اخذ روادید به کشورهای دیگر را خواهید داشت. این کشورها عبارتند از:
اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، آلمان، فرانسه، مجارستان، یونان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس.

 

ویزای شینگن
ویزای شینگن

(تصویر محدوده منطقه شینگن)

اهمیت ویزای شینگن اهمیت

دریافت ۳ ویزا (ویزای شینگن، ویزای آمریکا و ویزای کانادا و اقیانوسیه) برای ما ایرانیان و بسیاری از کشورهای دیگر جهان که برای ورود به این مناطق، نیازمند دریافت روادید و مجوز ورود هستیم، اهمیت بسیار دارد.
با داشتن ویزای شینگن، امکان سفر به بیش از بیست و پنج کشور جهان در اروپا برای شما میسر خواهد شد و این ویزا، یکی از مدارک خوب برای اپلای ویزای کانادا و آمریکا به صورت گردشگری و تجاری است. البته دریافت ویزای شینگن، شرط لازم یا شرط کافی دریافت ویزای کانادا و آمریکا و اقیانوسیه نیست. اما شانس دریافت این ویزاهای سخت را برای شهروندان ایرانی، افزایش می‌دهد. با داشتن ویزای شینگن شما می توانید در طول اعتبار ویزا (VISA DURATION) و پیش از تاریخ انقضا (EXPIRY DATE)، در محدوده شینگن تردد کرده و نیازی به بازرسی‌های مرزی نیست.

موضوع دیگر این است که با داشتن ویزای شینگن، شما امکان ورود و خروج مکرر به کشورهای عضو منطقه را دارید.

تفاوت ویزای شینگن سینگل با مولتی پل

 • ویزای شینگن سینگل (SINGLE)‌ ویزایی است که دارنده آن حق یک بار ورود به منطقه شینگن دارد (SCHENGEN AREA) دارد. یعنی اگر شما در تهران، از یکی از سفارت‌های خانه شینگن در تهران، روادید شینگن دریافت کنید، یک بار حق ورود به این منطقه را دارید. شما می‌توانید ده ها بار وارد یک کشور شده و از آن خارج شوید. مثلا اگر ویزای فرانسه را گرفتید، از فرانسه به آلمان رفته و دوباره به فرانسه بروید و از آنجا به جاهای دیگر بروید. اما اگر به تهران برگشتید، دیگر حق بازگشت ندارید.
 • ویزای مولتی پل (MULTIPEL) ویزایی است که اجازه چند بار ورود به منطقه شینگن را به شما می‌دهد.

تفاوت شینگن TYPE C و TYPE D

شینگن تیپ سی امکان تردد درمنطقه شینگن را به مدت حداکثر ۹۰ روز به متقاضی می‌دهد و شینگن تیپ دی بیش از ۹۰ روز.
توجه کنید که برای کسانی که برای نخستین بار درخواست کننده ویزا شینگن هستند، شینگن بیش از ۹۰ روز داده نمی‌شود و شانس اعطای آن ضعیف است. لذا، حتی المقدور، ویزای ۲ هفته ای درخواست کنید با مدارک مستند و مستدل و مثبت.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای شینگن

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای شینگن به علت سفر شما به منطقه شینگن بستگی دارد؛ شما بایستی مدارک مربوطه را در اختیار سفارت یا کارگزاری رسمی سفارت در تهران قرار بدهید. مدارک عمومی که شهروندان ایرانی باید در اختیار سفارتخانه های شینگن در پایتخت قرار دهند به این شرح است و احتمال دارد که هر سال، به این مدارک، مواردی اضافه شود:

 • گذرنامه معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار و ۲ صفحه خالی
 • ۲ قطعه عکس ۳ در ۴ رنگی که شش ماه از آن سپری نشده باشد.
 • حضور فرد متقاضی درخواست شینگن (وکیل به هیچ عنوان پذیرفته نیست)
 • تکمیل فرم تقاضانامه (APPLICATION FORM) که رایگان قابل دانلود است.
 • ترجمه رسمی کلیه صفحات شناسنامه
 • ترجمه رسمی کارت ملی
 • ترجمه رسمی عقدنامه برای متاهلان
 • ترجمه رسمی هر گونه سند ازدواج، ملک، مغازه، دفتر کار، کارخانه، اوراق سپرده.
 • گواهی لاتین گردش حساب بانکی که توسط واحد بین المللی بانک شما صادر شده باشد.
 • اگر با فرزندان خود و همسر اقدام می کنید، اصل گذرنامه آن ها نیز باید تحویل کنسول شود.
 • پرداخت هزینه دریافت ویزای شینگن (۶۰ یورو در سال ۲۰۱۹ میلادی)
 • بلیط رفت و برگشت با هواپیما که مطابق تاریخ عزیمت (arrival date)‌ و تاریخ بازگشت (departure date) باشد.
 • بیمه مسافرتی بین المللی
 • رزرو محل اقامت در کشور مقصد، دقیقا به تعداد روز درخواست ویزای شینگن (مثلا از booking.com بگیرید)
 • اگر متقاضی سفر گردشگری هستید، برنامه سفر تنظیم شود.
 • اگر متقاضی سفر تجاری هستید، ‌دعوت نامه ضمیمه شود.
 • اگر متقاضی سفر دیداری هستید، مدارک دوست و آشنا ضمیمه شود.
 • اگر متقاضی سفر تحصیلی کوتاه مدت هستید، مدارک پذیرش موسسه/دانشگاه ضمیمه شود.
 • اگر دانش آموز هستید، ترجمه رسمی گواهی دانش اموزی از اداره کل آموزش و پرورش استان محل سکونت ارائه شود.
 • اگر دانشجو هستید، ترجمه رسمی کارت دانشجویی ارائه شود.
 • اگر کارمند دولت یا بخش خصوصی هستید، ترجمه رسمی معرفی نامه کارفرما با ذکر تاریخ سفر و علت سفر ارائه شود.
 • اگر کاسب هستید، گواهی کسب را ترجمه کنید.
 • ترجمه رسمی سابقه بیمه تامین اجتماعی.
 • رونوشت ویزاهای قبلی را در اختیار کنسول قرار دهید.
بیشتر بخوانید  کشور چین را از بالا دیده اید؟

ویزای شینگن
ویزای شینگن
(نمونه تکمیل فرم ویزای شینگن)

کدام کشور های شینگن در تهران، کارگزاری رسمی دارند؟

برخی از کشورهای منطقه شینگن در تهران، به دلیل حجم بالای تقاضای شهروندان ایرانی برای دریافت ویزای شینگن و مراجعه بسیار به کنسول آن‌ها در پایتخت، کارهای دریافت مدارک و بررسی مدارک متقاضیان ویزای شینگن را اصطلاحا برون سپاری (outsource)‌ کرده و شما بایستی به این کارگزاری‌های رسمی مراجعه کرده و مدارک را بر اساس وقت مصاحبه (appointment time)‌ تحویل دهید.
اطلاعات بیومتریک شما ثبت خواهد شد. یعنی کشورهایی که کارگزار رسمی دارند، هیچ متقاضی ویزا را به کنسول راه نداده و پذیرش ندارند.
کشورهایی که از طریق کارگزاری نسبت به دریافت مدارک متقاضیان ویزای شینگن اقدام می‌کنند عبارتند از:
آلمان، ایتالیا، فرانسه، هلند، جمهوری چک، اتریش، نروژ، یونان، فنلاند و مجارستان. به این کشورها احتمالا در سال ۱۳۹۸، کشورهای دیگری هم اضافه شود.
کشور فرانسه، پرتغال، نروژ، فنلاند، مجارستان، یونان، از طریق کارگزاری هندی وی اف اس گلوبال، نسبت به پذیرش مدارک متقاضیان اقدام می کند. کارگزاری رسمی آلمان نیز شرکت ویزا متریک و کارگزاری رسمی سفارت ایتالیا در تهران نیز شرکت سنگاپوری COX & KINGS GLOBAL SERVCE است. کارگزاری وی اف اس گلوبال، یکی از پر مراجعه‌ترین کارگزاری های رسمی کشورهای اروپایی در تهران است که قبلا در طبقه ۱۱ پاساژ لوکس پالادیوم قرار داشت و اکنون به طبقه دوم هروی سنتر رفته است.


چگونه ویزای شینگن بگیرم؟

اگر متقاضی ویزای یکی از ۲۶ کشور منطقه شینگن هستید که در تهران، خدمات خود را از طریق کارگزار رسمی ارائه می‌کنند (مثل فرانسه و آلمان)، بایستی صرفا به محل این کارگزاری‌ها رفته و درخواست خود را تسلیم کنید.

 • اول باید وقت مصاحبه بگیرید. این کار با ورود به سامانه هر کارگزاری به صورت رایگان امکان‌پذیر است. می‌توانید در یک ایمیل؛ اطلاعاتی همچون تاریخ سفر، هدف سفر، نام‌خانوادگی، نام و شماره پاسپورتتان را به انگلیسی بنویسید و برای کارگزاری سفارت مورد نظرتان ارسال کنید. سپس برای شما ایمیلی ارسال می‌شود که وقت مصاحبه در آن ذکر شده است.
 • رونوشت گذرنامه خود و همسر و فرزندان را به کارگزاری ارسال کنید.
 • وقت دقیق مصاحبه را دریافت و در ساعت و روز مربوطه به مکان مورد نظر بروید.
 • ارائه گذرنامه الزامی است.
 • اسکن انگشت و عکس، الزامی است.
 • هیچ متقاضی حق ندارد از وکیل استفاده کند.
 • فرم تقاضای شینگن را در محل کارگزاری تکمیل کنید.
 • همه کارگزاری ها علاوه بر ۶۰ یورو، ۲۰ تا ۳۰ یورو نیز هزینه خدمات دریافت می‌کنند.
 • رسیدی به شما داده می‌شود، تا ۲ تا ۳ هفته پس از تسلیم مدارک، به کارگزاری مراجعه کرده و جواب درخواست ویزا را بگیرید.
 • اگر با درخواست شما موافقت شده باشد، برچسب ویزا روی یکی از صفحات گذرنامه شما الصاق شده است.
 • اگر با درخواست شما موافقت نشده باشد، می‌بایست ظرف مدت قانونی، با مدارک مستند، به ریجکت ویزای شینگن، اعتراض کنید و APPEAL LETTER پر کنید.
بیشتر بخوانید  از لندن چه می دانید

کدام کشور ها فعلا کارگزار رسمی ندارند؟

لهستان و سوئد، دو کشوری هستند که فعلا کارگزار نداشته و برای درخواست ویزا باید حضوری به سفارت خانه‌هایشان مراجعه کنید.

 


سوالات متداول

۱. آیا دریافت ویزای شینگن به صورت تضمینی امکان دارد؟

دریافت ویزای شینگن به صورت تضمینی، امکان ندارد و تبلیغات صورت گرفته در فضای مجازی ایران در این زمینه، با واقعیت هم خوانی ندارد. پول و هزینه و مدارک و زمان خود را صرف دریافت ویزای شینگن تضمینی نکرده و همواره مراقب کلاهبرداران اینترنتی و مجرمان سایبر باشید.

۲. آیا کارگزارهای رسمی سفارت‌خانه های شینگن در تهران، با متقاضی، مصاحبه می‌کنند؟

خیر. هیچ مصاحبه ای در کار نیست و هیچ تسلط به زبان خارجی نیاز ندارید.

۳. آیا در صورت ریجکت ویزای شینگن، ۶۰ یورو هزینه سفارت عودت داده می شود؟

خیر.

۴. آیا در صورت ریجکتی ویزای شینگن، دوباره می‌توان از کشور دیگر اپلای کرد؟

بله. بهتر است با مدارک مستند و مستدل و آسیب شناسی علت ریجکت قبلی، مدارک را تسلیم کنید.

۵. آیا پاسخ به سوالات روز مصاحبه باید منطبق بر اپلیکیشن (درخواست‌نامه ویزای شینگن) باشد؟

دقیقا همین طور است. توجه کنید که در سفارت‌خانه‌ای که با شما مصاحبه می‌کند (مثل لهستان و سوئد)، اطلاعات اپلیکیشن شما در روز مصاحبه اهمیت دارد. پاسخ‌های شما به پرسش‌های کنسول در روز مصاحبه، باید دقیقا منطبق با پاسخ‌های شما به application form (تقاضانامه) باشد. اگر مغایرتی احساس شود، پاسخ‌های مکتوب شما را تغییر می‌دهند و این ذهنیت خوبی را برای مسئول مصاحبه ایجاد نمی‌کند و شانس دریافت ویزا را کاهش می‌دهد.

۶. آیا می‌توان به زبان فارسی مصاحبه کرد؟

مصاحبه ویزای شینگن برای متقاضیان ایرانی، در هر سفارت‌خانه اروپایی در پایتخت، متفاوت است. بعضی کنسول‌ها مثل سفارت لهستان، به فارسی و انگلیسی مصاحبه می‌کنند و برخی مثل سفارت سوئد، هم به سوئدی هم به عربی و هم به کردی و هم به فارسی. بستگی به شما و نماینده کنسول دارد.  توجه داشته باشید که پاسخ شما به سوالات کنسول در روز مصاحبه به هر زبانی که باشد، تاثیری در رد یا قبولی پرونده ویزای شینگن شما ندارد.

۷. آیا در روز مصاحبه ویزای شینگن، می‌توان وکیل گرفت؟

استخدام وکیل با وکالت‌نامه یا غیر وکالت‌نامه، برای حضور در روز مصاحبه و انگشت نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک، همان‌طور که در ابتدای این گفتار  عنوان شد، ممنوع است و شما بایستی حضوراً به کارگزاری یا کنسول رفته و اثر انگشت را ثبت کنید. حتی کودکان و جانبازان و افراد مسن نیز باید حضوری به سفارت بیایند.

۸. آیا اگر روز مصاحبه را کنسل و به زمان دیگری موکول کنیم، شانس دریافت ویزای شینگن ما کاهش می یابد؟

خیر. هیچ تاثیری در دریافت ویزای شینگن و تاثیر منفی روی پرونده شما بر اساس شماره گذرنامه، نخواهد داشت و به شایعات بی اساس، توجه نکنید.

آیا با کودکان زیر ۱۰ سال هم مصاحبه می شود؟

خیر. مگر این که سفارت اعلام کرده باشد. نیازی هم به اثرانگشت نیست.

۹. آیا با وکالت‌نامه بلاعزل می‌توان فردی را به جای خود به کنسول یا کارگزار برای دریافت ویزای شینگن معرفی کرد؟

به هیچ عنوان چنین امکانی را ندارید.

۱۰. آیا جلسه مصاحبه ویزای شینگن، تاثیر خیلی مهمی در نتیجه صدور ویزا دارد؟

خیر. برای کشورهایی که کارگزار ندارند و خود کنسول، کار بررسی مدارک و مصاحبه با متقاضیان را انجام می‌دهد، شما بایستی به کنسول رفته و مصاحبه کنید. صحبت های شما، یادداشت می‌شود و احتمالا در تصمیم گیری کنسول و نظر سفیر، تاثیرگذار خواهد بود.

۱۱. آیا پس از جلسه مصاحبه ویزا شینگن در تهران، احتمال دارد که سفارت دوباره برای بررسی بیشتر مدارک، من را به سفارت احضار کند؟

بله. این قضیه را در نظر بگیرید که برخی از سفارتخانه‌های پر مراجعه مثل سوئد،‌ فرانسه، آلمان و ایتالیا و حتی لهستان، از متقاضیان برای دریافت اطلاعات و مدارک بیشتر، تقاضا می‌کنند که مدارکی را ارسال کنند. البته این اتفاق نادر است و به وفور رخ نخواهد داد.
معمولا ۱۵ روز تا ۳۰ روز پس از برگزاری جلسه مصاحبه ویزا شینگن، نتیجه تصمیم کنسول روی گذرنامه شما مشخص خواهد شد. اگر با درخواست ویزا شما موافقت شده باشد، برچسب شینگن نصب می‌شود و اگر نشود، پاس شما خالی خواهد بود. مهری به نام مهر ریجکتی ویزا شینگن، وجود ندارد.

بیشتر بخوانید  شناخت کشور کانادا ،دلایل علاقه مندی مهاجرت به کانادا

۱۲. آیا تناقض در پاسخ به سوالات کنسول در روز مصاحبه ویزا شینگن، تاثیر منفی در پرونده ما دارد؟

حتما همین طور است. سعی کنید بین پاسخ‌های مکتوب شما در تکمیل APPLICATION FORM با اظهارات شفاهی شما در روز مصاحبه (INTERVIEW SESSION) رابطه مستقیمی برقرار باشد. اگر این اطلاعات شفاهی و کتبی با هم یکی نباشد، آفیسر گیج شده و در گزارشاتی که یادداشت می‌کند، مراتب را به بخش تصمیم‌گیری سفارت، اعلام می‌کند که به واسطه مغایرت اطلاعات شفاهی با آن چه گفته اید، شانس دریافت روادید کاهش می‌یابد.

