اخبار

۲ موج ناهنجاری سرمایی همراه با بارش برف در پیش‌ داریم

پروفسور اردکانی؛ پیشکسوت سازمان هواشناسی کشور با پیش‌بینی در پیش بودن دو موج “ناهنجاری سرمایی” همراه با بارش “برف” در کشورمان، تغییرات کلان آب‌و‌هوایی در سطح کشور طی دو ماه آینده را تشریح کرد.

پروفسور “حسین اردکانی” در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه پویا درباره تغییرات کلان آب‌و‌هوایی در سطح کشور طی دو ماه آینده اظهار کرد: بعد از یک وقفه حدود دوهفته‌ای در کاهش بارش‌ها در کشورمان، در حال حاضر به‌علت تشکیل یک “قطار موج” از سامانه‌های کم‌فشار (چرخندی) در سطح زمین همراه با سطوح بالایی جو از منتهی‌الیه شمال غرب اروپا (شمال انگلستان) تا شرق دریای مدیترانه که حرکتی به‌سمت شمال‌ غرب به شرق را دارند از روز پنجشنبه ۱۵ آذر بارندگی‌ها بار دیگر در کشور به‌صورت متناوب آغاز می‌شود.

وی افزود: این بارندگی‌های تا “شب یلدا” با وقفه‌های ۳ تا ۴ روزه به‌صورت باران و گاهی به‌صورت برف در تمام نواحی غرب کشور، شمال‌ غرب، جنوب‌ غرب، نواحی مرکزی، تهران و برخی نقاط دیگر کشور به‌استثنای جنوب‌شرق کشور اتفاق خواهد افتاد.

استاد اردکانی متذکر شد: در این مدت هیچ‌گونه “ناهنجاری سرمایی” خاصی را مشاهده نخواهیم کرد.

وی تصریح کرد: اما مشاهدات و تجربیات از مدلهای عددی و قیاسی نشان می‌دهد که در طول دو ماه آینده یعنی دی و بهمن‌ ماه (چله‌ بزرگ و چله کوچک) دو “ناهنجاری سرمایی” با ریزش برف متوسط در کشور اتفاق خواهد افتاد به‌طوری که مدت زمان ماندگاری آن به‌صورت COLD SPELL با بازه زمانی حدود ۱۰روزه خواهد بود البته زمان دقیق آن را چند روز پیش از آن اطلاع‌رسانی خواهم کرد.

این پیشکسوت هواشناسی کشور خاطرنشان کرد: به‌خلاف اعلام سازمان هواشناسی که زمستان امسال را دو تا سه درجه سلیسیوس گرمتر از نرمال اعلام کرده است، با یورش این دو هوای سرد قطبی و شمال اروپا به کشورمان، میانگین دمای زمستانی امسال در حد نرمال خواهد بود!

بیشتر بخوانید  ۲۰۱۹ در جهان چه خبر است؟

استاد اردکانی یادآور شد: ضمناً تا ۹ اسفند مقدار بارش و دما به‌صورت نرمال خواهد بود و نتیجتاً می‌توان بارش‌های سال ۹۷ را با در نظر گرفتن مقادیر بارش بهاری، پاییزی و زمستانی، بالاتر از حدنصاب نرمال و به‌طور چشمگیری بهتر از سال ۹۶ به‌حساب آورد و در واقع سال ۹۷ سال “ترسالی” برای کشورمان خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + 8 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا