موفقیت

ویژگی مردان بتا که آنها را منحصر به فرد می کند

 

روانشناسان متعددی تیپ های شخصیتی را تقسیم بندی کرده اند و این کار را بر اساس معیارهای متفاوتی انجام می دهند. یکی از این تقسیم بندی ها مربوط به تیپ شخصیتی آلفا و بتا است که در سال ۱۹۵۰ توسط رزونمن و فریدمن صورت گرفت و هدف اصلی آن بررسی ویژگی های شخصیتی و میزان تاثیر آن بر ابتلا به بیماری های قلبی بود، در نهایت مشخص شد؛ تیپ شخصیتی آلفا بیشتر در معرض بیماری های قلبی عروقی و فشار خون هستند.

به طور کلی شخصیت بتا افرادی آرام خونسرد هستند، در نتیجه به انعطاف پذیری و نرمش معروف هستند، آنها در برابر تغییرات از خود نرمش نشان می دهند و روحشان مانند یک موم نرم و سازگار است. روحیه آنها لطیف و مهربان است اما در روابط دوستانه خود بیشتر از اینکه به اطرافیان توجه داشته باشند به فکر خودشان هستند.

این تیپ شخصیتی در برابر اتفاقات ریلکس خوشبین هستند و با انرژی مثبت سعی می کنند به ناراحتی ها پایان دهند، لذا کمتر درگیر افسردگی یا ناامیدی می شوند همچنین ریتم زندگی آرام و بدون ریسک دلخواه آنها است.

خصوصیات مشترک مردان بتا: 

مردان بتا از زندگی‌شان راضی نیستند: 

مردانی که جزء تیپ شخصیتی بتا هستند از زندگی خود رضایت ندارند، به این صورت که وقتی از خواب بیدار می شوند ناراضی هستند، روز خود را با خستگی و بی حوصلگی میگذارنند، به دلیل اینکه هدفی برای ادامه دادن ندارند کنترل زندگیشان از دست خارج می شود. 

نمی‌توانند خودشان تصمیم بگیرند:

مردان بتا نمی توانند بدون کمک دیگران تصمیم بگیرند، آنها به شدت به خانواده و دوستان خود وابسته هستند به همین دلیل آنها برای او تصمیم می گیرند.

نمی توانند نه بگویند:

مردان بتا غالبا در نه گفتن ضعیف هستن و توانایی کمی در ابراز نظر اصلی خود دارند.

بیشتر بخوانید  10 ترفند برای اینکه در کار جدیدمان انگیزه داشته باشیم

مردان بتا اعتماد به نفس کمی دارند: 

مردان بتا غالبا اعتماد به نفس کمی دارند به همین دلیل نمی توانند نه بگویند، همین موضوع سبب می شود به دردسر بیوفتند یا در زندگی کارهایی انجام دهند که به آن علاقه ندارند، نارضایتی از زندگی می تواند ریشه در همین عامل داشته باشد.

مهارت ارتباطی کمتری دارند:

مردان بتا در حین صحبت کردن با دیگران مظطرب و خجالت زده می شوند زیرا معمولا مهارت‌های ارتباطی کمی دارند.

روحیه حمایت گرانه دارند:

مردان و زنان بتا هر دو دلسوز و حمایتگر هستند و علاقه دارند در زندگی شان به دیگران کمک کنند، در صورتی که در زمینه مشاوره و روانشاسی فعالیت کنند می توانند موفق عمل کنند.

بین منطق و احساس تعادل ایجاد می کنند:

مردان گروه بتا بین منطق و احساس تعادل برقرار می کنند و می توانند از هر دو استفاده کنند.

 

نگرانی از طرز فکر دیگران: 

یکی از خصوصیاتی که مردان بتا در آن مشترک هستند این است که؛ آنها به شدت از طرز فکر دیگران نسبت به خودشان احساس نگرانی می کنند، به همین دلیل نمی توانند برای آنچه می خواهند یا از آن لذت می برند به خوبی تلاش کنند و تنها دلیلی که دارند این است که دوست ندارند مرتکب اشتباه شوند یا باعث خنده دیگران شوند.

در صورتی که بتوانند بر ترس یا نگرانی خود غلبه کنند می توانند خود را به یک مرد آلفا تبدیل کنند دلیل این موضوع این است که افرادی که از طرز فکر دیگران نگرانی ندارند، می توانند به خواسته هایشان دست پیدا کنند و در صورتی که با موانع روبرو شوند دست از تلاش کردن برنمی دارند.

بیشتر بخوانید  بهترین روش های پس انداز کردن حتی برای ولخرج ها

پنهان‌کاری و پنهان کردن خواسته‌های‌شان از دیگران:

یکی دیگر از نشانه های مردان بتا موضوع پنهان کاری آنها است، آنها آنچه می خواهد را از دید دیگران پنهان می کنند. همه افراد دارای آمال، آرزو، خیال و… هستند مردان بتا نیز از این قاعده مستثنی نیستند، با این وجود همواره خواسته هایشان را از دید دیگران مخفی میکنند زیرا از این می ترسند که مورد قضاوت دیگران قرار بگیرند، مردان بتا اعتماد به نفس کافی را جهت در میان گذاشتن آرزوهای خود با دیگران ندارند.

مردان بتا مسئولیت پذیر نیستند:

مردان بتا نمی توانند مسئولیت کاری را که انجام داده اند برعهده بگیرند، از طرفی تمامی اشتباهات و تقصیرها را بر گردن دیگران می اندازند زیرا به دنبال راهی هستند که زیان زیادی نبینند، البته باید خاطرنشان کرد؛ اشتباهات تنها به امورکاری مربوط نمی شود بلکه مردان بتا در روابط احساسی و عاشقانه نیز کم کاری می کنند؛ بی مسئولیت، بدقولی و عدم قبول اشتباهات از جمله نشانه های ضعیف دیگر مرد بتا است، البته آنها خواستار تغییر نیستند چون احساس مسئولیت پذیری ندارند.

نکته دیگری که درمورد مردان بتا قابل توجه است؛ این است که آنها خود را به شکل غیرمستقیم از اشتباهات مبرا می دانند در مقابل سعی می کنند با مقصر نشان دادن طرف مقابل آنها خطاکار بدانند و سرزنش کنند. 

در نتیجه شما نمی توانید از یک مرد منفغل که مسئولیت اشتباه خود را گردن نمی گیرد، عذرخواهی ببینید چون از همان ابتدا از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کند.

مرد بتا خلاقیت دارد:

مردان بتا سرگرمی و هنرهای خلاقانه دارند که می توان به؛ صنایع دستی، آشپزی، نقاشی موسیقی و… اشاره کرد. در صورتی که به مرد بتا اعلام کنید به هنر علاقه مند هستید او مشتاقانه خلاقیت هایش را برای شما تعریف خواهد کرد، در مقابل هم اگر از هنرهای خود برایش تعریف کنید مشوق شما خواهد بود و با علاقه به صحبت هایتان گوش می دهد.

بیشتر بخوانید  قانون کارما | قانونی که زندگی‌تان را دگرگون می‌سازد!

وقت گذرانی با طرف مقابلش به جای وقت تلف کردن در بیرون منزل:

مردان بتا یاز به دیده شدن، توجه و تایید شدن دارند، این نیاز حتی در بین عموم نیز وجود دارد. اگر مرد بتا خواستار بیرون رفتن با شما است و دوست دارد گشت و گذار داشته باشد، این کارش تا حد زیادی می تواند جنبه خودنمایی و دیده شدن در عموم داشته باشد.

در صورتی که شما در رابطه با یک مرد بتا هستید، نه تنها افتخار می کند با شما بیرون باشد بلکه لحظات خوبی را هم در کنارتان سپری می کند. مردان بتا در منزل جوی آرام و صمیمی ایجاد می کنند و سعی دارد تنش را تا حد زیادی کاهش دهند زیرا آنها در دوست داشتن تظاهری ندارند، با این حال ممکن است تمایل داشته باشند زمانی را نیز در خانه صرف کنند بنابراین می توانند به شما در کارهای منزل کمک کنند و اوقات خوبی را در این مدت زمانی با هم داشته باشید.

مردان بتا از کارهای منزل فراری نیست:

مردان بتا به دنبال بهانه ای برای انجام دادن کارهای منزل نیست، بنابراین می توانید از او بخواهید به شما در کارهای خانه کمک کند. او برای انجام دادن کارها شکایت نمی کند یا بهانه نمی آورد. او بدون تملق یا چاپلوسی کارهای منزل را انجام می دهد و نیازی به تایید، تعریف یا خاص بودن ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا