کتاب

 

 

کتاب و کتابخوانی

کتاب پدیده ای در زندگی بشر است که نمی توان اهمیت آنرا حتی با هجمه های مختلف ورود اطلاعات و منابع مختلف دنیای دیجیتال امروز نادیده گرفت.

صدها سال است هر آنکه به جایگاهی در دنیا دست یافته است ،کتاب و کتابخوانی یکی از فاکتورهای اصلی زندگی او بوده است.از موفقیت در علوم مختلف و سرآمد شدن در آنها تا موفقیت های اجتماعی و سیاسی و بخصوص مالی.

کتاب
کتاب

مهمترین نکته در مسئله کتاب و کتابخوانی علاقه واقعی بدون تظاهر است که میبایست این موضوع در واقع از کودکی با تاثیر گرفتن کودک از محیط خانواده و اجتماع و محیط های تحصیلی و تمامی رسانه هایی که دسترسی به انها وجود دارد ،آغاز شود.

 

موضوع کتاب و توليد کتاب در رشد حيات اجتماعي و تکامل بشر تأثير بسزايي داشته و دارد. روح يک جامعه در پرتو اين مهم بارور مي شود و به همين دليل ميراث فرهنگي و تمدن هر جامعه غني هميشه مملو از کتابهاي بزرگاني است که افتخار جامعه بشري بوده است. چنانکه کلام الهي با توجه به قلم آغاز شده: (ن و القلم و ما يسطرون)
کتاب از ديرباز، حافظ و احيا کننده تفکر و انديشه هاي والا و منبع عظيمي بوده است که طالبان علم، انديشه و حقيقت را سيراب نموده، ارزيابي شرايط و امکانات موجود فرهنگي مبين اين نکته است که نه تنها امروزه بلکه در همه دورانها ،کتاب مي تواند به عنوان يک وسيله مطمئن و کار آمد در بهينه سازي فضاي فرهنگي جامعه مورد استفاده قرار گيرد.
تجربه جهاني نشان مي دهد که رشد و توسعه تمدنها، ريشه در رشد فکري و فرهنگي هر جامعه دارد و بدون رشد فرهنگ کتابخواني در جوامع، نمي توان به رشد هيچ تمدني دل خوش کرد. بايد تأکيد کرد که عليرغم رشد رسانه هاي گوناگون جمعي تاکنون هيچ رسانه اي نتوانسته است نقشي را که کتاب در رشد تمدنها داشته است، ايفا نمايد.
نقش کتابخانه در انتقال علوم به افراد، بسيار سازنده است. از اين رو، کتابخانه را مي‏توان به عنوان کانون همايش صاحب نظران و موزه پرطراوت انديشمندان درنظر گرفت. اين نهاد کانوني، مي‏تواند بالندگي و شکوفايي استعدادهاي دانش‏آموزان و دانشجويان را به ارمغان آورده و در فرجام، به توليد انديشه، دانش و رشد فرهنگ مطالعاتي جامعه منجر شود. در واقع، کسي که در کتابخانه قدم مي‏نهد، به گلگشت دل‏انگيز در مجمع دانشمندان و دانايان قدم نهاده است.
خوشبختانه برخورداري فرهنگ ارزشمند ما از ريشه‌هاي قوي و متقن، نگرشها و پويشهاي فرهنگي ما را قدرت و استحکام فزاينده‌اي مي‌بخشد؛ زيرا ما با فرهنگي رشد کرده‌ايم که تمامي جلوه‌هاي افتخارآفرين‍َش، نمودهاي راستين فرهنگي‌اند. نخستين جلو? باشکوه چنين ارزشي را مي‌توان در ابتداي برنامه‌هاي پيامبر عظيم‌الشأن اسلام يافت، که رسالتش را با فرمان‌ِ «خواندن» از سوي خداوند آغاز مي‌کند و پي مي‌گيرد. در همين فرهنگ مقدس است که خداوند يگانه، به قلم و حرمت آن سوگند ياد مي‌کند و معجز? جاودان? آخرين سفير الهي را يک کتاب آسماني تشکيل مي‌دهد.

چه بسا ممکن است علاقه افرادی در خصوص رشته های خاصی و مطالعه در آنها سرآمد ذهنی افراد قرار گیرد.مثلا یک نفر علاقه مند به مسائل فنی اتومبیل بوده و در خصوص آن و حواشی پیرامونی آن مطالعه و تحقیق کند.حتما این موضوع نیز قابل تقدیر است و نبایستی کتابخوانی  مفید را منحصر به کتابهای قطور و مشهور دنیا خلاصه نمود که چه بسا هر کسی با علاقه وافری که نیبت به موضوع تخصصی خود دارد،سر منشاء ایجاد اطلاعات جدید و ایجاد تحول در پیرامون خود گردد.

کتاب
کتاب

لذا در گام اول عادت بسیار مهم کتابخوانی میبایست در وجود هر کدام از ما شکل بگیرد و سپس با راهنمایی گرفتن از منابع معتبر و صحیح و افراد فرهیخته به سمت و سوی مطالعه کتابهای فاخر و پراهمیت حرکت کنیم و یادمان باشد هدف در مطالعه مهمترین عاملی است که مانع از خستگی و ناتمام گذاشتن سیر مطالعه خواهد بود.

مسلما ایجاد علاقه به مبحث بسیار مهمی در خصوص کتابخوانی با مطالعه کتبهای خوب و مناسب ایرانی و خارجی مسیر میشود تا این صنعت بسیار ارزنده و گرانبها جزئی از عادات و حتی اعتیاد روزانه زندگی ما باشد.

کتاب
کتاب

این موضوع آنقدر اهمیت دارد تا حدی که در رتبه بندی های کشورها در امر توسعه یافتگی ،در حاشیه فاکتورهای مهم یکی از عوامل ،سرانه مطالعه افراد در آن جامعه است.

سرانه مطالعه معمولا به میزان زمان یا تعداد کتابهایی که افراد در یک دوره خاص مطالعه میکنند ،گفته میشود.

همانطور که گفته شد عام ترین تعریف از سرانه مطالعه میانگین مدت زمان مطالعه یک نفر در یک شبانه روز است . در این حالت میزان مطالعه همه افراد یک جامعه را با هم جمع و سپس نتیجه را بر تعداد افراد آن جامعه و تعداد روزهای در نظر گرفته شده تقسیم میکنند.برای نمونه مثال سرانه مطالعه ۱۳ دقیقه ای به این معنی است که در ایران با جمعیت حدود ۸۰ میلیون نفر هر روز حدود ۱۷ میلیون ساعت مطالعه انجام میشود.

کتاب
کتاب

آمارهای  متفاوتی از سرانه مطالعه ایرانی ها در سالهای اخیر منتشر شده که گاهی برخی از آنها شبیه یک شوخی تلخ است.مانند دو دقیقه برای هر ایرانی ،اما آنچه که مسلم است و ما خود را نخواهیم درگیر اعداد و ارقام نماییم ،سرانه مطالعه جامعه ایران نسبت به جوامع توسعه یافته کمتر است و این موضوع را میتوان با ایجاد علاقه در افراد با گرایش های مختلف و به منظور کسب مهارت های اجتماعی و تخصصی که منجر به بهبود کیفیت زندگی میگردد ،افزایش و بهبود داد.

متخصصان پس از سالها بررسی در جوامع مختلف بصورت فهرست وار فواید متعددی برای عادت به کتابخوانی را عنوان کرده اند که به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد:

 • افزایش دانش و علم
 • بهبود حافظه
 • کاهش استرس
 • بهبود تخیل
 • بهبود مهارت نوشتن و تولید علم جدید
 • بهبود مهارت های اجتماعی و ارتباطی
 • بهبود و بهتر شدن تمرکز
 • ایجاد انگیزه (مثلا با مطالعه زندگینامه افراد موفق و مشهور۹
 • مدیریت زمانهای فراغت
 • بهتر شدن عادات کاربردی روزانه زندگی مانند مهرات های خانه داری ،آشپزی و ….
 • علاقه مندی و سرگرمی قابل حمل مناسب برای وقت های مناسب روزانه
 • بهبود خلاقیت
 • بهبود صبر و اخلاق با مطالعه زندگینامه و تاریخ گذشتگان
 • تقویت هوش و بهبود آن
 • بهبود سخن گفتن و سخنرانی در جمع
 • جلوگیری و کاهش برخی از بیماری های شایع مانند آلزایمر

و موارد دیگری که شما بر اساس تجربه شخصی تان میتوانید به این لیست اضافه نمایید.

اما یکی از گله ها و شکایت های سالهای اخیر بخصوص در جامعه ایران در خصوص دوری از کتابخوانی ،هزینه ها و قیمت کتابهاست که به ظر میرسد حتی گاهی خارج از عرف معمول تورم افزایش یافته است.

هر چند متاسفانه نمیتوان این موضوع را نادیده گرفت اما بهتر است گاهی بصورت منصفانه مقایسه ای با برخی از هزینه های مختلف زندگی داشته باشیم.

کتاب
کتاب

مثلا قیمت یک کتاب معمول را مقایسه کنید با یک پیتزا و البته نبایستی منکر استفاده از مثالی مثل پیتزا بود ولی بصورت عادلانه میتوان مقایسه ای بین این موارد و فاکتورهایی دیگر از این دست داشته باشیم.

چنانچه با یک علاقه برخی از هزینه های ماهانه خودمان را مدیریت کنیم شاید به راحتی بتوان در طول ماه هزینه های خرید یک دو تا سه عدد کتاب را با توجه به علاقه مندی هایمان در برنامه کاری خود بگنجانیم که نه تنها به حال خوب خودمان کمک شایانی بنماییم بلکه به امر تشویق صنعت کتاب و تولید آن نیز یاری رسانده باشیم.در عین حال ممکن است برخی باز هم بهانه این موضوع را که هزینه های کتاب را تحت هیچ عنوان نمیتوانیم پرداخت کنیم و در هزینه های خود جا دهیم را با خود یدک بکشند که در اینجا علاوه بر استفاده از کتابهای کتابخانه عمومی میتوان به راحتی از کتابهای رایگان الکترونیکی بهره برد.

در سالهای اخیر با گسترش فضا و بستر اینترنت و دسترسی راحت به آن ،عده ای علاقه مند کتابهای بیشماری را در رشته های گوناگون بدین منظور بصورت الکترونیکی آماده نموده اند که به اسانی میتوان از آنها بدون هزینه بهره برد.

این موضوع بهانه های افرادی که هزینه سد اصلی کتابخوانی آنهاست را طبعا باید پاسخ دهد.

از سوی دیگر یکی دیگر از مواهب توسعه فضای مجازی ایجاد و گسترش کتابهای صوتی است که باز هم برای آن عده که وقت را مانع کتابخوانی میدانند ،پاسخگوی خوبی است.

شما در هرجائی کوچکترین فرصتی پیدا کنید مانند اتومبیل ،مترو ،در حال پیاده روی و … میتوانید به راحتی کتابهای موجود و مورد علاقه خود را که به صورت صوتی موجود هستند بشنوید و علاقه های خود را دنبال نمایید.

مطالعه قسمت هایی از یک کتاب فراخور هدف ما نیز بسیار مفید است چه بسا که در منابع دانلود رایگان کتاب موجود در بستر اینترنت که معمولا افراد هزینه ای پرداخت نمیکنند و یا گوش دادن به قسمت هایی از کتابها و پادکست های صوتی باز هم کمک شایانی به افزایش اطلاعات افراد خواهد نمود .هرچند مطالعه هدفمند و اصولی که از انتخاب صحیح کتابها قبل از مطالعه ناشی میشود خود کمک زیادی به تمام شدن مطالعه یک کتاب خواهد نمود.

گفتگو (بصورت رودر رو یا بصورت دیجیتالی ) در خصوص کتابهایی که خواندیه ایم یکی از عواملی است که نسبت به شناخت کتاب خوب و مفید راهگشاست.

برداشت افراد مختلف از موضوعات کتب باعث میشود ما اهرم های قوی تری نسبت به برداشت از کتابهای در حال مطالعه داشته باشیم و به درک عمیق تری نسبت به اهداف کتاب برسیم.

کتاب
کتاب

یکی از نکاتی که از قدیم الایم اشاره و تاکید شده است،یادداشت برداری نکات و حتی حاشیه نویسی کتاب در خصوص استنتاج مطالعه است.این موضوع کمک شایانی به ادامه مطالعات ما و تولید علم جدید خواهد نمود.

هر چند در این بخش مجله ایران ما نسبت به معرفی و امکان دانلود رایگان کتاب و دانلود رایگان کتابهای صوتی اقدام نموده ایم ،اما باید یادمان باشد حتما و هر از گاهی مطالعه کتابهای چاپی را در برنامه کاری خود داشته باشیم  تا به عللی که قبلا به آنها اشاره شد چرخش صنعت کتاب و کتابخوانی فعال و پویا باقی بماند.

دست اندرکاران مجله اینترنتی ایران با توجه به هدف خود نسبت به بهبود مهارت های مختلف افراد که در پی آن بهبود کیفیت زندگی را در پی خواهد داشت نسبت به ایجاد این بخش اقدام نموده اند و سعی خواهیم نمود کتابهای توصیه شده را بیشتر برای معرفی و امکان دانلود رایگان با توجه به حقوق دست اندرکاران آنها در اختیار شما همراهان قرار دهیم.

نکته ای که لازم به یادآوری است اینست که این بخش در مجله ایران از منابع مختلف و شبکه های اجتماعی عمومی در حال جمع آوری میباشد و هیچکدام از این منابع را دست اندرکاران مجله ایران خود تبدیل به ارائه رایگان الکترونیکی و صوتی ننموده اند.لذا چنانچه حقوق کسانی اعم از نویسنده ،ناشر و … در این خصوص دچار مخاطره میگردد ،خواهشمند است با مدارک مثبته موجود آنرا به این بخش مجله ایران اعلام نموده تا به منظور صیانت از حقوق دست اندرکاران بخش اارزشمند کتاب آنرا از چرخه ارائه حذف نماییم.

کتاب
کتاب

معرفی کتابها را در مجله ایران به صورتی فراهم می آوریم که بیشتر آنها علاوه بر امکان دانلود بصورت مستقیم نیز قابل مطالعه باشند و با توجه به شرایط مطلوب ظاهری در نظر گرفته شده مانند اندازه و نحوه ورق زدن و … به راحتی علاقه شما را برای مطالعه روی دستگاههای مختلف مانند کامپیوتر و گوشی های تلفن و تبلت دوچندان نمایند.

بدیهی است همکاری شما و ارائه تجارب و معرفی کتابهایی که خوانده اید و آنها را ارزشمند یافته اید در ذیل همین مطلب به عنوان ارائه نظرکمک شایانی به سایرین در مطالعه و افزایش آن در کشور خواهد نمود.

لذا چنانچه کتابهایی را که خانده اید و یا نسخه صوتی آنها را گوش داده اید معرفی نمایید ،سعی خواهیم نمود چنانچه با حقوق دست اندراکاران آن منافاتی نداشته باشد برای دانلود رایگان شما در دسترس سایرین قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 15 =

دکمه بازگشت به بالا