۱۳. آیا صحت مدارک تسلیمی به کنسول، راستی آزمایی می‌شود؟

حق سفارت برای وریفای مدارک شما محفوظ است. لذا مراقب باشید که اطلاعاتی سهوا و عمدا، غلط در اختیار کنسول قرار نگیرد.

۱۴. هدف اصلی آفیسر کنسول در جلسه روز مصاحبه ویزای شینگن چیست؟

هدف اصلی ثبت اطلاعات بیومتریک شماست. مثل اسکن انگشت و چشم و عکس‌برداری و مشاهده حضوری شما و مرور پرونده درخواست ویزای شینگن توریستی/دیداری/تجاری/بلندمدت و همچنین اطلاع از کامل بودن پرونده و ارجاع به کنسول برای تصمیم‌گیری نهایی. تخمین توانایی شما در پاسخ به پرسش‌ها نیز اهمیت دارد. دقیق بودن پاسخ‌های شما برای آفیسر اهمیت دارد. اما از ارائه پاسخ های تخصصی، خودداری کنید.

۱۵. مجرد هستید یا متاهل؟ شغل همسر شما چیست؟ آیا همراه شما خواهند آمد؟

این که مجرد یا متاهل هستید را از طریق ترجمه رسمی شناسنامه شما متوجه می‌شوند. این که همراه شما هست یا نه را نیز از طریق اپلیکیشن فرم شینگن (SCHENGEN APPLICATION FORM) متوجه خواهند شد. پس اطلاعات درست بدهید. اگر متاهل هستید عقدنامه را ترجمه رسمی کنید. اگر همراه شما می‌آیند پاسخ داده و تمکن مالی (BANK STATEMENT) ایشان را نیز ارائه کنید. تردیدی در پاسخ صحیح نداشته باشید. اگر طلاق گرفته‌اید صادقانه بگویید.

۱۶. آیا همراهی در سفر خود به اروپا دارید؟

اگر پاسخ شما منفی است؛ به پاسخ «خیر» بسنده کنید. اگر پاسخ شما مثبت است؛ باید اطلاعات همراه را بگویید. نسبت خود را با این فرد هم باید ذکر کنید. هر اطلاعاتی که می دهید باید منطبق با مدارک و برنامه سفر شما باشد.

۱۷. در معرفی نامه شرکت، چه مواردی باید درج شود؟

همه سفارت‌خانه های شینگن در ایران، از هموطنانی که خواستار دریافت ویزای شینگن توریستی، دیداری، تجاری و پزشکی و غیره هستند، می‌خواهند که اگر کارمندند، معرفی نامه (INTRODUCTION LETTER) ارائه کنند و در این نامه،‌ به موارد زیر اشاره شده باشد:

 • از چه زمانی در این شرکت/موسسه مشغول به کار هستید.
 • حقوق ماهانه شما چقدر است؟
 • سابقه تحصیلی شما چیست؟
 • رده سازمانی شما چیست؟
 • این شرکت در کدام استان فعال است؟
 • نقش شما در این شرکت چیست؟
 • حوزه فعالیت شرکت مربوط به کدام صنعت یا سرویس است؟
 • اگر شرکت متعلق به شما است، اساسنامه ارائه کنید.
 • اگر شرکت متعلق به شما است، ترجمه رسمی صفحه جدید ترین قرارداد های خود را ارائه کنید.
 • اگر به قصد نمایشگاه یا کنفرانس عازم هستید، تحصیلات و کار خود را مرتبط با موضوع نمایشگاه یا کنفرانس، معرفی کنید.

همراه گرامی؛ اگر متقاضی ویزای شینگن هستید و با سوالی روبرو شدید، سوالات خود را کامنت کنید. توجه کنید که برای «شینگن اولی‌ها» یعنی کسانی که برای بار اول متقاضی ویزای شینگن هستند، سابقه بیمه و کاری خوب و هم چنین گردش حساب بالای ۱ میلیارد ریال و ترجمه رسمی یک سند ملکی (در هر جای ایران) نیاز است. بهتر است بیش از ۱ یا ۲ هفته درخواست داده نشود تا شانس دریافت ویزای شینگن افزایش یابد. سفارت را برای پاسخ به این سوال که: چرا پس از اتمام تاریخ ویزای خود، باید به ایران برگردید (و در اروپا پناهنده نشوید)، یاری کنید.

منبع:ستاره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 5 =

دکمه بازگشت به بالا